Blog

Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 2
30.11.2022

Moment podporowy

W artykule znajdziesz:

Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 3
Moment podporowy

Przy sprawdzaniu nośności mamy natomiast do czynienia z odpowiednio większym obciążeniem obliczeniowym i mniejszą efektywnością zakotwienia, w konsekwencji czego warunki wytrzymałościowe, dostateczne dla uwzględnienia zamocowania stropu w ścianie, przy sprawdzaniu wielkości ugięć mogą okazać się niewystarczające dla stanu granicznego nośności (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku gdy zamocowanie stropu uwzględniane jest przy sprawdzaniu nośności stropu, dla przeniesienia występujących tu sił niezbędne jest odpowiednie zbrojenie podporowe. Jeżeli zamocowanie stropu uwzględniane jest tylko w warunkach użytkowych, moment podporowy może być przejęty przez przekrój niezbrojony (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bezpośrednio po ułożeniu na podporach stropy prefabrykowane pracują w warunkach swobodnego podparcia pod obciążeniem ciężarem własnym gv Moment podporowy pojawia się dopiero w dalszej fazie pracy stropu pod obciążeniem g2 ponad ciężar własny, w wyniku połączenia na podporze płyt sąsiednich przęseł za pomocą zbrojenia względnie zamocowania płyt na podporze przez ustawienie ścian wyższej kondygnacji. W związku z tym, przy projektowaniu płyt z uwzględnieniem momentu podporowego, konieczne jest rozróżnienie dwóch faz pracy płyt: bezpośrednio po ułożeniu i po wystąpieniu warunków zamocowania (uprawnienia budowlane).

Stropy monolityczne projektuje się z reguły jako zamocowane względnie ciągłe w stanie granicznym nośności. Specyfiką konstrukcji jest stosunkowo wczesne rozformowanie, co należy uwzględnić przy obliczaniu ugięć.

Rozpiętość obliczeniową stropu określają teoretyczne punkty podparcia przyjmowane:

  1. dla schematu belki względnie płyty wolno podpartej, a także przy uwzględnianiu zamocowania stropu w ścianie w połowie głębokości oparcia prefabrykatu,
  2. dla schematu belki wieloprzęsłowej w połowie szerokości podpory (program egzamin ustny).

Jak wspomniano poprzednio, wartości momentów zginających w stropie oblicza się dla nominalnych wymiarów, z pominięciem odchyłek wymiarów, wynikających z niedokładności wykonania.

Odpowiednie wskazówki

Przy sprawdzaniu nośności, a także w obliczeniach ugięć stropów rozpiętych jednokierunkowo, uwzględnia się współpracę płyt sąsiednich w kierunku poprzecznym przy przenoszeniu różnicy obciążeń sąsiednich płyt. Warunkiem konstrukcyjnym w stropach prefabrykowanych jest należyte ukształtowanie i wypełnienie betonem spoiny podłużnej między płytami, wymagane zresztą zawsze z uwagi na pracę stropu jako tarczy poziomej (opinie o programie).

W stropach monolitycznych współpracę w kierunku poprzecznym zapewnia zbrojenie rozdzielcze. W przenoszeniu obciążenia skupionego pasmo stropu obciążone bezpośrednio współpracuje z pasmami sąsiednimi (segregator aktów prawnych). Przy ściślejszym podejściu do określenia zakresu tej współpracy można się posłużyć: dla stropów monolitycznych schematem statycznym płyty o ciągłości w kierunku poprzecznym, podpartej na dwóch krawędziach, a dla stropów prefabrykowanych schematem zespołu płyt o szerokości równej szerokości prefabrykatów, połączonych przegubowo wzdłuż spoin sztywności prętów, tj. ścian i stropów, w sztywności węzła odpowiednio maleje, a szczególnie mały staje się udział stropu sąsiedniego przęsła.

Znając wartości Kw łatwo obliczyć ze wzoru względnie wielkości jako funkcję stosunku sztywności węzła Kw do sztywności stropu BJlh. Sprawdzenie nośności stropów sprowadza się do wyznaczenia potrzebnego przekroju zbrojenia na podporze i w przęśle oraz zbrojenia podporowego na ścinanie. Odpowiednie wskazówki na temat wymiarowania zbrojenia i sprawdzania przekroju na ścinanie podano w PN-76/B-03264.

Wielkości momentów podporowych i przęsłowych, dla których wyznacza się przekrój zbrojenia, są funkcją zamocowania stropu na podporze (promocja 3 w 1). W praktyce trudno byłoby zmieniać przekrój zbrojenia na górnych i dolnych kondygnacjach odpowiednio do różnych wartości Mz. Nie byłoby to zresztą i celowe, z uwagi na dość znaczny przedział wartości M;, w którym może następować ich wyrównywanie na skutek odkształceń plastycznych zbrojenia. Istotne jest jednak, że moment przyjmowany do obliczeń, nie może być większy, niż wynika to z warunków zamocowania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 8 Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 9 Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 10
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 11
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 12 Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 13 Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 14
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podstawy otworów świetlików zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami