Blog

Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 2
14.01.2020

Nasiąkliwość

W artykule znajdziesz:

Nasiąkliwość

 

Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 3
Nasiąkliwość

Nasiąkliwość jest to zdolność pochłaniania przez materiał wody przy ciśnieniu atmosferycznym i jest jednym z decydujących czynników, świadczących o przydatności materiałów do celów budowlanych.

Nasiąkliwość zależy od szczelności materiału, rodzaju porów (otwarte lub zamknięte) oraz ich wielkości. Im większa szczelność i więcej zamkniętych porów, tym bardziej materiał odporny jest na działanie czynników atmosferycznych (uprawnienia budowlane).

Rozróżnia się nasiąkliwość: a) wagową, b) objętościową, c) objętościową po gotowaniu, d) względną. Nasiąkliwość wagowa nw. Jest to stosunek ciężaru wody pochłoniętej przez próbkę materiału badanego pod ciśnieniem atmosferycznym do ciężaru próbki w stanie suchym G0 (program na telefon).

Badanie przeprowadza się na trzech próbkach materiału jednorodnego lub pięciu próbkach materiału niejednorodnego. Badane próbki, w kształcie prawidłowego sześcianu o boku 4—7 cm lub nieprawidłowego, ale o zbliżonym kształcie i podobnych wymiarach, wysusza się do stałego ciężaru w temperaturze około 105H-110°C.

Próbki zostają zważone, a następnie umieszczone w misce porcelanowej i stopniowo zalewane wodą destylowaną w ciągu 24 godzin, zgodnie z zaleceniami normy (całkowicie po 24 godzinach). Po 48 godzinach od chwili całkowitego zanurzenia, wyjmuje się próbkę nasyconą i po osuszeniu ściereczką ustala się jej ciężar G (program na komputer).

Przewodność cieplna materiału

Nasiąkliwość ma poważny wpływ na przewodność cieplną materiału (program egzamin ustny). Przyrost wilgotności o 1% może zwiększyć przewodność cieplną materiału o kilkanaście procent. Nasiąkliwość objętościowa nQ materiału. Określa się ją (w procentach) stosunkiem objętości wody pobranej przez badany materiał do objętości tegoż materiału (opinie o programie).

Nasycenie materiału wodą może być wykonane albo tylko w procesie zanurzania w wodzie (wg wytycznych normy), lub dodatkowo jeszcze w procesie gotowania w ciągu trzech godzin. Nasiąkliwość osiąga swoją najwyższą wartość nU/mx, gdy próbka nasyca się w próżni lub przez dłuższy czas znajduje się we wrzącej wodzie (segregator aktów prawnych).

Nasiąkliwość objętościową materiału, wchłaniającego wodę pod ciśnieniem niższym od atmosferycznego lub w procesie gotowania, określa się jako nasycalność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 8 Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 9 Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 10
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 11
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 12 Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 13 Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 14
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co reguluje polskie prawo budowlane? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami