Blog
Metoda montażu konstrukcji
W artykule znajdziesz:
Metoda montażu konstrukcji
Na zestaw rolkowy ustawia się siodełko z tarczą spoczywającą na stalowych kulkach. Zestaw rolkowy toczy się po torze z dwuteowników, przy czym siodełko zapewnia możliwość zmiany położenia przesuwanej konstrukcji względem osi torów.
Metoda montażu konstrukcji z następnym przesuwaniem jej na miejsce właściwego ustawienia jest kosztowna. Wymaga dużej ilości konstrukcji pomocniczej, kosztownych torowisk, mechanizmów i instalacji hydraulicznej. Ekonomiczność tej metody polega na skróceniu cyklu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja szkieletu budynku wielokondygnacyjnego w typowym rozwiązaniu składa się ze słupów i belek stropowych. Montaż konstrukcji stalowej przeprowadza się żurawiami wieżowymi z wysięgnikami pokrywającymi rzut poziomy budynku oraz miejsce podawania elementów konstrukcji. Żurawie są ustawione na montowanej konstrukcji i w miarę postępu montażu podnoszą się na wyższy poziom za pomocą własnych mechanizmów.
O pracochłonności montażu decydują rozwiązania połączeń belek stropowych ze słupami oraz styki słupów, rozmieszczone na wysokości co kilka kondygnacji. W większości przypadków stosuje się połączenia spawane. Słupy mogą mieć przekroje dwuteowe, skrzynkowe lub monolityczne prostokątne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przekroje skrzynkowe są niekorzystne ze względu na trudności dobrego rozwiązania połączeń montażowych. Trzon słupa o dużym polu przekroju poprzecznego powinien być sfrezowany do bezpośredniego połączenia w styk spoiną. Stosuje się spoiny jedynie na obwodzie przekroju słupa: pachwinowe przy oparciu na płycie poprzecznej, i na V w bezpośrednich stykach przekrojów (uprawnienia budowlane).
W celu prowizorycznego wykonania styków słupów należy stosować elementy pomocnicze do skręcania śrubami. W niektórych stykach o większych wymiarach przekroju poprzecznego śruby montażowe powinny umożliwiać pionowanie słupów. W takich przypadkach mogą powstać klinowe szczeliny, które wypełnia się wkładkami z odcinków cienkich blach.
Połączenie belek stropowych
Połączenie belek stropowych wykonuje się spoinami w dogodnej pozycji od góry oraz za pomocą śrub montażowych (program egzamin ustny). Rozwiązanie może spełniać warunek pełnego utwierdzenia belki w słupie. W wysokich wieżowcach grubość elementów złożonych, zarówno słupów jak i rygli w układach ramowych, jest bardzo duża. Stosuje się przekroje otwarte dwuteowe i krzyżowe, dogodne w produkcji i dla kontroli wymiarów i spoin.
Po spawaniu trzon słupa frezuje się łącznie z blachami przewidzianymi do celów montażowych (opinie o programie). Połączenie spawane rygli ze słupami wymaga ustalenia najkorzystniejszego odstępu w grani spoiny i kąta ukosowania. Przewidziane w celach montażowych śruby umieszcza się w otworach owalnych na środniku, co zapewnia niezbędne przesuwy wynikające ze skurczu spoin. W szkieletach budynków kilkukondygnacyjnych lżejszego typu korzystniej jest stosować połączenia montażowe skręcane na śruby.
Różnorodność metod montażu jest szczególnie duża w konstrukcjach zbiorników.
Są to konstrukcje o średnicy kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów, wykonywane z arkuszy blach, których wymiary zależą od możliwości walcowniczych i transportowych. Cechą wspólną tych konstrukcji jest duża ilość spoin wykonywanych w większości przypadków na budowie przy łączeniu blach (segregator aktów prawnych).
Montaż konstrukcji zbiornika walcowego często jest wykonywany kolejno pasami z odcinków blach, metodą „arkuszową”. W wytwórni nadaje się blachom wygięcie na promień zbiornika i ukosuje się ich brzegi do spawania. Zbiornik jest montowany bezpośrednio na fundamencie w miejscu ustawienia. Do prowizorycznego łączenia blach stosuje się klamry z regulacją za pomocą klinów lub śrub, przyspawane do blach na czas montażu.
Na krawędziach montowanych blach przyspawa się płytki z otworem, które przechodzą przez otwory w płytach. Za pomocą klinów ustala się płaszczyznę łączonych blach, a klinami 4 reguluje się odstęp krawędzi tworzących rowek spoiny. Do montażu blach ustawionych pod kątem i tworzących naroże, płytę wygina się według tego kąta. Po zespawaniu blach klamry zdejmuje się, a płytki ścina się (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32