Blog

Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 2
30.05.2018

O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej?

W artykule znajdziesz:

O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej?


O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo, co przekłada się na wydawanie norm, zgodnych z dyrektywami unijnymi. Jedną z nich jest Polska Norma klasyfikacji ogniowej o numerze PN-EN 13501-1, która dotyczy tego, jak określony materiał reaguje na ogień.

Klasyfikacja ogniowa materiału powinna być określona na etykiecie produktu. Określa się ją na podstawie badań, a następnie po przyrównaniu do norm określonych dla większości państw Unii Europejskiej. W Polskiej Normie klasyfikacji ogniowej przewidziano 7 podstawowych klas ognioodporności. Najbardziej bezpieczne są klasy A1 , a następnie A2 i B. Kolejne klasy C, D, E i F to materiały, które mogą prowadzić do rozgorzenia - gwałtownego wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia. Stąd też, ich użycie powinno być jak najbardziej ograniczone. Do najbezpieczniejszych materiałów zalicza się beton, stal, wełnę skalną oraz wełnę szklaną.

Istnieją również klasy emisji dymu, ze względu na to, że w wielu przypadkach to nie ogień, lecz dym jest przyczyną śmierci człowieka. Zasadniczo emisyjność dymu dzieli się na 3 kategorie, z czego pierwsza s1 oznacza brak emisji, a s3 oznacza wysoką emisję.

Wyroby budowlane, jak na przykład drzwi również posiadają swoje klasy. Są to klasy dymoszczelności, określające szczelność ogniową. Zgodnie z klasami, określa się minimalny czas szczelności i izolacyjności dla danego produktu. Drzwi o wysokiej klasie dymoszczelności pozwalają na ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru oraz zapewnienie ludziom możliwej drogi ucieczki. Montuje się między innymi w biurowcach na klatkach schodowych. Dla takich drzwi, określa się klasy E, EI1, EI2 oraz EW. Samą dymoszczelność również się klasyfikuje - na klasy Sm oraz Sa. Klasyfikacja ta może być stosowana dodatkowo, a także do drzwi, nieposiadających symboli E, W oraz I. Dokładne minimalne wartości, jakimi powinny charakteryzować się określone materiały oraz wyroby, znajduję się w Polskiej Normie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 7 Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 8 Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 9
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 10
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 11 Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 12 Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 13
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Na ustnym komisja najwięcej pytań zadawała odnośnie praktyk zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami