Blog

O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 2
23.02.2022

Obciążenia mechaniczne

W artykule znajdziesz:

O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 3
Obciążenia mechaniczne

Korozja powodowana przez procesy chemiczne lub elektrochemiczne przebiega szybciej w przypadku, gdy na metal działają dodatkowo obciążenia mechaniczne, np. naprężenia, tarcie, uderzenia lub drgania. Obciążenia mechaniczne mogą stanowić nawet główną przyczynę korozji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykłady mechanicznych obciążeń:

  • naprężenia od zginania lub rozciągania powstające przy obróbce plastycznej metali na zimno;
  • tarcie powodowane przez rozszerzalność cieplną elementów metalowych, stykających się z innymi częściami budowli;
  • uderzenia występujące przy odrdzewianiu metalu za pomocą młotków i przecinaków;
  • drgania blach powodowane przez wstrząsy w czasie ruchu maszyn i pojazdów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy obciążeniach mechanicznych zmienia się gwałtownie struktura metalu albo tylko przy jego powierzchni, np. przez nakucia karbów mechanicznym odrdzewianiu młotkiem lub przecinakiem, albo tez i ;ałej grubości elementów, np. przy ich zginaniu.

Spośród wymienionych obciążeń najczęściej przyczyną korozji są natężenia. Powodują one korozję zwaną korozją naprężeniową. Jest bardzo niebezpieczna, gdyż jej zewnętrzne objawy, w przeciwieństwie do innych rodzajów korozji, stają się dostrzegalne dopiero wówczas, gdy spowodowane przez nią rysy lub pęknięcia czynią uszkodzone e-ementy niezdatnymi do użytku (uprawnienia budowlane).

Stąd też w zależności od tego jak przebiegają rysy powstające w metalu korozja naprężeniowa bywa określana również jako korozja między- D krystaliczna bądź korozja śródkrystaliczna. Korozja naprężeniowa występuje często w połączeniu z procesami korozyjnymi chemicznymi lub elektrochemicznymi. Musicie wasze wiadomości o korozji naprężeniowej poszerzyć przez porównanie przedstawionych tu materiałów z innymi, zawartymi w tym podręczniku, oraz przez obserwacje i przeprowadzenie doświadczeń (program egzamin ustny).

Rysy naprężeniowe

Z blach aluminiowej i stalowej (blacha czarna) o grubości około 1 mm wytnijcie nożycami do cięcia blachy paski o szerokości 15 mm i długości 100 mm. Każdy z pasków dwukrotnie zegnijcie pod kątem 90°. Następnie włóżcie paski do wody zakwaszonej małą ilością kwasu siarkowego. *0 upływie 12 godzin wyjmijcie paski blachy z roztworu i pozostawcie je na powietrzu przez 12 godzin. Czynność tę powtórzcie kilkakrotnie. Równocześnie obserwujcie, w których miejscach blach (zgięcia, krawędzie, powierzchnie płaskie) wystąpią najprędzej i najsilniej objawy korozji (opinie o programie).

Rysy naprężeniowe mogą być spowodowane również przez rozszerzalność cieplną metalu, np. w przypadku gdy przy konstruowaniu metalowych elementów budowlanych nie został uwzględniony współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Przykłady takich błędów:

  • Brak urządzeń kompensacyjnych w długich rurociągach, przez które przepływa ciecz podlegająca dużym wahaniom temperatury.
  • Obustronne utwierdzenie w betonie długich konstrukcji metalowych. Poniżej podano zadanie, którego rozwiązanie uświadomi wam, że wydłużenia liniowe spowodowane przez silne ogrzanie lub oziębienie wadliwie zaprojektowanej i wykonanej konstrukcji mogą doprowadzić do powstania naprężeń i ewentualnie rys naprężeniowych.

Jak wielkim wydłużeniom ulegają rury stalowa i aluminiowa o długości 20 m przy podniesieniu temperatury o 70°C?Korozja naprężeniowa, ponieważ powoduje ona korozję między- krystaliczną lub śródkrystaliczną przyczyniające się do powstawania rys w metalu (segregator aktów prawnych). Obecnie zajmiemy się korozją atmosferyczną. W zakresie ochrony przed korozją zajmuje ona pierwsze miejsce, ponieważ prawie wszędzie metale bywają narażone na działanie agresywnych składników atmosfery.

Agresywnie działającymi składnikami atmosfery są:

  • tlen 02 - zawartość jego w powietrzu wynosi 20,95% objętości,
  • dwutlenek węgla C02 - znajduje się on w powietrzu w ilości 0,03% objętości;
  • para wodna H20 - ilość jej w atmosferze ulega dużym wahaniom Tlen i dwutlenek węgla działają agresywnie tylko w obecności wody Dwutlenek węgla w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy. Szczególnie agresywna jest atmosfera o następujących właściwościach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 8 O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 9 O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 10
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 11
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 12 O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 13 O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 14
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
O czym mówi Polska Norma klasyfikacji ogniowej? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami