Blog
Masa zalewowa
W artykule znajdziesz:
Masa zalewowa
Masa zalewowa, wypełniająca szczeliny, ma chronić krawędzie płyt przed uszkodzeniem, nie dopuścić do zanieczyszczenia szczeliny i uniemożliwić rozszerzanie się płyt przy wzroście temperatury oraz zapobiegać przesiąkaniu wody przez szczelinę do podłoża nawierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Masę zalewową należy podgrzewać stale mieszając w przewoźnych kotłach z mechanicznymi mieszadłami do temperatury od 160 do 180°, której nie wolno przekroczyć. Przygotowaną masą zalewową należy wypełniać szczeliny dobrze wysuszone i oczyszczone miotłami, szczotkami stalowymi lub włosianymi bądź też sprężonym powietrzem. Wskazane jest uprzednie powleczenie ścian szczelin asfaltem upłynnionym możliwie najgłębiej, a co najmniej do głębokości 2 cm. Szczeliny należy zalewać ręcznie z naczyń blaszanych o pojemności od 2 do 3 litrów, zakończonych dziobkiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed każdym zaczerpnięciem należy masę w kotle wymieszać. Bardziej dogodne i szybsze jest zalewanie szczelin za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych do zalewania pod ciśnieniem. Szczeliny o głębokości ponad 3 cm należy zalewać w dwóch warstwach. Jeśli głębokość szczelin jest znaczna, to dolną ich część ze względu na oszczędność można wypełniać masą zalewową z dodatkiem 30% piasku. Szczeliny wypełnia się masą zalewową z pewnym nadmiarem, tak że masa wystaje ponad powierzchnię płyt około 5 mm.
Aby zapewnić należyte zapełnienie szczelin masą zalewową, trzeba pracę wykonywać w czasie suchej i ciepłej pogody (uprawnienia budowlane). Pielęgnacja świeżo wykonanej nawierzchni betonowej. Świeży beton powinien być pokryty daszkami ochronnymi w ciągu 6 do 8 godzin od chwili wykończenia nawierzchni. Wynika stąd konieczność posiadania na budowie takiej ilości daszków ochronnych, aby można było nimi nakryć 8-godzinną produkcję. Świeżo wykonaną nawierzchnię betonową należy chronić przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych oraz przez okres około dwóch tygodni utrzymywać w stanie wilgotnym (program egzamin ustny).
Proces przesychania
W tym celu nawierzchnię pokrywa się warstwą piasku grubości około 5 cm (najlepiej o nieznacznej zawartości gliny) bądź też słomą, trocinami, sianem, liśćmi itp.; grubość przykrycia liśćmi powinna wynosić około 15 cm (opinie o programie). Przykrycia te powinny być zwilżane kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeżeli do przykrycia nawierzchni używa się piasku, zwłaszcza czystego, to skrapianie trzeba częściej powtarzać, gdyż woda z niego dość szybko odsącza się i odparowuje. Zamiast powyżej opisanego sposobu pielęgnacji stosuje się coraz częściej powlekanie nawierzchni cienką błoną ze specjalnych materiałów lub przykrywanie jej powłokami wodoszczelnymi z folii itp. z ewentualnym pokryciem przed nagrzewaniem promieniami słonecznymi cienką do 0.5 cm warstwą piasku.
Wymieniony sposób pielęgnacji ma na celu utworzenie na świeżej nawierzchni betonowej powłoki wodoszczelnej, której zadaniem jest zahamowanie wyparowywania z betonu wody potrzebnej dla hydratacji cementu (segregator aktów prawnych). W wyniku badań laboratoryjnych oraz w skali technicznej (na budowanych nawierzchniach betonowych) stwierdzono, iż własności techniczne betonu, a głównie wytrzymałość na ściskanie i zginanie oraz odporność na ścieranie, przy tego rodzaju pielęgnacji nie maleją, a nawet nieznacznie wzrastają.
Również badania ekonomiczne wykazują oszczędność robocizny 2- do 3-krotnie oraz obniżkę kosztów pielęgnacji o 30% w stosunku do sposobów tradycyjnych. Wykonanie błonki pielęgnacyjnej polega na rozprowadzeniu materiału ochronnego w takiej ilości, aby błonka po odparowaniu rozpuszczalnika posiadała grubość od 0,3 do 0,4 mm, co odpowiada zużyciu materiałów 0,3-0,7 kg/m2 (promocja 3 w 1).
Tak utworzona błonka bitumiczna nie dopuszcza do wyparowania wody ze świeżego betonu, jednak po kilku dniach tworzą się mikroszczeliny, które umożliwiają dyfuzję pary wodnej i powietrza, ale dostatecznie chronią przed utratą ciepła. Proces przesychania i hydratacji dzięki temu przebiega wolno.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32