Blog
Narzędzia i maszyny do robót ziemnych
W artykule znajdziesz:
Narzędzia i maszyny do robót ziemnych
Do najważniejszych maszyn używanych w robotach ziemnych zaliczamy: zrywarki, spycharki, zgarniarki, równiarki i koparki, przy czym maszyny te, z wyjątkiem zrywarek, są maszynami wieloczynnościowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Służą one do jednoczesnego odspajania i wydobywania bądź przemieszczania gruntu.
Zrywarki. Są to podstawowe, o największej wydajności, maszyny do odspajania gruntów, pracujące jako przyczepne przeważnie z ciągnikiem gąsienicowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zrywarki mogą wykonywać następujące prace:
a) spulchnianie na określoną głębokość pasa gruntu zwięzłego lub bardzo zwięzłego, jako przygotowanie terenu do pracy spycharek, równiarek, zgarniarek i koparek,
b) usuwanie płytkich korzeni, krzewów, drzew i kamieni,
c) zrywanie zużytych nawierzchni brukowych, tłuczniowych, żwirowych, bitumicznych i in.
Praca zrywarek polega na tym, że ciężkie zęby ciągnionej zrywarki zagłębiają się w grunt i przy jej ruchu postępowym rozluźniają go w pasie określonej szerokości na określoną głębokość (uprawnienia budowlane).
Zrywarka produkcji amerykańskiej składa się z masywnej ramy pociągowej z zawieszonym urządzeniem linowym do sterowania i z gniazdami na osadzenie zębów. Wyposażona jest ona w 3 zęby, rozstawione w odstępach co 500 mm. W Polsce stosuje się głównie zrywarkę radziecką typu D-162. Praktyczne dane techniczne, dotyczące tej zrywarki. Przy pracy spycharki w kierunku wzniesienia (pod górę) występuje zjawisko odwrotne - wydajność spycharki wyrażona prędkością jazdy odpowiednio zmniejsza się i przykładowo na wzniesieniu 15% maleje o około 50% (program egzamin ustny).
Przy obliczaniu potrzebnego sprzętu do mechanizacji robót przyjmuje się roczny przerób spycharki w wysokości 750 m3 robót ziemnych na I KM mocy silnika przy pracy na dwie pełne zmiany.
Zgarniarki
Służą do odspajania, wydobywania, przewożenia (nawet na znaczniejsze odległości), wyładowywania i jednoczesnego plantowania gruntu. Odróżniamy zgarniarki przyczepne, które tworzą zestaw roboczy z ciągnikiem gąsienicowym lub kołowym oraz zgarniarki samobieżne - z własnym silnikiem napędowym (opinie o programie). Składa się ona z następujących zasadniczych części: skrzyni - pojemnika, podwozia kołowego oraz ciągnika.
Do podstawowego wyposażenia zgarniarki zalicza się mechanizm podnoszenia i opuszczania skrzyni, zasłonę przednią i mechanizm opróżniania skrzyni. W fazie l następuje ścinanie gruntu za pomocą noża. znajdującego się w dnie skrzyni, i napełnianie się skrzyni gruntem, który po nożu jest wpychany do wnętrza skrzyni; w fazie II - transport urobku w napełnionej i zamkniętej skrzyni; w fazie III - wyładunek gruntu i rozścielenie go w warstwie grubości 10-40 cm; w fazie IV - powrót opróżnionej zgarniarki na miejsce pobierania gruntu (segregator aktów prawnych).
Zgarniarka w czasie pracy posuwa się zawsze do przodu, należy jej zatem zapewnić zarówno w wykopie, jak i na nasypie miejsce do nawracania szerokości nie mniejszej niż 10 m.
Zgarniarki mają szerokie zastosowanie, a przede wszystkim przy wykonywaniu:
1) wykopów i nasypów dróg komunikacyjnych.
2) robót ziemnych powierzchniowych.
3) szeroko-przeslrzennych wykopów pod budowle i obiekty inżynierskie.
4) robol ziemnych budownictwa wodnego.
5) robót ziemnych odkrywkowych oraz przy eksploatacji złóż piasku, żwiru itp. Zgarniarki mogą być użyte do robót w gruntach od I do IV kategorii, ale grunty III i IV kategorii należy uprzednio spulchnić. Praca zgarniarek jest najbardziej ekonomiczna w gruntach piaszczystych i gliniastych o normalnej wilgotności, można bowiem w tych przypadkach skrzynię napełnić ponad jej geometryczną objętość.
W zależności od pojemności skrzyni wielkości ekonomicznej odległości przewozu wahają się dla zgarniarek z ciągnikiem gąsienicowym w granicach od kilkunastu do X00 m a z ciągnikiem kołowym do 1500 m: w zależności od typu zgarniarek podstawowe dane ich charakterystyki technicznej wahają się w szerokich granicach i przedstawiają się (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32