Blog

04.03.2020

Mury z kamieni

W artykule znajdziesz:

Mury z kamieni

Mury z kamieni

Są to mury z kamieni polnych nieobrobionych, dowolnego kształtu, lub łamanych niesortowanych, układane na zaprawie lub na sucho (program uprawnienia budowlane na komputer).

jak najwięcej długich kamieni, tzw. sięgaczy, w poprzek muru oraz układać kamienie o ile możności z przewiązaniem spoin. Jeśli zalecenia te zostaną pominięte, to w murze mogą powstać pochyłe powierzchnie poślizgu, po których część kamieni może się. W odstępach co 0,7-5- 1,0 m w kierunku pionowym mur należy wyrównać do poziomu.

Wytrzymałość murów dzikich jest niewielka i w dużym stopniu zależy od wytrzymałości i przyczepności zaprawy do kamieni. Przenoszą one nierównomiernie ciśnienie i nierównomiernie osiadają (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mury dzikie mogą mieć zastosowanie tylko do podrzędnych budowli. Mury dzikie układane na sucho bez zaprawy spotykane są w ogrodzeniach wiejskich i obwałowaniach.
Do murów tych powinien być stosowany odpowiednio sortowany kamień łamany, otrzymywany bądź z kamieniołomów, bądź przez rozdrobnienie i przyciosanie kamieni narzutowych. Krawędzie szpiczaste i części kamienia zbyt wystające powinny być usunięte a podstawy kamieni, zwłaszcza dolna (łożysko), jeżeli nie są płaskie - muszą być przyciosane (uprawnienia budowlane). Około 10% materiału dostarczonego do robót mogą stanowić kamienie drobniejsze (wymiary ok. 10 cm), które używane są do zapełnienia przestrzeni między kamieniami większymi.

Wytrzymałość kamieni na ściskanie powinna wynosić co najmniej 100 kG/cm2. Kamienie przeznaczone do ścian zewnętrznych powinny być odporne na działanie mrozu. Wapienie i piaskowce o spoiwie wapiennym i gliniastym, wydobyte z wilgotnych kamieniołomów, powinny być należycie przesuszone przed użyciem do budowy (program egzamin ustny).

Kamienie przywożone na budowę należy o ile możności dostarczać od razu do miejsc położonych w bezpośrednim sąsiedztwie z wykonywanymi murami. aby ograniczyć do minimum transport wewnętrzny na budowie. Jeżeli przywiezione kamienie są nie- sortowane i nie przycięte, to przed dostarczeniem ich na stanowiska murarskie należy je z gruba przyciąć i o ile możności posortować na 2-3 wielkości wymiarów. Należy także oczyścić kamienie z błota itp. zabrudzeń.

Kamienie i tłuczeń

Po wykonaniu tych czynności kamienie i tłuczeń dowozi się (najczęściej taczkami) do stanowisk murarskich i układa z możliwym posegregowaniem w stosach w takiej ilości, aby stanowiły zapas na 2 godziny pracy murarzy.
Drobniejsze przycięcia w celu dopasowania do sąsiednich kamieni wykonują murarze lub ich pomocnicy na swych stanowiskach, nie należy jednak obijać kamieni na samym murze, aby nie uszkodzić przez uderzenia już ułożonych warstw i nie naruszyć rozpoczynającego się wiązania spoiwa (opinie o programie).

Przed ułożeniem do muru kamienie powinny być polane wodą. Kamienie porowate (piaskowce, wapienie itp.) powinny być szczególnie dobrze spłukane wodą, zwłaszcza przy stosowaniu zaprawy cementowej oraz w czasie gorącej i wietrznej pogody.
Grunt wydobyty z wykopu powinien być odrzucony co najmniej na 0,6-7 m od górnej krawędzi wykopu, którą należy zabezpieczyć od uszkodzeń przy chodzeniu i transporcie materiałów za pomocą ułożonych przy niej płyt zbitych z desek o szerokości 30-40 cm.
Gdyby do wykopu napłynęła woda na skutek opadów atmosferycznych, przed murowaniem należy ją wypompować i usunąć błoto, jeśli ono jest, oczyścić dno wykopu od nasypanej przypadkowo ziemi i wyrównać podłoże pod fundament.

Przy wykonywaniu głębokich fundamentów oraz ścian zewnętrznych podziemi wskazane jest, o ile specjalne względy nie stoją na przeszkodzie, aby zasypywanie pustych przestrzeni za murami odbywało się w miarę wznoszenia murów, pozwoli to bowiem na obejście się bez rusztowań.

Każdy kamień w murze powinien być ułożony w taki sposób, aby zachowywał trwałą równowagę bez pomocy drobnych kamieni i bez naniesienia zaprawy (promocja 3 w 1). W tym celu przede wszystkim należy kamień układać na płask, tj. jego największą ścianą w powierzchni wspornej. Zespół kamieni powinien stanowić możliwie najbardziej jednolitą całość, zgodnie przenoszącą obciążenia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami