Blog

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
23.12.2019

Nowe Prawo Wodne

W artykule znajdziesz:

Nowe Prawo Wodne

 

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Nowe Prawo Wodne

W 2018 roku weszła w życie nowa ustawa, która zmieniła regulacje dotyczące warunków zabudowy na obszarach szczególnie zagrożonych powodzią (program na komputer). Według autorów ustawy, problem leżał często po stronie gmin, które lekceważyły zagrożenia takie jak powódź i zezwalały na usytuowanie budynków w miejscach podwyższonego ryzyka - bez wymagania dodatkowych zabezpieczeń, a nawet informacji o zagrożeniu (program na telefon). Należy zwrócić uwagę, że powódź może wynikać nie tylko z (jak to się powszechnie przyjęło) wystąpienia rzek z korytarzy, ale również przez zjawiska takie jak regularne zalewanie wodami opadowymi określonych obszarów. Lokalne władze, takie jak chociażby starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta otrzymuje mapy takich terenów (program egzamin ustny). Mapy te mają pomóc w planowaniu zagospodarowania przestrzennego w sposób, który nie zagrozi bezpieczeństwu osiedleńców. Niestety do niedawna nie były one uwzględniane w planach, albo działo się to sporadycznie (opinie o programie). Niepoparte badaniami decyzje o warunkach zabudowy przekładały się na usytuowanie budynku na terenach zalewowych, co często doprowadzało do tragedii i w dalszej kolejności żądania odszkodowania od państwa przez poszkodowanych. Nowa ustawa ma temu zapobiegać. Od teraz stopień zagrożenia powodziowego będzie musiał być brany pod uwagę przez wszystkie gminy (segregator aktów prawnych).

Państwowe Gospodarstwo Wodne

Wody Polskie mają współuczestniczyć w podejmowaniu takich decyzji i wydawać opinie na bieżąco o aktualnym stanie omawianych terenów. Jak widać, zarządzanie ryzykiem powodziowym ma być rozdzielone na dwa podmioty. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem nie dotyczy jedynie nowych dróg czy budynków, ale również ma wpływ na stosowanie określonych środków zabezpieczających podczas konserwacji zabytków lub istniejącej infrastruktury drogowej czy kolejowej (promocja 3 w 1). Miejmy nadzieję, że dzięki nowej ustawie beztroska urzędników ustąpi miejsca odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami