Blog
Nowe przepisy związane z uprawnieniami budowlanymi
W artykule znajdziesz:
Nowe przepisy związane z uprawnieniami budowlanymi
Już 13 lutego 2019 roku w życie mają wejść zmiany dotyczące uprawnień budowlanych – wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (program na komputer). Informację tę podał do wiadomości publicznej resort inwestycji i rozwoju. W orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można przeczytać, że „przepisy prawa budowlanego nie określają czynności, które mogą wykonywać osoby posiadające uprawnienia budowlane bez ograniczeń oraz uprawnienia w ograniczonym zakresie”. W wyroku podano też, że „Ustawa nie zawiera także ograniczeń odnoszących się do obu rodzajów uprawnień” (program na telefon). W związku z tym organy władzy wykonawczej nie są uprawnione do wydawania aktów prawnych dotyczących normowania kwestii ograniczania wolności i praw. Konstytucja wymaga, aby takie przepisy miały rangę ustawy (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Projekt ustawy nad projektami
Z informacji podanych przez ministerstwo wynika, iż „Trybunał Konstytucyjny postanowił, że zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy w tym zakresie powinny wejść w życie do 13 lutego 2019 roku” (program na egzamin ustny). Co więcej, jeśli wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie wykonany w podanym terminie, nadawanie nowych uprawnień budowlanych będzie niemożliwe. W związku z tym „w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju trwają prace nad projektami ustawy o architektach, ustawy o inżynierach budownictwa oraz przepisami wprowadzającymi te ustawy” (promocja 3 w 1).
W informacji otrzymanej od resortu inwestycji i rozwoju można przeczytać, że „Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych” (segregator). Dopiero w momencie, gdy dojdzie do zamknięcia międzyresortowych uzgodnień, w tym m.in. uzgodnień przeprowadzanych z Rządowym Centrum Legislacji, możliwe będzie skonsultowanie powstających projektów ustaw z samorządami zawodowymi inżynierów budownictwa i architektów. Konsultacje te będą miały bezpośredni wpływ na zawartość tychże ustaw, a w przypadku, gdy zgłoszona zostanie konieczność wprowadzenia zmian, wejście ustaw w życie może być opóźnione (opinie).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32