Blog

02.03.2020

Niezbyt wysokie budynki

W artykule znajdziesz:

Niezbyt wysokie budynki

Niezbyt wysokie budynki

W niezbyt wysokich budynkach można umieścić ścianę zewnętrzną poza szkieletem w taki sposób, aby dźwigała ona swój własny ciężar. Obciążenia poziome od wiatru są wtedy zazwyczaj przenoszone ze ściany na szkielet za pośrednictwem płyt, belek i ewentualnie słupów, które ściany się opierają. W razie potrzeby ściany można usztywnić przeciw wyboczeniu, wiążąc je kotwami ze szkieletem (program uprawnienia budowlane na komputer). Kotwy te oraz miejsca podparcia ścian w kierunku poziomym o elementy szkieletu powinny być tak urządzone, żeby pozwalały na niezależne osiadanie ściany szkieletu.

Przy tym systemie konstrukcji, wykorzystując wytrzymałość muru na ściskanie, uwalniamy szkielet od dźwigania ściany zewnętrznej, co w rezultacie wpływa na obniżenie kosztów budowy. Przyjmując dopuszczalne naprężenie w murze 10 kG/cm2, jego ciężar objętościowy 1800 kG/m3, możemy łatwo obliczyć najwyższą teoretycznie możliwą wysokość pełnej ściany o stałej grubości, ustawionej wg powyższych wskazówek. W praktyce graniczna wysokość bywa nie większa od około 30 m z powodu osłabienia ściany otworami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wysokość nie powinna być zbyt duża również ze względu na nierównomierne osiadanie muru i szkieletu, które może być powodem pęknięć ścianek działowych, tynków, instalacji itp.

Chcąc stwierdzić, czy możliwe jest, aby ściana ustawiona na belkach uprzednio wykonanego szkieletu dźwigała swój własny ciężar z szeregu kondygnacji, nie obciążając słupów i belek, należy zbadać na n-tej kondygnacji pionowe odkształcenia słupów oraz muru ceglanego bez otworów. Niech wysokość tej kondygnacji wynosi h - 4 m. wysokość belki 0,20 m, wysokość ściany od wierzchu dolnej belki do spodu górnej 3,80 m. Zakładamy, że dolna belka na skutek podmurowania nie ugina się (uprawnienia budowlane).

 

Słup żelbetowy

Słup żelbetowy o możliwym naprężeniu 50 kG/cm2 przy wytrzymałości betonu 140 kG/cm2.

Obliczenia powyższe są oczywiście tylko przybliżone, ponieważ skurcz betonu i zaprawy może się dość znacznie wahać w zależności od sposobu wykonania, ilości użytej wody, pogody w czasie robót itp. W każdym razie jednak możemy z nich wysnuć wniosek, że gdyby nie było pierwotnego skurczu zaprawy i gdyby mur doprowadzony był dokładnie pod spód wyżej leżącej belki, to wskutek tego, że 8’c < jak również 8’c < Az, nie tylko poszczególne pola muru nie obciążałyby belek i słupów, ale współdziałałyby ze szkieletem przy przenoszeniu innych obciążeń pionowych (program egzamin ustny). Całkowite wyeliminowanie wpływu skurczu byłoby możliwe wtedy, jeśliby po wykonaniu szkieletu murować poszczególne piętra od dołu z przerwami w czasie: po wymurowaniu pierwszej kondygnacji przeczekać pewien okres czasu, aż ona się skurczy, następnie dobrze uszczelnić poziomą szczelinę między tym murem i belką nad nim położoną i dopiero murować następną kondygnację itd.

Czas potrzebny na praktyczne zakończenie osiadania zaprawy może wynosić dla zaprawy wapiennej od kilku dni do kilku tygodni (zależnie od pogody), natomiast jest stosunkowo krótki dla zaprawy cementowej - pół dnia do kilku dni.
Stąd wniosek, że przy użyciu zaprawy cementowej lub silniejszej cementowo-wapiennej sposób powyższy jest zupełnie realny i korzystny (opinie o programie).

W szczególności sposób ten bywa stosowany w halach, których ściany mają grubość pół cegły: przy takich ścianach znacznie łatwiej jest dobrze uszczelnić poziomą szczelinę pod belką, aniżeli w murach o grubości 1,5-2 cegły, stosowanych w budynkach mieszkalnych. Belki szkieletu z wypełnieniem o grubości V2 cegły, w założeniu należytego uszczelnienia ponad murem, mogą być zatem liczone tylko na obciążenia poziome od wiatru, które przenoszą na slupy. Oczywiście jeśli w pewnym polu szkieletu jest otwór, np. okno albo drzwi, to belka nad nim położona musi być obliczona na ciężar wyżej leżącego muru.

Konstrukcje tego rodzaju wykonywa się jako mur ceglany z pozostawieniem bruzd lub pionowych kanałów, do których wstawia się uzbrojenie i zabetonowuje się (segregator aktów prawnych).
Budynki tego rodzaju traktować można pod względem pracy statycznej i stateczności jak budynki ze ścianami nośnymi masywnymi bądź jak budynki szkieletowe, a nawet jak budynki konstrukcji mieszanej w zależności od sposobu połączenia ścian z konstrukcją belek poprzecznych i stropów oraz od rodzaju usztywnień poziomych i pionowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami