Blog

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 2
16.06.2021

Metoda obliczeń

W artykule znajdziesz:

Metoda obliczeń

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 3
Metoda obliczeń

W przypadku połączeń ścinanych na gwoździe blach fałdowych z płatwiami konieczne jest uwzględnienie wpływu mimośrodowego obciążenia trzpieni gwoździ, wywołanego uginaniem się blachy w przęśle. Największą grubość blach można wówczas odczytać, zależnie od wielkości obciążenia oraz momentu bezwładności i rozpiętości blachy (program uprawnienia budowlane na komputer).

W połączeniach na wkręty samogwintujące blach ze sztywnymi płatwiami o przekroju dwuteowym lub skrzynkowym występuje znaczna swoboda obrotu, wynikająca z podatności podkładek gumowych. Swoboda ta zwiększa mimośrodowość obciążeń. Wobec raku danych dla oceny tego wpływu wydaje się celowe korzystanie również i w tym przypadku. Połączenia blach cienkich powinny mieć odpowiednią nośność, zdolność do przemieszczeń oraz sztywność.
Nośność połączeń projektowana jest zwykle na siły pierwszego rzędu, wynikające bezpośrednio z działania obciążeń zewnętrznych stałych i zmiennych, odchyłek elementów zabezpieczanych przed utratą stateczności oraz ze zmian temperatury (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Siły drugiego rzędu, spowodowane mimośrodami i obrotami połączeń oraz niezamierzonym działaniem tarczowym, uwzględniane są w obliczeniach nośności tylko wtedy, gdy zdolność do przemieszczeń połączeń jest niewystarczająca.

W tablicy 7-4 przedstawione zostały warunki, których spełnienie pozwala zapewnić nie tylko wymaganą nośność połączeń, ale również wskazaną formę zniszczenia (tabl. 7-2), a więc odpowiednią zdolność do przemieszczeń. Wzory do obliczania nośności połączeń (uprawnienia budowlane).
Wymaga się, aby przemieszczenia części łączonych w stanie nośności połączeń były nie mniejsze niż: An = 0,5 mm przy ścinaniu i A„ = 3 mm przy rozciąganiu (wyrywaniu).
Dla spełnienia tych wymagań łączniki należy dobierać odpowiednio do grubości łączonych blach albo też przy określonych rodzajach łączników - należy zachować warunek, aby grubość najcieńszej łączonej blachy nie przekraczała wartości g„iax.

Zdolność do przemieszczeń

W przypadku łączenia kilku warstw blachy z wartością gllwx należy porównywać sumę grubości blach przenoszących obciążenie w jednym kierunku. Najbardziej niekorzystnym połączeniem
pod tym względem jest styk czterech arkuszy blach w narożu. W takim styku występuje znaczny wpływ zginania trzpieni na nośność łączników.
Wymagana zdolność do przemieszczeń przy wyrywaniu może być uważana za spełnioną, gdy blacha fałdowa, wykonana ze stali o Re >240 MPa, ma grubość g < 1,5 mm, a szerokość bruzdy jest większa o co najmniej 14 mm od średnicy łba łącznika, który dostatecznie silnie osadzony jest w podłożu (program egzamin ustny).

Przekrycia z blach fałdowych, pełniące funkcję tarcz i przejmujące siły zewnętrzne normalne i styczne do swojej płaszczyzny, powinny mieć połączenia obliczane na siły działające prostopadle i równolegle do osi łączników.
Przekrycia z blach fałdowych, pełniące funkcję przegród i przejmujące siły zewnętrzne normalne do swojej płaszczyzny, mogą mieć połączenia obliczane tylko W pokryciach, w których nie wymagana jest szczelność, arkusze blach połączone są między sobą na nity jednostronne, a blachy z płatwiami i ryglami ściennymi, gdy grubość podłoża gi < 3 mm (np. dla profili cienkościennych zetowych) - na blachowkręty. Przy podłożu grubszym (gy >3 mm) stosowane są wkręty samogwintujące lub gwoździe (opinie o programie).

Blachy w pokryciach szczelnych i w ścianach powinny być łączone między sobą blachowkrętami. Dla uniknięcia przecieków wywoływanych zmianami temperatury połączenia powinny być wykonywane poprzez górną fałdę blachy (segregator aktów prawnych). Przy łączeniu blach w bruzdach zalecane jest stosowanie płatwi o podatnym cienkim środniku i stosowanie podatnych połączeń płatwi na podporach.

Wszystkie łączniki ze względu na warunki montażu i swoje wymiary są szczególnie narażone na działanie korozji elektrochemicznej. Dla uniknięcia skutków tej korozji łączniki powinny mieć zapewniony potencjał dodatni w stosunku do blach łączonych (np. stal austenityczna nierdzewna) lub mieć odpowiednio trwałą powłokę antykorozyjną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 8 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 9 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 10
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 11
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 12 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 13 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 14
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami