Blog
Mineralizatory fluorkowe
W artykule znajdziesz:
Mineralizatory fluorkowe
Mineralizatory fluorkowe wprowadzano w postaci chemicznie czystych związków, siarczan wapniowy - w postaci gipsu, a bezwodnik kwasu borowego - w postaci H3B03. Wszystkie dodatki, zmielone do pozostałości 2-3% na sicie nr 0085% wprowadzano do mieszanin surowcowych w ponad 100% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Proces klinkieryzacji w obecności mineralizatorów
Klinkiery o module nasycenia Mn = 0,85 i Mn = 0,65 wypalano w obecności mineralizatorów w temperaturze odpowiednio 1450 i 1420CC, wygrzewająć je przez 30 min w tej temperaturze. Stopień klinkieryzacji oceniano na podstawie zawartości nie związanego wapna.
Wiązanie wapna. Wyniki oznaczeń wolnego wapna w klinkierach o module Mn = 0,65 z różną zawartością mineralizatorów podano w tabl. 3-7. Uzyskane wyniki pozwalają na ocenę skuteczności działania stosowanych dodatków. Korzystna zawartość mineralizatorów Na2SiF6, CaF2 i CaS04 w badanych klinkierach wynosi 0,75% w stosunku do masy mieszaniny surowcowej, natomiast zawartość stabilizatora B203 - 0,50%. Przeprowadzono badania, które miały na celu określenie zawartości wolnego wapna w spiekach mieszanin o module MN = 0,65 z korzystnym dodatkiem mineralizatorów i w spiekach mieszanin o module Mn = 0,85 z dodatkeim Na-jSiF,,, wypalonych w temperaturze 500-M450°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Maksymalna zawartość wolnego wapna, towarzysząca procesowi dysocjacji węglanu wapniowego, występuje we wszystkich zestawach w temperaturze 800°C. Drugie maksimum występuje również we wszystkich zestawach w temperaturze 1100°C. Trzeba stwierdzić, że zawartość wolnego wapna w klinkierach zmniejszyła się znacznie po wprowadzeniu Na2SiF6, CaF2 i B203. Wprowadzenie siarczanu wapniowego do mieszaniny surowcowej o module MN = 0,65 powoduje - wskutek powstawania siar- czanoglinianu wapniowego, przyłączającego mniej (od innych glinianów) wolnego wapna - zwiększenie jego zawartości w klinkierze (uprawnienia budowlane).
Szybkość procesu
W celu zbadania, w jakich związkach występuje tlenek wapniowy, określono zawartość wapna związanego na podstawie ustalonej wcześniej zawartości wolnego wapna i ustalonych strat prażenia. Uzyskane wyniki pokazano na rys. 3-10. We wszystkich badanych zestawach zachodzi całkowite związanie wolnego wapna w wyniku reakcji w stanie stałym. Szczególnie wyraźnie zaznacza się to w mieszaninie o module Mn = = 0,65, w której w temperaturze 1200°C pozostaje jedynie 0,5-^2,25% wolnego CaO (program egzamin ustny).
Najsilniejszy wpływ na proces wiązania wapna, a więc na działanie mineralizujące, wykazuje Na2SiF6. W mieszaninach surowcowych o module nasycenia 0,85 różna zawartość dodatku fluorokrzemianu sodowego różnie wpływa na powyższy proces. Jednak i w tym przypadku, przy zawartości 0,75% Na2SiF6 w klinkierze o module Mn = 0,85, w temperaturze 1200°C, pozostaje 3,5% nie związanego CaO (opinie o programie). We wszystkich zestawach wprowadzenie mineralizatora w korzystnej ilości sprzyja przyspieszeniu procesu wiązania CaO, zmniejszając przy tym, w porównaniu z zestawami bez mineralizatorów, zawartość wolnego wapna; dotyczy to klinkierów wypalonych w temperaturze 1450°C (Mn = 0,85) i 1420°C (MN = 0,65) (segregator aktów prawnych).
Porównanie uzyskanych wyników z identycznymi danymi dla klinkierów bez dodatków pozwala na stwierdzenie, że przebieg procesu wiązania wapna jest szybszy w zakresie temperatury 800-M200°C. Szybkość procesu szczególnie wzrasta przy wprowadzeniu mineralizatorów fluorkowych. Wprowadzenie mineralizatorów do zestawów zawierających żużel żelazochromowy sprzyja obniżeniu temperatury wypalania klinkierów i przyspieszeniu procesu wiązania wolnego wapna w temperaturze reakcji w stanie stałym, zmniejszając tym samym zawartość nie związanego wapna w tych klinkierach (promocja 3 w 1).
Analiza termiczna. Krzywe termiczne mieszanin surowcowych z dodatkami mineralizatorów i B203 oraz mieszanin bez dodatków pozwalają na prześledzenie występujących różnic.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32