Blog

Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 2
27.01.2020

Nawierzchnie żwirowe, gruzowe i żużlowe

W artykule znajdziesz:

Nawierzchnie żwirowe, gruzowe i żużlowe

Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 3
Nawierzchnie żwirowe, gruzowe i żużlowe

Ten rodzaj nawierzchni stosowany jest dla ruchu pieszego oraz dla lekkich pojazdów kołowych. Dobrze uwałowana (ustabilizowana) droga żwirowa, gruzowa lub żużlowa może służyć przez niedługi okres czasu jako droga kołowa dla ciężkich pojazdów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Warunkiem zachowania w dobrym stanie takich nawierzchni jest należyte ich odwodnienie. Dla zapewnienia odwodnienia jako podkład pod nawierzchnię stosuje się warstwę odsączającą z czystego piasku o grubości średnio 25 cm. Warstwa taka łatwo przepuszcza wody opadowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Również dla szybszego odwodnienia nawierzchni warstwę filtracyjną wykonuje się ze spadkami poprzecznymi i podłużnymi. Grubość nawierzchni wynosi po uwałowaniu średnio: żwirowej - 12 cm, gruzowej - 22 cm, żużlowej - 18 cm.

Dobrze uwałowana nawierzchnia wymaga kilkakrotnego przejścia walca o ciężarze 5-6 T przy jednoznacznym podsypywaniu odsiewek lub gruboziarnistego piasku i polewaniu wodą.
Pewną odmianą nawierzchni żwirowej, gruzowej lub żużlowej są nawierzchnie utrwalane cementem lub bitumem. Takie nawierzchnie trwalsze są od nawierzchni utrwalanych tylko mechanicznie - przez ubicie lub uwałowanie. Nawierzchnie kołowe wzdłuż swoich bocznych krawędzi ujęte są kra wężnikami, które wzmacniają je i oddzielają od innych powierzchni użytkowych. Nawierzchnie żwirowe, gruzowe i żużlowe stanowią często podkład (warstwę spodnią) dla nawierzchni twardych, jak bruki, betony lub asfalty (uprawnienia budowlane).

W przypadkach występowania wody gruntowej, która przedostaje się do nawierzchni od spodu, lub w przypadku nieprzepuszczalnego podłoża gruntowego, na którym bezpośrednio spoczywa warstwa odsączająca (filtracyjna), droga powinna być odwodniona przez zastosowanie drenażu (program egzamin ustny).

Nawierzchnie z kamienia naturalnego

Nawierzchnia brukowana kamieniem polnym lub łamanym. Kamień polny jest materiałem od bardzo dawna używanym do budowy dróg. Jest to kamień polodowcowy (narzutowy), spotykany
w różnych gatunkach, jak granit, bazalt, sjenit, melafir, diabaz, porfir. Większe kamienie narzutowe po przełupaniu dają kamień łamany. Bruki z kamienia naturalnego, jako mało gładkie, niesprężyste i hałaśliwe stosowane są w dzielnicach o małym ruchu pojazdów mechanicznych (opinie o programie).
Nawierzchnie z bruku układa się zazwyczaj na warstwie przepuszczającej wody opadowe (warstwie filtracyjnej) z czystego piasku. W przypadkach występowania wody gruntowej podłoże pod bruk powinno być zdrenowane. Bruk powinien być szczelnie ułożony, zaklinowany drobnymi i ostrymi kamieniami i piaskiem gruboziarnistym oraz dobrze ubity lub uwałowany (segregator aktów prawnych).

Nawierzchnia brukowana kostką kamienną (rys. 228) jest lepsza aniżeli bruk z kamienia polnego; stosowana jest tam, gdzie występuje ciężki i intensywny ruch pojazdów kołowych, a więc przeważnie w miastach. Kostki kamienne przygotowywane są w kamieniołomach ze skał twardych o dużej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie. Kostki w kształcie sześcianów - o krawędzi od 3 do 18 cm mają różne wymiary.
Podłożem pod nawierzchnię z kostki kamiennej jest należycie utrwalona warstwa filtracyjna piasku lub twardsze podłoże, jak np. tłuczeń należycie ubity, beton gruzowy lub wreszcie bruk z kamienia polnego.

Kostkę kamienną układa się na warstwie piasku lub suchej zaprawie cementowej, zachowując właściwe wiązanie kostek. Wąskie (poniżej 1 cm) szczeliny pomiędzy kostkami zapełniane są albo piaskiem (jeżeli kostka układana na piasku), albo częściowo (do połowy lub 2/a wysokości) piaskiem i częściowo zaprawą cementową lub asfaltem.

Jak i inne rodzaje nawierzchni, nawierzchnie z kostek kamiennych układane są ze spadkami podłużnymi i poprzecznymi w kierunku spływu wód (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 8 Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 9 Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 10
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 11
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 12 Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 13 Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 14
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Natryskiwanie malowanej powierzchni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami