Blog

Wykonanie studni zdjęcie nr 2
28.04.2022

Narada Architektów

W artykule znajdziesz:

Wykonanie studni zdjęcie nr 3
Narada Architektów

Zjawisko wiąże się niewątpliwie z wysoką kulturą i bogatymi doświadczeniami warszawskiego zwłaszcza w zakresie rozwiązań mieszkaniowych, stanowiącymi swoisty dorobek realistycznego warsztatu z okresu dwudziestolecia. Elementy realizmu dochodzą wreszcie do pełnego głosu i triumfują w kompozycji największego dzieła urbanistycznego tego okresu - Trasy W-Z, której projekt powstawał w latach 1947-1948 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Następny okres w rozwoju twórczości architektonicznej i zarazem w ewolucji koncepcji centrum Warszawy zapoczątkowuje rok 1949, rok przejścia od odbudowy do masowego budownictwa nowego, rok przygotowania naszego frontu budowlanego do spotęgowanych zadań planu 6-letniego, rok wielkiej ofensywy ideologicznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej po rozbiciu odchylenia prawicowo-oportunistycznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W obliczu tego przełomowego momentu partia udziela środowisku architektonicznemu wydatnej pomocy w jego poszukiwaniach twórczych. W tym właśnie roku odbywa się w gmachu KG PZPR Krajowa Partyjna Narada Architektów, której rezolucja znajduje szerokie echo w całym środowisku architektonicznym. W kilkanaście dni później Bolesław Bierut wygłasza referat o 6-letnim planie odbudowy Warszawy, mobilizujący do dzieła budownictwa nowej stolicy całą partię, całą klasę robotniczą, cały naród (uprawnienia budowlane).

Pierwsza połowa planu 6-letniego (1949-1952) to lata istotnych przemian w rozwoju architektury Polski Ludowej, w rozwoju koncepcji centrum stolicy, w pojmowaniu stosunku do dziedzictwa. Realizacja koncepcji poprzedniego okresu (osiedla mieszkaniowe, CDT, architektura ciągu plac Warecki - Krucza i inne) wywołuje rozczarowanie do prądów, którym hołdowano do niedawna (program egzamin ustny).

Jednocześnie narastanie zadań budowlanych

Jednocześnie narastanie zadań budowlanych i coraz szersze wkraczanie nowego budownictwa na tereny śródmieścia wzmagając poczucie odpowiedzialności architektów za powierzone im zadania pogłębia nurt realistyczny w twórczości architektonicznej. Zjawiska te występują i potęgują się na tle nieustannego krzepnięcia sił gospodarczych kraju, na tle sukcesów polityki uprzemysłowienia oraz szybkiego wzrostu miast, na tle rewolucji kulturalnej dokonującej się wraz ze wzrostem dobrobytu mas i ich aktywizacji społeczno-politycznej (opinie o programie).

Twórczość architektoniczna szuka nowego, doskonalszego wyrazu pod wpływem coraz jaśniejszego Osądu społecznego, osądu narodu, którego nie zadowalają już czysto ilościowe wyniki akcji budowlanych, który chce widzieć w zabudowie miast element nic tylko zaspokojenia potrzeb materialnych, ale i piękna życia codziennego, a zarazem wyraz wielkości swych historycznych wysiłków. Przeobrażenia postawy twórczej architektów dokonujące się na tym tle w okresie 1949-1952 nie zawsze doprowadzają do skończonych wyników, w pełni odpowiadających społecznym wymaganiom rzeczywistości (segregator aktów prawnych).

Nie było rzeczą łatwą oderwanie się od kanonów - wpajanych i kultywowanych w ciągu dziesięcioleci - zwłaszcza że nie zawsze można było znaleźć oparcie w przekonywającym praktycznym dorobku nowego kierunku. Obok nurtów nie decydujących się na zerwanie z tendencjami pseudonowatorskimi, w tym właśnie czasie zjawiły się uproszczone recepty „socrealizmu", wyręczające się w architekturze dorobkiem mieszczańskich fasad czynszowych przełomu XIX i XX wieku, a w urbanistyce - zasadą obrzeżnej, korytarzowej zabudowy ulic. Jednakże już w tych latach na tle ogólnego ożywienia towarzyszącego, jak zawsze, okresom przemian i nowych horyzontów, notujemy wiele istotnie twórczych poszukiwań, podejmowanych zarówno przez przedstawicieli średniego, jak i starszego pokolenia architektów (Romuald Gutt - projekty Teatru Wojska Polskiego, Bohdan Pniewski - warianty projektu Narodowego Banku Polskiego, Stanisław Brukalski - Dom Kultury na Żoliborzu i inne). Oceniając całokształt ówczesnej działalności architektonicznej nawet łącznie ze zjawiskami objętymi przez „dziecięce choroby" wzrostu - oczywiście w rozwoju, w zestawieniu ze stanem wyjściowym - musimy stwierdzić istotne urealnienie i dojrzewanie myśli architektonicznej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Wykonanie studni zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Wykonanie studni zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Wykonanie studni zdjęcie nr 8 Wykonanie studni zdjęcie nr 9 Wykonanie studni zdjęcie nr 10
Wykonanie studni zdjęcie nr 11
Wykonanie studni zdjęcie nr 12 Wykonanie studni zdjęcie nr 13 Wykonanie studni zdjęcie nr 14
Wykonanie studni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie studni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie studni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami