Blog

04.02.2020

Metoda dwufazowa uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Metoda dwufazowa uprawnienia budowlane

Metoda dwufazowa uprawnienia budowlane

Wykonywanie elementów wielkoprzestrzennych metodą dwufazową.

Metoda ta polega na tym, że najpierw wykonuje się części składowe elementu przestrzennego w postaci wielkowymiarowych płyt, z których następnie montuje się na miejscu w wytwórni prefabrykat przestrzenny. Płyty elementami cienkościennymi z warstwą izolacji cieplnej. Produkowane są metodą taśmową z zastosowaniem wibrowalcowania systemem Kozłowa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Montażu płyt w prefabrykaty przestrzenne dokonuje się za pomocą specjalnego agregatu, przy czym płyty układa się gładką stroną do wewnątrz.

Agregat ten, stosowany w ZSRR, składa się z ramy poziomej umieszczonej na wózku na szynach, z dwóch ram pionowych stałych i dwóch ram pionowych ruchomych oraz ruchomych zacisków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Metoda produkcji prefabrykatów wielkoprzestrzennych w dwóch fazach stosowana jest do wykonywania elementów kilkuizbowych. Za najlepsze rozwiązanie na obecnym etapie uznano prefabrykaty dwuizbowe o szerokości 3,18 m, długości 10,24 m i wysokości 2,72 m, z których montuje się kilku kondygnacjowe budynki mieszkalne. Ciężar prefabrykatu dwuizbowe wynosi około 21,8 ton. Do transportu i montażu takich elementów musi być stosowany specjalny ciężki sprzęt (uprawnienia budowlane).

Budynki z elementów przestrzennych jednoizbowych o ciężarze około 10 da montowane są żurawiami wieżowymi kołowymi lub gąsienicowymi ciężkiego typu.

Uwagi ogólne

Pod przyjętą u nas nazwą „fabryka domów” rozumie się wytwórnię prefabrykatów produkującą wszystkie podstawowe elementy prefabrykował jakie są potrzebne do wznoszenia budynków mieszkalnych przy zastosowań:! nowoczesnych metod. Elementy produkowane w fabrykach domów są elementami całkowicie wykończonymi, tak że roboty na budowie są w zasadzie ograniczone do montażu i prac wykończeniowych związanych z montażem. Elementy produkowane w fabrykach domów są elementami wielkowymiarowymi, głównie wielkopłytowymi. Poszczególne typy elementów wytwarzane w ściśle określonych ilościach, koniecznych do montażu danego rodzaju budynków mieszkalnych, na specjalizowanych liniach technologicznych, przy zastosowaniu najbardziej efektywnych metod produkcji dla poszczególnych typów elementów (program egzamin ustny).

Podstawowe i masowo występujące w konstrukcji budynku typy elementów, jak płyty stropowe i ścienne, są wytwarzane zwykle na specjalnych wysoko zmechanizowanych liniach technologicznych, w oddzielnych nawach hali produkcyjnej, inne natomiast typy elementów, występujące w mniejszych ilościach, jak biegi schodowe, nadproża, bloki wentylacyjne i fundamentowe itp. produkowane są najczęściej na wspólnej mniej zmechanizowanej linii ulokowanej w jednej nawie hali.

W niektórych rozwiązaniach stosowane są linie uniwersalne dostosowane do produkcji kilku typów elementów.
Elementy produkowane są w stopniu całkowitego wykończenia. Dzięki zastosowaniu w fabrykach domów nowoczesnych wysoko wydajnych metod technologicznych produkcji wykonywane elementy mają minimalne odchyłki wymiarowe.
Fabryki domów budowane są na moce produkcyjne od 1250 do 5000 mieszkań rocznie (opinie o programie).

Poza fabrykami domów budowane są również i tzw. „fabryki fabryk”, tj. wytwórnie produkujące elementy wielkowymiarowe, z których montowane są hale fabryczne i inne budynki przemysłowe typu uniwersalnego. Podobnie jak w fabrykach domów tak i w fabrykach fabryk wytwarzane są kompletne zestawy wszystkich typów elementów koniecznych do zmontowania hal i innych budynków przemysłowych w danym okręgu obsługiwanym przez te fabrykę.

Fabryka domów - rozwiązanie niemieckie (NRD) (segregator aktów prawnych). Fabryka zaprojektowana została na produkcję roczną 2000 mieszkań o powierzchni 50 m2 każde. Hala produkcyjna składa się z czterech szerokości 18 m każda, z których trzy nawy mają długość 72 m, a jedna - 84 m. W nawie A produkowane są płyty ścienne wewnętrzne metodą stacjonarną w trzech pionowych formach bateryjnych. W każdej z trzech form bateryjnych produkowanych jest 15 sztuk płyt o grubości 15 cm każda lub zestaw płyt wewnętrznych i ścianek działowych o grubości 7 cm.

Przegrody pomiędzy poszczególnymi kasetami formy wykonane są w postaci przepon o konstrukcji żebrowej z żeberek z blachy o grubości 20 mm pokrytych dwustronnie blachą o grubości 6 mm. Przepony te służą ponadto do obróbki termicznej świeżo ułożonego betonu za pomocą pary niskoprężnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami