Blog

Żurawie bramowe zdjęcie nr 2
18.02.2020

Obciążenie stropu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Obciążenie stropu uprawnienia budowlane

 

Żurawie bramowe zdjęcie nr 3
Obciążenie stropu uprawnienia budowlane

Przy tym samym łącznym obciążeniu stropu (własnym i użytkowym) uzyskuje się oszczędność na materiale wynoszącą 50%. Konstrukcja ta jest stosowana również jako dach. Belki rozstawia się w odstępach 0,80-1,40 m. Przy rozpiętościach stropów 4,00-7,00 m mogą one przenieść (zgodnie z przepisami niemieckimi) łączne obciążenie stałe i użytkowe 250-650 kG/m2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

strop systemu MAN stosowany w szkieletowych budynkach wielopiętrowych. Składa się on z kształtowników giętych z blachy o grubości 2,0 mm, wzmocnionych kątownikami 45x30x4 mm, i z prefabrykowanych płyt żelbetowych o grubości 5,0 cm. Te płyty złączone są z belką stalową, tak że całość tworzy ustrój zespolony. W strefie ściskanej pracuje płyta żelbetowa i część środnika wraz ze stalowym pasem z kątowników. Natomiast w strefie rozciąganej pracuje tylko dolna część profilu z blachy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciężar stały stropu wraz z posadzką i podsufitką wynosi 240 kG/m2, z czego na stal przypada 30 kG/m2. Przy rozpiętości 7,70 m strop przenosi obciążenie użytkowe 350 kG/m2 i obciążenie zastępcze 75 kG/m2 od ścianek działowych.

Płyty są układane na ruszcie szkieletu budynku i na lekkich kratowych belkach stropowych, których rozstaw wynosi 1,50 lub 2,00 m. Płyty mogą być jedno- lub dwuprzęsłowe. Leżą bezpośrednio na pasach górnych belek stropowych i są przymocowane śrubami (uprawnienia budowlane).

Pożądane jest, aby stosować między płytą a belką stropową przekładki, np. z plastiku, gumy, płyty pilśniowej, które tłumią drgania. Zużycie stali wynosi 22,0 kG/m2. Dodając do tego ciężar belek stropowych uzyskuje się zużycie stali ok. 28 kG/m2. Strop może przenosić obciążenia użytkowe do 600 kG/m2. Ciężar elementów montażowych wynosi 40^90 kG, a ciężar stały stropu wraz z tynkiem gipsowym jako podsufitką i posadzką ze skałodrzewu - 150 kG/m2.
Fragment stropu montowanego z pojedynczych dyli stalowych, które mogą mieć przekrój korytkowy lub zamknięty od dołu blachą (program egzamin ustny). Dyle są ocynkowane i łączone na bolce do rozpór szkieletu. Strop wymaga wykonania od dołu podsufitki ogniochronnej. Od góry taką rolę spełniają prefabrykowane płyty żelbetowe, układane między dylami a posadzką.

Rozpiętości stropu

Rozpiętości stropu wynoszą 3,00-6,00 m, a obciążenia użytkowe - odpowiednio do rozwiązania konstrukcyjnego - 200-h 1700 kG/m2, zużycie stali -  25-45 kG/m2 (opinie o programie).

Spośród stropów amerykańskich najbardziej jest rozpowszechniony również w Europie Zachodniej strop systemu Robertson offcaczony symbolem Q. Ma on wiele odmian, lecz najczęściej jest stosowany w pięciu rozwiązaniach. Ocynkowana blacha o grubości 1,5 mm ze stali gatunku St3 jest fałdowana w elementy o szerokości 610 mm.

Elementy mają na podłużnych krawędziach znormalizowane zamki, za pomocą których są łączone w dużą płytę stropową (segregator aktów prawnych). Rozpiętości stropów wynoszą 1,50-6,50 m, a obciążenia użytkowe odpowiednio od ok. 300 do 1700 kG/m2. Na elementach może być układana warstwa betonu o grubości 5,0 cm. Wówczas obciążenie użytkowe stropu wzrasta znacznie (ok. 1,5 raza). Przykład rozwiązania stropu systemu Q. Istnieje również wiele odmian płyt dachowych systemu Robertson o różnych wysokościach fałd i grubościach blachy (0,75-1,5 mm). Rozpiętości płyt, jakie można uzyskać przy dachach tego typu, wynoszą 2,00-8,00 m przy obciążeniach użytkowych 65-t-380 kG/m2.

Zużycie stali do płyt stropowych jest duże, gdyż wynosi dla omawianych rozwiązań 22-42 kG/m2. Podobnie jest w przypadkach płyt dachowych, chociaż zużycie stali jest bardziej zróżnicowane, wynosi bowiem 8-r38 kG/m2.

Przekrój poprzeczny trójżebrowej płyty dachowej systemu Fenestra. Jest to płyta znana pod nazwą Holorib Deck. Przekrycia wykonane z takich blach mają dużą sztywność. Ich montaż jest łatwy. Płyty układa się na- stalowych płatwiach i za pomocą spawania łączy z nimi. Gdy spawanie z góry jest utrudnione lub niemożliwe, wówczas stosuje się specjalne zaciski (promocja 3 w 1).

Po wciśnięciu płyty w zacisk, zawinięte jego ścianki ściśle przylegają do żebra i unieruchamiają je. Aby umożliwić nakładanie się blach, trójkątne żebra na jednym końcu płyty są spłaszczone na długości 63,5 mm.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żurawie bramowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żurawie bramowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żurawie bramowe zdjęcie nr 8 Żurawie bramowe zdjęcie nr 9 Żurawie bramowe zdjęcie nr 10
Żurawie bramowe zdjęcie nr 11
Żurawie bramowe zdjęcie nr 12 Żurawie bramowe zdjęcie nr 13 Żurawie bramowe zdjęcie nr 14
Żurawie bramowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żurawie bramowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żurawie bramowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami