Blog

30.05.2018

Materiały budowlane w budownictwie ekologicznym

W artykule znajdziesz:

Materiały budowlane w budownictwie ekologicznym


Budownictwo ekologiczne

 

Budownictwo ekologiczne to bardzo modny i często używany termin. Oznacza on taki sposób projektowania i wznoszenia budynków, aby był jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Dotyczy to zarówno wyboru odpowiednich materiałów budowlanych, stosowania technologii, które nie są uciążliwe dla ludzi, zwierząt, roślin, powietrza i wody, jak również efektywne wykorzystywanie naturalnych zasobów Ziemi, które mogą np. posłużyć do ogrzewania budynku.

 

Energooszczędność domów ekologicznych

 

Tak zwane domy pasywne to jeden ze sposobów na ekologiczne budownictwo. Dom pasywny to taki dom, w którym do minimum ograniczono straty ciepła, a jego ogrzewanie odbywa się przy użyciu naturalnych źródeł – pomp ciepła lub fotowoltaiki. Korzystając z tych rozwiązań, w dużym stopniu można ograniczyć zanieczyszczenie powietrza gazami powstającymi podczas spalania paliw stałych, jak również zmniejszyć zużycie prądu. Energooszczędność współczesnego budownictwa odbywa się również przy udziale nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych, które stosowane w odpowiedniej ilości, zapewniają w pomieszczeniach doskonały mikroklimat – zarówno latem, jak i zimą.

 

Materiały budowlane w budownictwie ekologicznym

 

Już od pierwszych prac związanych z przygotowaniem placu budowy, możemy to robić w sposób ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Nie niszczenie zielonego otoczenia placu budowy, stosowanie ogrodzeń wielokrotnego użycia, czy zastąpienie drewna budowlanego gotowymi szalunkami ze stali. Również przy wyborze materiałów budowlanych należy się kierować sposobem ich produkcji, trwałością, wytrzymałością i zalecanym sposobem konserwacji. Prace budowlane należy wykonywać w sposób, jak najmniej oddziałujący na środowisko, nie dopuszczać do jego zanieczyszczania.

 

Aktywnie realizując budownictwo ekologiczne, dbamy nie tylko o stań środowiska, ale również sami dla siebie tworzymy bezpieczne i przyjazne miejsce zamieszkania. Korzystnie wpływa ono na nasze zdrowie, samopoczucie, pozwala również minimalizować wydatki na eksploatację budynku.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami