Blog
Masa lejna
W artykule znajdziesz:
Masa lejna zostaje automatycznie zasysana ze zbiornika z mieszadłem w ruchu do pojemników dozujących. Te cztery pojemniki są opróżniane do czterech form odlewniczych, złączonych w jednym bloku metalowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Każdy blok w czasie okresowego obrotu stołu automatu odlewniczego przechodzi przez sześć kolejnych pozycji z miejsca nalewania masy lejnej do form do miejsca odsysania masy lejnej z form. Odsysanie przeprowadza się z zastosowaniem podciśnienia przez rurkę, opuszczaną prawie do dna formy, w dwóch etapach, w ciągu kilku sekund (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy następnych przesunięciach stołu po kole następuje tężenie masy filiżanek. Po dojściu do urządzenia przemieszczającego bloki, blok z formami i odlanymi wyrobami zostaje uchwycony przez widełki urządzenia, odwrócony formami na dół i przemieszczony (przy obrocio urządzenia przemieszczającego) na górny stół suszarki karuzelowej. Inne widełki urządzenia przemieszczają blok z pustymi formami z powrotem na stół automatu odlewniczego (uprawnienia budowlane).
Stoły suszarki A\ykonują ruch obrotowy o 1/20 obrotu. Suszenie przeprowadza się za pomocą grzejników elektrycznych, przy czym odbywa się podsuszanie filiżanek aż do ich wypadnięcia na podstawki metalowe, tzw. bomzy, gdzie filiżanki dosuszają się. Na dziesiątej pozycji stołu suszącego wyroby są przestawiane na przenośnik transportujący filiżanki do gąbkowania i przyklejania uszka (program egzamin ustny).
Projektowana wydajność agregatu wynosi 600 szt. filiżanek o grubości ścianek 2 mm na godzinę, praktyczna jest nieco niższa. Moc zainstalowana silników elektrycznych 6 kW, elementów grzejnych 15 kW. Wysokość 1860 mm, powierzchnia 7600x 3600 mm. Agregat obsługuje 2 ludzi: operator-odlewacz i wyładowywacz filiżanek (opinie o programie).
Skład porcelanowy masy lejnej jednego z zakładów, według danych Sołowjewej, jest następujący: 40% kaolinu prosianowskiego, 11% gliny wiesiełowskiej, 18% koncentratu pegmatytowego czupińskiego, 27% kwarcu czupińskiego, 67% twardego czerepu wypalonego po szkliwieniu, 33% wody. Najmniejszą lepkość uzyskuje się z domieszką 0,08% sody i 0,35% szkła wodnego. Skład fajansowej masy lejnej: 29,6% kaolinu, 26,4% gliny wiesiełowskiej, 38,6% kwarcu czupińskiego, 5,4% czerepu po wypaleniu biskwitowym. Wilgotność 36%. Grubość przemiału surowców do pozostałości 0,8-yl% na sicie nr 0056.
Półautomatyczna linia odlewania filiżanek
Jak w każdej metodzie odlewania, masa lejna powinna mieć zwiększoną płynność. Ponadto metoda odlewania nie daje możliwości otrzymania wyrobów o jednakowej grubości ścianek na wysokości, dlatego nie nadaje się ona do produkcji małych wyrobów (promocja 3 w 1).
Półautomatyczna linia odlewania filiżanek włoskiej firmy „Sebring” składa się z:
1) automatu odlewniczego w postaci sześciu przekaźników masy lejnej, dopływającej z ogólnego zbiornika, rozmieszczonych w obudowie metalowej i wylewających okresowo, według przekaźnika czasowego, sześć porcji masy lejnej do poziomu wyznaczonego przez elektrody wprowadzane do form,
2) przenośnika wózkowego dwurzędowego (36 wózków) długości 36 m, o pracy okresowej, z dwoma odgałęzieniami: górne odgałęzienie dla kierunku roboczego, dolne dla powrotnego kierunku wózków (każdy wózek ma sześć uchwytów dla form, a szerokość jego wynosi 0,6 m),
3) stołu obrotowego z kratką (umieszczonego przy pozycji 15), przeznaczonego do ręcznego wylewania nadmiaru masy lejnej, co następuje przez wyciągnięcie każdej formy z wózka (segregator aktów prawnych).
Po wyciągnięciu oczyszcza się formy z resztek masy lejnej pozostałej na brzegach formy i ponownie ustawia je na przenośniku. Robi się to nie od razu, a dopiero po obrocie stołu, aby można było ustawić już przygotowaną partię form. Wydajność przenośnika wynosi 180 szt./h, liczba pracujących na linii 4 osoby.
Odlewanie wyrobów naczyniowych (czajników, maszynek do kawy) można wykonywać np. w urządzeniu KTR firmy „Lippert”. Urządzenie to, w postaci pionowo zamkniętego przenośnika stolikowego, ma pozycję dozowania masy lejnej, odcinek, na którym tworzy się czerep, pozycję wylewania masy lejnej, odcinek podsuszania, pozycję zdejmowania wyrobów, odcinek podsuszania form. Na stolikach rozmieszcza się po 6 gipsowych składanych form. Dozownik wydaje sześć strumieni masy lejnej. Wydajność urządzenia, wg. danych fabryki w Ilmenau, wynosi 300 szt./h (Paniczew).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32