Blog
Murarz
W artykule znajdziesz:
Murarz
Murarz powinien dobrze uważać, ażeby górne podstawy cegieł znalazły się w płaszczyźnie już ułożonych rzędów zewnętrznych cegieł.
Zapełnianie foli tym sposobem jest łatwe i może być wykonywane przez pomocnika murarskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mur w wiązaniu wielorzędowym można wznosić rzędami pionowymi po 4-6 warstw w rzędzie, przy czym najpierw układa się rzędy zewnętrzne w kolejności. Ten sposób jest wygodny w pracy dla murarza, zwłaszcza przy górnych warstwach każdego pasa, ale ma tę wadę przy pracy w zespole dwójkowym lub trójkowym, że pomocnicy muszą czekać bezczynnie, aż murarz wymuruje swoje rzędy. Z tego powodu przy pracy zespołowej lepsza jest kolejność,, która pozwala na jednoczesną pracę przy układaniu zarówno murarzowi, jak i pomocnikom.
Dziurawki układa się na gęstej zaprawie. Zalewanie nie powinno być stosowane, aby uniknąć zbytniego wypełniania otworów przez zaprawę. Mury w ścianach nośnych nie powinny być układane na zaprawie wapiennej, lecz na dobrej cementowo-wapiennej, a powierzchnie zewnętrzne ścian zewnętrznych powinny być pokryte warstwą tynku o grubości nie mniejszej niż 1,5 cm. Należy zwracać uwagę na wzmocnienie powierzchni podporowych pod belkami stropowymi; w miejscach tych należy używać cegłę pełną lub podkładki betonowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na powierzchnię boczną z otworami układanej dziurawki zarówno główki, jak i wozówki - od strony spoiny poprzecznej, nakłada się z kielni zaprawę na całą długość, ale tylko na ok. 4 cm od góry. Następnie cegłę kładzie się na rozpostartej średnio gęstej zaprawie w odległości ok. 3 cm od poprzedniej cegły i dociska się ją nieco ukośnie (uprawnienia budowlane). W ten sposób spoina poprzeczna zostaje zapełniona całkowicie. Pewna ilość zaprawy wchodzi na 1-3 cm do otworów.
Spoiny podłużne powinny być zapełnione przez uprzednie naniesienie i zaprawy na właściwe strony dziurawek (program egzamin ustny).
Strzępie w murze
Strzępie w murze o grubości IV2 cegły wykonane na wzór poprzednich a jest niewygodne w robocie, gdyż końcowe główki (zakreskowane) mogą się przewracać przy murowaniu aby zakończenie było zrównoważone, główek tych nie należy kłaść, pozostawiając strzępie w kształcie.
Podobnie i w murach o grubości 2 i 2V2 cegły: aby otrzymać strzępia zrównoważone, nie należy kłaść główek, które mogą się przewrócić; wiązania powinny wyglądać (opinie o programie).
Strzępie zazębione boczne wykonywa się w ten sposób, że w każdej warstwie, mającej wozówki od strony przyszłego muru zamiast wozówki w miejscach strzępia daje się kwaterki, formując w ten sposób wgłębienia na lU cegły. Strzępie w murze o grubości 1 i IV2 cegły. Strzępia w murach o grubości 2 cegieł i więcej robi się w analogiczny sposób. Strzępie zazębione boczne jest ogólnie stosowane w przypadku, gdy do nośnego muru, wykonanego wcześniej, ma być dołączona poprzeczna ściana działowa.
Ograniczenie stosowania strzępia zazębionego. Nie należy stosować strzępia zazębionego do murów o wysokości powyżej jednej zwykłej kondygnacji, zwłaszcza przy połączeniu nowego budynku ze starym. To ograniczenie objaśnia się osiadaniem gruntu pod nowym budynkiem i skróceniem się w kierunku pionowym nowego muru na skutek wysychania zaprawy i odkształcenia od obciążeń (segregator aktów prawnych).
Stary mur, w którym zjawisko osiadania jest już zakończone, oraz nowy mur, który osiada. W pobliżu połączenia następuje pewne przekrzywienie spoin, a jeżeli wysokość budynku jest duża i grunt słaby - powstają charakterystyczne ukośne pęknięcia. Osiadanie spodu fundamentu Si jest zwykle mniejsze od obniżenia się gzymsu.
Strzępie uciekające wykonywa się w wiązaniu krzyżykowym schodkami o wymiarach V4 X 1U cegły (promocja 3 w 1).
Przy tym połączeniu możliwość pęknięć od osiadania nowego muru jest o wiele mniejsza aniżeli przy poprzednich. Jakkolwiek mur nowy osiądzie poza miejscem połączenia o wymiar 5 na dole i na górze, to jednak osiadania następują na dość znacznej długości L = ok. H, a więc przyrost ich jest łagodny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32