Blog
Momenty rozwój wytwórczości społecznej
W artykule znajdziesz:
Szczególnie poglądowo wciela się w organizmy miejskie dialektyczna zasada nieustannych przemian i rozwoju. Wzrost miasta, powstawanie nowych gmachów i zespołów, rozbiórka starych budynków, zastępowanie jednych budowli innymi - wszystko to nieprzerwanie towarzyszy rozwojowi miasta (promocja 3 w 1). Wśród wielu przyczyn wywołujących te nieustanne przemiany wysuwają się na czoło dwa główne momenty rozwój wytwórczości społecznej i - co za tym idzie - przeobrażenia społeczno-gospodarcze powodujące wzrost miast i ich przebudowę, w tym rozbiórkę starej, niezamortyzowanej zabudowy w celu zastąpienia jej nową, właściwą dla nowego etapu rozwoju społecznego, gospodarczego i technicznego fizyczna amortyzacja budynków, wymagająca ich wyburzenia i budowy nowych. Pierwsze zjawisko doprowadza oczywiście nie tylko do zmian materialnej tkanki miasta, lecz również do przeobrażeń panujących zasad urbanistycznych - funkcjonalnych i kompozycyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W toku tych przeobrażeń - nieraz radykalnych i głębokich - ze starych elementów, dobiegających kresu swego istnienia nowy etap rozwojowy adaptuje pewne nieobumarłe wartości materialne, techniczne lub artystyczne. Szereg budowli, zespołów, nagromadzonych w toku rozwoju historycznego zasad i pomysłów urbanistycznych wytrzymuje próbę czasu i zachowuje się nadal w przeobrażonej formie ulegając oczywiście takim czy innym trawestacjom i procesom rozwoju. Zjawisko to stanowi istotę ciągłości historycznej, więzi dziedzicznej w rozwoju miasta rozumianej jako zachowanie i rozwój żywotnych elementów starej sieci planistycznej i zabudowy po to, by wprzęgnąć je do służby nowej struktury miasta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nowa struktura miasta
Określając w ten sposób zjawisko ciągłości dziedzictwa należy podkreślić w tym jego pojmowaniu dwa istotne momenty. Po pierwsze: zjawisko dziedziczenia spuścizny rozpatrujemy nie jako przeciwstawne temu co nowe w życiu miasta i niejako proces zamknięty w sobie (uprawnienia budowlane). Przeciwnie - ciągłość historyczna jest jedną z cech, jednym z elementów głównego zjawiska w rozwoju miasta, jego nieustannego odnawiania się. Historia urbanistyki świadczy, że w toku najbardziej radykalnej przebudowy miasta przejmowanie postępowego dziedzictwa poprzednich układów było istotnym oparciem dla budowniczych-przeobrazicieli, oparciem sprzyjającym jedności starych i nowych elementów zabudowy i podbudowującym realizację nowych zadań przez nagromadzone doświadczenie przeszłości (program egzamin ustny).
Nowa struktura- miasta negując starą pochłania wszystko co było w niej postępowe i rozwija te elementy w nowych warunkach, na gruncie nowych treści. Mówiąc o negacji jako o kategorii dialektyki Lenin podkreślał: „Nie sama tylko negacja, nie próżna negacja, nie sceptyczna negacja, wahanie się, wątpienie, nie to wszystko jest charakterystyczne i istotne dla dialektyki, która niewątpliwie zawiera w sobie element negacji, i to jako swój element najważniejszy - nie to wszystko, ale negacja jako moment związku, jako moment rozwoju, z zachowaniem tego, co pozytywne (opinie o programie).
Andrzej Żdanow w swym referacie o problemach muzyki rozwinął tę leninowską myśl i stosując ją do rozwoju kultury mówił: „Zaprzeczenie zawiera w sobie przejmowanie dziedzictwa, oznacza pochłonięcie, krytyczną przeróbkę i zjednoczenie w nowej, wyższej syntezie wszystkiego tego przodującego i postępowego, co już osiągnięto w historii myśli ludzkiej Afirmacja tak pojętej ciągłości dziedzictwa nie oznacza by najmniej dążności konserwatywnych, chęci zachowania wszystkiego co stare, przeciwnie - otwiera i ułatwia drogę temu co nowe. Dlatego też wydaje się konieczne badanie problemów dziedzictwa i jego przejmowania zawsze w integralnym powiązaniu z głównym zjawiskiem - przeobrażeniem i odnawianiem się miasta. A więc przejmowanie dziedzictwa jako podporządkowane ogniwo, jako jedna ze stron procesu przeobrażeń (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32