Blog
Urabialna zaprawa
W artykule znajdziesz:
Urabialna zaprawa
Mury wykonane na źle urabialnej zaprawie wykazują większe odkształcenia pod obciążeniem, a wytrzymałość ich jest o 10-25% mniejsza w stosunku do muru na zaprawie tej samej marki, ale dobrze urabialnej. Zła urabialność zaprawy obniża również wydajność pracy murarza (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu polepszenia urabialności zapraw ciepłochronnych stosuje się kruszywo z dużą ilością części drobnych, zwiększa się dodatek wapna (w stosunku do analogicznych zapraw na piasku kwarcowym) i stosuje się środki uplastyczniające.
Zapraw ciepłochronnych nie należy stosować przy temperaturze mniejszej od 6°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b. Spoiny z przerwą powietrzną. W celu poprawienia wartości termoizolacyjnych ściany wykonywać można spoiny z przerwą powietrzną o szerokości 5-8 cm. Metoda ta stosowana jest w Niemczech, w Szwecji.
W Niemczech rozściela się zaprawę na odwróconych dnem do góry pustakach w postaci trzech równoległych pasm. W Szwecji, gdzie pustaki wykonuje się bez denek, do rozścielania zaprawy używa się specjalnych szablonów, gwarantujących ułożenie zaprawy na wierzchu pionowych ścianek (uprawnienia budowlane).
Jak wykazały próby wytrzymałościowe, nośność muru z pustaków ze spoinami poziomymi w postaci trzech pasm praktycznie nie różni się od wytrzymałości muru ze spoinami pełnymi.
Ściany z pustaków z betonu żużlowego i gruzowego. Z betonu żużlowego i gruzowego wykonuje się w Polsce pustaki typu „Muranów’*
„Alfa”. Wytrzymałość murów z tych pustaków badali Pogorzelski i Urban.
Badane elementy miały przekrój prostokątów o stosunku boków 1 : 1 do 1:2. Stosunek wysokości elementów do mniejszego z boków wahał się w granicach 1,5-5,8. Do określenia wytrzymałości murów z pustaków:
W przypadku murów ze szczeliną powietrzną wytrzymałość Rm,s dotyczy powierzchni przekroju muru brutto, bez potrącenia powierzchni przekroju szczeliny.
Wytrzymałość murów ze szczeliną powietrzną badano na 30 elementach, wykonanych z pustaków o wytrzymałości Rp = 57-134 kG/cm2, a wytrzymałość murów bez szczeliny - na 36 elementach, wykonanych z pustaków o wytrzymałości Rp = 33-134 kG/cm2. Pierwsze rysy pojawiały się na ogół przy niższych naprężeniach w przypadku słabej zaprawy niż w przypadku mocnej (niekiedy już przy naprężeniu równym ok. 0,5 Rm,s) (program egzamin ustny).
Wytrzymałość murów
Wytrzymałość murów z pustaków Alfa badano na mniejszej liczbie elementów, w związku z czym znalezienie prawidłowych parametrów doświadczalnych nie było tu możliwe.
W ścianach z otworami okiennymi pierwsze rysy tworzą się z reguły w części podokiennej ściany, w przedłużeniu bocznych krawędzi otworu okiennego. W badaniach Grafa rysy takie wystąpiły już przy naprężeniu of,r = 0,46 R’m, s obliczonym w stosunku do przekroju netto ściany (z potrąceniem szerokości otworu okiennego) (opinie o programie).
Nowym sposobem wykonywania ściany z bloczków gazobetonowych, zastosowanym w Szwecji, jest murowanie „na sucho”, bez użycia zaprawy do wypełnienia spoin. W pierwszym okresie bloki układano na cienkiej warstwie kleju o grubości ok. 1 mm.
Zbyt duży dodatek wody do kleju obniża jego wytrzymałość. Przy należytym wykonaniu miejsca łączenia bloków za pomocą kleju mają wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie wyższą nawet niż łączony materiał (segregator aktów prawnych).
Z uwagi na małą grubość warstwy kleju konieczne jest wykonywanie bloków gazobetonowych z dużą precyzją. Według danych firmy „Ytong” tolerancja wymiarów wynosi ±0,2 mm. Z drugiej strony - duża wytrzymałość spoiny na rozciąganie czy zginanie jest z reguły zbędna, ponieważ w ścianie budynku panują prawie zawsze tylko naprężenia ściskające.
W tym stanie podjęto więc myśl wyeliminowania ze spoin kleju i murowania ścian na sucho (promocja 3 w 1). W sposobie tym bloczki łączone są za pomocą okrągłych płytek plastykowych, umocowywanych w szczelinach, wyżłobionych w blokach. W narożach ściany łączone są dodatkowo za pomocą odpowiednio ukształtowanych blaszek.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32