Blog

Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 2
06.11.2020

Metoda stołów obrotowych

W artykule znajdziesz:

Metoda stołów obrotowych

Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 3
Metoda stołów obrotowych

Metoda stołów obrotowych może być również z powodzeniem stosowana do uzwojenia gotowych elementów betonowych. W tym przypadku betonowanie następuje nie po założeniu uzbrojenia lecz przed jego wprowadzeniem. Mamy tu oczywiście do czynienia z konstrukcją sprężoną po stwardnieniu betonu, a więc z kablobetonem (program uprawnienia budowlane na komputer) Mimo to, z uwagi na charakterystyczną technologię produkcji podamy tu przykład takiego rozwiązania.

Jest to amerykański system Preload (stosowany zresztą głównie do uzwajania zbiorników). Głowica belki umieszczonej na stole obrotowym. Po zakotwieniu końca drutu chroni się uzwojenie warstwą torkretu. Do naciągu stosuje się ciągadła o nieco mniejszej średnicy niż średnica drutu, przez które przepuszcza się drut. Osiąga się w ten sposób dodatni efekt uboczny w postaci polepszenia własności mechanicznych uzbrojenia. W ten sposób uzwaja się belki o długości 6-17 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Uzwojenie belki 16-metrowej o 50 zwojach trwa 10 minut, ułożenie zaś i zestawienie elementu ze stołu obrotowego 20 minut. Jest to więc sposób konkurencyjny w porównaniu do normalnych metod sprężania belek kablobetonowych. W żadnej z opisanych w poprzednich punktach metod produkcji, nawet przy wysokim stopniu zmechanizowania poszczególnych grup czynności, nie mamy do czynienia z mechanizacją kompleksową (tzn. taką, w której wszystkie bez wyjątku czynności produkcyjne wykonywane ręcznie są wyeliminowane).

Przyczyną tego jest fakt, że poszczególne czynności mają charakter cykli zamkniętych (np. transport, ułożenie, zamocowanie, naciąg i zaklinowanie strun w metodzie długich torów, albo ułożenie i zamocowanie formy, zaklinowanie początku i końca drutu w metodzie stołów obrotowych) (uprawnienia budowlane). Pociąga to za sobą uciążliwy transport elementów między poszczególnymi stanowiskami roboczymi. Warunkiem mechanizacji kompleksowej (umożliwiającej - jako krok następny - wprowadzenie automatyzacji produkcji) musi być więc nadanie produkcji charakteru absolutnie ciągłego, tak by nie występowały wymienione wyżej cząstkowe produkcyjne cykle zamknięte. Dotychczas nie ma wytwórni opartej na tych zasadach, natomiast sama metoda została opracowana w Polsce i znajduje się obecnie w stadium badań. Ponieważ przypuszczalnie w tym kierunku pójdzie dalszy rozwój technologii strunobetonu, przedstawimy pokrótce założenia tej metody w jednym z jej wariantów, dotyczących produkcji podkładów kolejowych (program egzamin ustny).

Proces produkcji

Proces produkcji ma charakter nieprzerwanie ciągły i wszystkie czynności odbywają się podczas ruchu jednostajnie posuwistego elementów. Przekrój podłużny i widok z góry urządzenia produkcyjnego. Drut w postaci nieprzerwanej taśmy przechodzi z rozwijalni na bębny oporowe, na których jest kilkakrotnie nawinięty (np. ok. 7 razy) i po ich opuszczeniu wykazuje pełne naprężenie. Na jednym bębnie może być owinięta większa liczba drutów, w szczególności taka, jaka jest potrzebna do uzbrojenia jednego elementu.

Siłę oporu wytwarza się przez odpowiednie hamowanie bębnów (opinie o programie). Z bębnów druty przechodzą przez zespół rolek kierujących lub przez kierującą „matrycę-’, która ustala przyjęte rozmieszczenie strun w przekroju, a następnie przez stanowisko ewentualnego zbrojenia poprzecznego i zakładania przepon rozdzielczych, po czym wprowadzane są do form. W danym przypadku przewidziano równoczesne formowanie 4 linii podkładów. Formy są skonstruowane na zasadzie przenośników taśmowych, np. korytkowych, zestawionych z członów. Ruch przenośnika formującego musi być oczywiście ściśle zsynchronizowany z ruchem naciągniętych drutów. Przenośnik przechodzi kolejno przez stanowiska betonowania i zagęszczania betonu (wibrowania, wibroprasowania lub tp.) (segregator aktów prawnych).

Elementy pozostają w korytkach przenośnika aż do momentu gdy beton zwiąże w stopniu umożliwiającym zachowanie nadanego elementom kształtu. Potem taśma przenośnika formującego odchyla się i przechodzi przez oddzielne stanowisko czyszczenia i smarowania form, elementy zaś wchodzą poprzez uszczelnienie fartuchowe do komory dojrzewania, o kształcie wąskiego i długiego kanału o przekroju kołowym, prostokątnym lub tp (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 8 Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 9 Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 10
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 11
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 12 Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 13 Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 14
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Paliwo samozapłonowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami