Blog

Wierzch ścian studni zdjęcie nr 2
10.05.2022

Materiały kamienne świeże

W artykule znajdziesz:

Wierzch ścian studni zdjęcie nr 3
Materiały kamienne świeże

Materiały kamienne świeże i zwarte drobno- lub średnioziarniste. Do grupy tej należą świeże drobnoziarniste granity’, sjenity, ze skał metamorficznych - amfibolity, gnejsy, granulity, nie wykazujące podzielności blaszkowej, oraz kwarcyty. Ze skał osadowych piaskowce b. zwarte (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do grupy tej należą poprzednio wymienione skały, które uległy wewnętrznemu skruszeniu wskutek ruchów tektonicznych. Do tej grupy należy zaliczyć również skały o budowie wyraźnie łupkowej, dające przy łamaniu ziarna blaszkowe; piaskowce zwarte (zwłaszcza o lepiszczu krzemionkowym) oraz twarde i zwarte wapienie. 4. Materiały kamienne, których nie należy używać do wyrobu tłucznia. Do grupy tej zaliczone są wszystkie zwietrzałe bądź nadwietrzałe oraz miękkie odmiany skał (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli przy naprawie nawierzchni tłuczniowej lub budowie nowej warstwa tłucznia uwałowanego ma służyć tylko za fundament pod jeden z typów nawierzchni ulepszonych, np. bitumicznych, to jakość tłucznia może być gorsza. Według GOST 3572-47 nawierzchnie tłuczniowe mogą być stosowane do dróg klasy trzeciej, czwartej i piątej. Grupa skał, z których może być wykonany tłuczeń (uprawnienia budowlane).

Do produkcji kruszywa granulowanego, przeznaczonego do budowy ciężkich nawierzchni bitumicznych typu betonowego i betonów cementowych, mogą być stosowane materiały kamienne tylko wysokiej jakości, w stanie zupełnie świeżym o budowie bezkieiunkowej, nie wykazujące oddzielności blaszkowej (program egzamin ustny).

Ze skał wymienionych najlepiej do tego celu nadają się skały z grupy pierwszej, zwłaszcza bazalt. Normy radzieckie dla górnych warstw betonów bitumicznych na drogach I i II klasy przewidują kruszywo ze skał klasy 1 i 2 grup I i VI. Gorszy gatunek kamienia dla dróg klasy IV i V jest możliwy ze względu na zużycie bitumu, który w dużym stopniu zmniejsza ścieralność kruszywa przy ruchu pojazdów.

Głazy narzutowe

Umożliwia to np. stosowanie kruszywa wapiennego i dolomitowego nawet średniej twardości, co szeroko rozpowszechnia się w Związku Radzieckim, jak również wprowadzane jest w Polsce (np. dywaniki smołowe z wapieni w woj. kieleckim). Do nawierzchni betonowych przewidziane są do warstw górnych i dolnych grysy najlepszej jakości. W budownictwie dróg bitumicznych przy ocenie jakości kruszywa ważne jest zagadnienie przyczepności bitumu do kruszywa i jego zdolności emulgacyjnej (opinie o programie).

W Polsce do wyrobu kruszywa łamanego stosuje się wszystkie rodzaje skał. Materiały kamienne narzutowe stanowią ważny materiał do produkcji kruszywa, zwłaszcza tłucznia, stosowanego do budowy i utrzymania dróg tłuczniowych. Głazy narzutowe przed łamaniem powinny być segregowane w celu usunięcia skał zwietrzałych, nadwietrzałych albo gruboziarnistych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na głazy zwietrzałe koloru mięsnoróżowego lub czerwonego z odcieniem brązowym gruboziarnistego granitu (rapakiwi) oraz na tego samego koloru porfiry granitowe i kwarcowe. Materiały te powinny być usunięte jako nie nadające się do użycia (segregator aktów prawnych).

Na obszarach występowania skał wybuchowych, metamorficznych i osadowych istniejące tam kamieniołomy produkują przede wszystkim kruszywo zwykłe. Prócz lego, w kamieniołomach bazaltowych Dolnego Śląska oraz w kamieniołomach kwarcytowych w Zagnańsku i niektórych kamieniołomach piaskowca (Klenczany) produkowane jest kruszywo granulowane (promocja 3 w 1).

Najbardziej istotne znaczenie dla budownictwa drogowego w chwili obecnej ma kruszywo bazaltowe zarówno ze względu na doskonałą jakość surowca kamiennego, jak też na poziom mechanicznego wyposażenia kamieniołomów’ (Sulików, Zaremby, Księginki, Złotoryja, Gracze i inne). Krakowskie skały wylewne — porfiry i melafiry są od dawna używane do budowy nawierzchni tłuczniowych. Porfiry i melafiry są materiałem łatwo ścieralnym. Pył powstający z tych skał tworzy pod wpływem wody charakterystyczne błoto koloru czerwonego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wierzch ścian studni zdjęcie nr 8 Wierzch ścian studni zdjęcie nr 9 Wierzch ścian studni zdjęcie nr 10
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 11
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 12 Wierzch ścian studni zdjęcie nr 13 Wierzch ścian studni zdjęcie nr 14
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wierzch ścian studni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami