Blog

27.09.2022

Nietkane materiały dywanowe

W artykule znajdziesz:

Nietkane materiały dywanowe

Taka sytuacja tłumaczy się przede wszystkim niską jakością stosowanych materiałów i wyrobów budowlanych (szczególnie wykończeniowych), od których właściwości eksploatacyjnych zależy ich niezawodne i długotrwałe użytkowanie (program uprawnienia budowlane na komputer). Tak więc, niektóre rodzaje linoleum zamiast obliczeniowych 20-25 lat użytkowania stają się jako pokrycia podłogi w budynkach mieszkalnych niezdatne po upływie 5-8 lat, nowe nietkane materiały dywanowe służą zaledwie 3-5 lat, a czasami mniej. Porowate materiały uszczelniające, których trwałość powinna być równa trwałości podstawowych konstrukcji elementów osłonowych, również często stają się niezdatne w pierwszych latach ich eksploatacji. Część winy przypada na niską jakość robót budowlano-montażowych i wykończeniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niska jakość budownictwa jest to wróg nie tylko architektury, ale również materiału. Ileż to razy długi i mozolny trud technologów, którzy na zamówienie architektów i budowniczych stworzyli nowy, dobry materiał, został zdyskredytowany jedynie na skutek złej jakości wykonawstwa nieprawidłowego przygotowania podłoża, chałupniczych, „domowych” sposobów stosowania, niedbałego wykonania robót! Dobra jakość robót budowlano-montażowych i wykończeniowych, wyczucie materiału oraz dobre pod względem technicznym i estetycznym jego zastosowanie niezmiennie towarzyszą dobrej jakościowo i pełnej wyrazu architekturze (uprawnienia budowlane).

Oczywiście o różnej długotrwałości nie powinny być losowane również w takich kombinowanych konstrukcjach, gdzie bardzo utrudnione lub wprost niemożliwe jest ich zastąpienie (gdy stają się niezdatne) nowymi materiałami (np. izolacja cieplna w wielowarstwowej płycie ściennej lub mniej trwałe rurociągi wmontowane do płyty żelbetowej) (program egzamin ustny).

Poszukiwania rozwiązań zagadnienia

Poszukiwania rozwiązań zagadnienia (zgodnie : okresem eksploatacji) trwałości materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz związane z tym „łatwość remontu” budynków : zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych doprowadziły do powstania wielu interesujących propozycji dotyczących optymalizacji długotrwałości materiałów budowlanych i koordynacji ich ..modularnej trwałości” (opinie o programie). Jako zasadę takiej modularnej koordynacji proponuje się przyjęcie normatywnych terminów remontów bieżących (co 3 lata), losowych (co 6 lat) i kompleksowych, kapitalnych (co 30 lat). Odpowiednio klasyfikuje się założoną (optymalną) długotrwałość budowlanych materiałów i wyrobów: materiały wykończeniowe (3 lata i 6 lat mała i średnia długotrwałość), materiały konstrukcyjno-wykończeniowe, wyroby stolarskie, wyposażenie inżynieryjne (duża 30 lat), materiały i wyroby do konstrukcji osłonowych i nośnych (powyżej 60 lat szczególnie duża). Taka koordynacja, według poglądu jej autora B. Kruglaka, pozwoli „programować” długotrwałą pracę materiałów budowlanych w taki sposób, aby uszkodzenia przypadły tylko na okresy remontów (segregator aktów prawnych).

Wdrożenie jednej tylko koordynacji modularnej nie może rozwiązać skomplikowanych zagadnień wzajemnej zależności długotrwałości i kosztu. W wykończeniu mieszkania np. jako pierwsze stają się niezdatne tapety papierowe. Dążenie do przedłużenia okresu ich trwałości spowodowało pojawienie się szerokiego asortymentu najprzeróżniejszych zmywalnych i wodoodpornych tapet papierowych i błonowych. Obliczenie, zdawałoby się, było słuszne: wysoki początkowy koszt materiału zwróci się w ciągu 10-15 lat eksploatacji. Nie uwzględniono jednego zbyt szybkiego moralnego starzenia się materiału.

Nie chodzi o technologię produkcji i fizyczno-mechaniczne właściwości materiału wykończeniowego (one także starzeją się, ale nie tak szybko), ale o jego cechy estetyczne deseń, fakturę, barwę, na które także jak na tkaninę odzieżową rozszerzają się wymagania „mody” (promocja 3 w 1). W rezultacie prawie wszędzie w mieszkaniach, nie później niż po upływie 3-4 lat, zmywalne tapety, które mogły służyć jeszcze dziesiątek lat, zastępowano nowymi, z reguły znów papierowymi. Takie materiały jak błonowe tapety lepiej jest stosować w pomieszczeniach narażonych na intensywniejsze zużycie (w hotelach, budynkach użyteczności publicznej, administracyjnych itp.), gdzie ich właściwości eksploatacyjne mogą być wykorzystane bardziej skutecznie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami