Blog

Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 2
20.03.2021

Metoda przemieszczeń wymuszonych

W artykule znajdziesz:

Metoda przemieszczeń wymuszonych

Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 3
Metoda przemieszczeń wymuszonych

Dla badań statycznych największe znaczenie ma metoda przemieszczeń wymuszonych. Pozwala ona na wyznaczenie linii (lub powierzchni) wpływu siły uogólnionej, działającej na układ sprężysty, przez wprowadzenie w modelu odpowiedniego przemieszczenia. Metoda przemieszczeń wymuszonych ma zastosowanie głównie do układów prętowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Użycie jej do układów powierzchniowych (poszukiwanie powierzchni wpływu) zostało dopiero niedawno zapoczątkowane i nastręcza znacznie więcej trudności technicznych. Metoda może być stosowana do układów o liniowej zależności naprężeń i przemieszczeń (liniowość geometryczna i fizykalna). W takich układach obowiązuje zasada superpozycji.

Metoda przemieszczeń wymuszonych została zaproponowana przez Beggsa w USA (1916) i rozpowszechniła się głównie w laboratoriach amerykańskich. Jest ona tam wyprowadzana nie z zasady Bettiego, lecz z pochodzącej od niej zasady Muller-Breslau’a, która mówi o kształcie linii wpływowej siły uogólnionej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odmianą metody Beggsa jest metoda wyłączania (przegubowa) El-Waheda, której istotą jest porównanie przemieszczeń układu rzeczywistego i układu z przegubem swobodnym, wstawionym w badany przekrój. Uzasadnienie teoretyczne obu metod, oparte na zasadzie Bettiego, zostało dokonane przez Janusza.

Podstawowym urządzeniem przy badaniach laboratoryjnych jest deformator - przyrząd wprowadzający potrzebne przemieszczenie (przesuniecie lub obrót) w miejscu przecięcia modelu lub też w jego miejscu podparcia. Modele, wykonane najczęściej z celuloidu, poddaje się odkształceniom na tyle małym, żeby nie przekroczyć granicy sprężystości materiału ani też nie spowodować istotnej zmiany kształtu konstrukcji. Technika badania płaskich ustrojów prętowych jest stosunkowo prosta (uprawnienia budowlane).

Płaski model, wycięty np. z arkusza celuloidu, układa się poziomo na kulkach szklanych dla uniknięcia tarcia. Do wywołania przemieszczeń wymuszonych służą 3 rodzaje deformatorów: do przemieszczeń podłużnych, przemieszczeń poprzecznych i obrotów. Dzięki poziomemu ułożeniu modelu ciężar własny modelu i deformatorów prawie nie wpływa na otrzymane wyniki (program egzamin ustny).

Badania układów powierzchniowych

Do wyznaczenia przesunięć stosuje się zazwyczaj mikroskop pomiarowy (opinie o programie). Szereg typów aparatury do tych badań opisano w literaturze. Wykorzystanie metody przemieszczeń wymuszonych do badania układów prętowych przestrzennych oraz układów powierzchniowych wymagało pokonania wielu trudności, w szczególności zmiany typów deformatorów i zmiany sposobu pomiarów przesunięć. W Polsce badania te zostały umożliwone dzięki pracom ośrodka śląskiego (Janusz, Dąbrowski, Kolendowicz i inni). W badaniach przestrzennych układów prętowych najistotniejsze jest wyeliminowanie naprężeń wywołanych przez ciężar deformatorów zawieszonych na modelu.

Obszerne omówienie teorii i techniki tych badań zawiera praca Kolendowicza (segregator aktów prawnych). Badania układów powierzchniowych (płyt i powłok) polegają na wykonaniu w modelu przecięcia na pewnej długości i wprowadzenie tam odpowiedniego przemieszczenia uogólnionego. Można wykazać, że odkształcona powierzchnia modelu przedstawia powierzchnię wpływową odpowiedniej siły uogólnionej. Metodę przemieszczeń wymuszonych można zastosować również do układów, poddanych wpływom niemechanicznym, jak np. działanie skurczu, temperatury, nierówności podpór, błędów montażowych itp. Działania te są bowiem przemieszczeniami wymuszonymi (w układzie rzeczywistym).

Elastooptyczna metoda analizy naprężeń opierająca się na zjawisku dwójłomności wymuszonej oraz na prawie podobieństwa modelowego, rozwój swój datuje od pierwszego dziesięciolecia naszego wieku. Aczkolwiek zjawisko dwójłomności wymuszonej zostało odkryte przez Seebecka w 1813 r. i zbadane przez Brewstera w 1816 r., a związek pomiędzy optycznym efektem a naprężeniami ustalony już w 1854 r. (Wertheim, Maxwell), do zastosowania elastooptyki w technice doszło dopiero po sformułowaniu w 1898 r. (M. Levy) podstawowych praw podobieństwa modelowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 8 Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 9 Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 10
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 11
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 12 Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 13 Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 14
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbiorniki w postaci brył obrotowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami