Blog

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 2
24.04.2021

Montaż kondygnacji nadziemnych

W artykule znajdziesz:

Montaż kondygnacji nadziemnych

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 3
Montaż kondygnacji nadziemnych

Może zdarzyć się, że zarówno montaż piwnic, jak również montaż kondygnacji nadziemnych będzie wykonywany przy pomocy żurawia wieżowego. wadzony przy nie zasypanym wykopie (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z tym należy oś toru żurawia odsunąć na odległość ok. 5-5,5 m od lica budynku. Należy zwrócić uwagę na podział kondygnacji na działki oraz na sposób rozmieszczenia składowanych elementów na placu budowy. Stosując do montażu żuraw-koparkę, należy zwrócić uwagę na to, że koparka musi przejść wzdłuż obydwu dłuższych ścian zewnętrznych.

Żuraw wieżowy, mający większy zasięg, pracować będzie jedynie wzdłuż jednej z dłuższych ścian budynku.
Przy montowaniu kondygnacji nadziemnych znajduje zastosowanie ten sam sprzęt, który był omawiany w związku z opisem montażu piwnic, z tą różnicą, że do zawieszania elementów na haku żurawia stosowane jest zawiesie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż kondygnacji nadziemnych, podobnie jak montaż kondygnacji piwnicznych, dokonywany jest na kolejnych działkach montażowych. Przed zakończeniem zmiany roboczej (lub drugiej zmiany, przy pracy na dwie zmiany), zmontowane elementy ścienne muszą być przykryte płytami stropowymi.

Jest to konieczne z uwagi na usztywnienie montowanego budynku. Obecnie poznamy przebieg montażu kondygnacji nadziemnej.
Najpierw wyznaczamy położenie poszczególnych elementów za pomocą taśmy stalowej. Położenie elementów zaznacza się na ,nadprożach względnie na stropie za pomocą kresek wyrytych ostrym rylcem, a następnie zabarwionych ołówkiem chemicznym.
Po wyznaczeniu punktów przecięcia płaszczyzn ścian zewnętrznych ustawia się i dokładnie rektyfikuje płyty narożne budynku wraz z elementami nadproży.

Dla zabezpieczenia narożników na czas trwania montażu kondygnacji, należy je zamocować względem siebie za pomocą drutu przeciągniętego przez uchwyty montażowe i dodatkowego rozparcia kątówką. Narożnik przykrywa się nadprożem narożnym (uprawnienia budowlane).
Blok kierunkowy na przecięciu się ściany zewnętrznej podłużnej ze ścianą wewnętrzną poprzeczną. Sposób zabezpieczenia bloków na czas trwania montażu za pomocą drutu uwidoczniony jest na rysunku.

Osadzanie bloków

Tak bloki narożne, jak i bloki kierunkowe muszą być osadzane na zaprawie z ustaleniem poziomów za pomocą niwelatora.
Osadzanie bloków następnych odbywa się z zastosowaniem drutu, rozpiętego między już zmontowaną ścianą a narożnikiem lub blokiem kierunkowym. Jeżeli montowana jest ściana zewnętrzna, to drut daje się od strony zewnętrznego lica ściany (program egzamin ustny).

Wykonywanie podłoża pod bloki z zaprawy odbywa się w ramkach, tak jak przy blokach piwnic. Ostateczne uregulowanie montowanego elementu odbywa się przez pobijanie klinów
umieszczonych w poziomej spoinie. Po stężeniu zaprawy kliny są wyjmowane. Po prawidłowym ustawieniu elementu pomocnik montażysty wchodzi na drabinkę, odczepia haki zawiesia, po czym zapełnia spoiny pionowe zaprawą żużlową (opinie o programie).
Po zmontowaniu wszystkich płyt ściennych każdej z działek montażowych układa się zaprawę, a na niej elementy nadproży, sprawdzając prawidłowy przebieg ich krawędzi za pomocą rozciągniętego drutu.

Następnie przystępuje się do montażu płyt stropowych. Płyty stropowe są układane na zaprawie cementowej 1 :4. Również zaprawą cementową 1 : 4 zapełniane są szwy biegnące wzdłuż krawędzi płyt stropowych. Zawiesie do płyt stropowych (segregator aktów prawnych).
Po ułożeniu płyt stropowych następuje montaż zbrojenia wieńca oraz jego betonowanie betonem marki Rw = 140 kg/cm2.

Montaż schodów wykonuje się jednocześnie z montażem działki, na której się one znajdują. Dla zapewnienia jak najdokładniejszego ułożenia biegów, należy dokładnie sprawdzić ułożenie dolnej i górnej płyty spocznikowej, tj. spoziomować ich wierzchy i sprawdzić odległość między tymi płytami. Zawiesie do płyt spocznikowych przedstawiono na rysunku 7-58. Płyty spocznikowe należy układać na wkładkach drewnianych, wtopionych w zaprawę, po uprzednim wyważeniu tychże wkładek. Uchwyt do podnoszenia płyt biegowych uwidoczniono.
Czas montażu jednej kondygnacji nadziemnej wynosi 5-^6 dni roboczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 8 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 9 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 10
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 11
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 12 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 13 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 14
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami