Blog

Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 2
01.09.2021

Metody wykonywania obiektów morskich

W artykule znajdziesz:

Metody wykonywania obiektów morskich

Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 3
Metody wykonywania obiektów morskich

Metody wykonywania obiektów morskich na wodach zamkniętych, a więc w obrębie portów, głębokich ujść rzek, osłoniętych od fali zatok itp., nie różnią się wiele od metod fundamentowania budowli na lądzie lub na wodach śródlądowych.
Budowę nabrzeży masywnych, podwodnych części pochylni i wyciągów, śluz i doków suchych bardzo często przeprowadza się tak jak na śród- lądziu, tj. na sucho, pod osłoną grodzy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zupełnie inaczej natomiast przedstawia się wykonywanie budowli zewnętrznych narażonych na bezpośrednie ataki morza. Obiekty takie wykonuje się najczęściej wprost na wodzie, bez jej usuwania czy obniżania, z czego w konsekwencji wynika konieczność budowy ich części podwodnych z elementów gotowych (kamień) lub prefabrykowanych.

Elementy prefabrykowane, jak bloki, skrzynie pływające czy kaszyce, wykonuje się na lądzie, w miejscu całkowicie zabezpieczonym przed falą, a potem stawia się je na miejscu przeznaczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można uznać za regułę, że im mniejsza jest liczba tych elementów, im są one większe, tym, niezależnie od korzyści statycznych i wytrzymałościowych, prostsze i łatwiejsze będzie wykonanie budowli z nich złożonych i szybciej roboty takie mogą być przeprowadzone. Reguła ta pociąga za sobą konieczność stosowania specjalnego sprzętu budowlanego, który w wielu wypadkach, z uwagi na prace wykonywane na wodzie, musi być pływający. Osobliwością odróżniającą roboty morskie od analogicznych robót śródlądowych jest również duży udział pływających urządzeń transportowych, służących do przewozu kamienia, kruszywa czy gruntu (uprawnienia budowlane).

Dla budowli zewnętrznych, narażonych na bezpośrednie ataki fal morskich, sezon budowlany w warunkach Południowego Bałtyku jest krótki, ograniczony tylko do okresu cieplejszego i spokojniejszego (kwiecień-listopad), przy czym i wtedy warunki pozwalające na normalną pracę na morzu trwają nie dłużej niż średnio przez 10 do 20 dni na miesiąc, a nieraz i krócej (program egzamin ustny).

Sztormy

Sztormy atakujące rozpoczętą budowlę mogą się stać przyczyną jej częściowego zniszczenia, zatopienia znajdującego się na niej sprzętu oraz przygotowanych deskowań i rusztowań, torów transportowych itp. Konieczność przygotowania się do tego niebezpieczeństwa zmniejsza jeszcze liczbę dni poświęconych właściwym pracom budowlanym.
Sztormy mogą stać się również przyczyną zniszczenia sprzętu pływającego, jeżeli nie będzie on miał odpowiedniego schronienia. Gdy więc nie istnieje możliwość ukrycia tego sprzętu w sąsiednim porcie czy osłoniętej zatoce, należy wykonać dla niego uprzednio tymczasową przystań (opinie o programie).

Wszystkie te okoliczności nakazują możliwie szybkie prowadzenie robót morskich, przy czym jednak, rzecz jasna, nie może to odbywać się kosztem jakości wykonania. Nie można w imię pośpiechu rezygnować z czasu potrzebnego na stwardnienie betonu, nie można rezygnować, zwłaszcza przy słabszych gruntach, z konieczności odczekania z budową nadwodnej części obiektu stawianego lub typu mieszanego, póki jego część podwodna wystarczająco nie osiądzie, itp.
Nagłość i nieregularność przebiegu zjawisk hydrologicznych i meteorologicznych na morzu, gorsze przystosowanie człowieka do pracy na wodzie, trudności należytego i wyczerpującego zbadania budowy geologicznej dna morskiego stwarzają jeszcze jedną cechę charakteryzującą roboty na morzu, a mianowicie zwiększone w stosunku do robót lądowych ryzyko (segregator aktów prawnych).

Skutki każdego niedbalstwa czy przeoczenia są tu na ogół o wiele gorsze niż przy pracach na lądzie, ale stosunkowo często zachodzą także wypadki niezawinione przez nikogo, wypadki których nie można z góry przewidzieć.
Potrzeba odpowiedniego przygotowania organizacyjnego robót budowlanych stała się obecnie sama przez się zrozumiała (promocja 3 w 1).

Powszechnie wiadomo, że przed przystąpieniem do wykonania każdej budowy niezbędne jest opracowanie projektu jej organizacji, że harmonogramy stały się dziś instrumentem, bez którego nie można sobie wyobrazić żadnej, najmniejszej nawet pracy budowlanej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 8 Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 9 Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 10
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 11
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 12 Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 13 Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 14
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Liczba i rodzaj pytań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami