Blog

23.02.2022

Objawy zniszczeń

W artykule znajdziesz:

Objawy zniszczeń

Blaszki trzeba wyjmować za pomocą pincety w poziomej pozycji i tak osuszać, aby żadne produkty korozji nie zostały przy tym usunięte (program uprawnienia budowlane na komputer). Należy ustalić, jakie jest zabarwienie produktu korozji, następnie zbadać za pomocą lupy, jaka jest jego struktura, i wreszcie przez opłukanie w czystej wodzie w szklanym naczyniu sprawdzić, jaka jest jego rozpuszczalność w wodzie. Stwierdzone wyniki wpiszcie do tablicy. Po osuszeniu pasków blachy usuńcie z nich stalową szczotką produkty korozji, a następnie zważcie D je i wpiszcie spowodowany przez korozję ubytek masy (ciężaru) metalu w gramach, a po przeliczeniu również w procentach (uważajcie, aby nie zamienić przy tym próbek blach) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przeprowadźcie takie same doświadczenia z próbkami z blachy cynkowej i aluminiowej. Objawy zniszczeń, występujące na pomalowanej powierzchni stalowej, D mogą służyć w pewnej mierze do określenia stopnia skorodowania stali, ale przede wszystkim charakteryzują stopień zniszczenia ochronnego pokrycia malarskiego. Ocena stopnia zniszczenia następuje przez wizualne porównanie powierzchni przeznaczonej do malowania z odpowiednimi wzorcami podawanymi w normach lub w instrukcjach (uprawnienia budowlane). Charakterystyka stopnia skorodowania odnosi się tylko do oceny obszaru rdzy, która przenika przez pokrycie malarskie. Polska „Instrukcja zabezpieczania przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą pokryć malarskich KOR 3-A" rozróżnia trzy stopnie zniszczenia pokryć malarskich na eksploatowanych konstrukcjach stalowych.

Zewnętrzna warstwa pokrycia

Zewnętrzna warstwa pokrycia malarskiego wykazuje oznaki zniszczenia przejawiające się utratą połysku, kredowaniem i zmianą barwy. Na pokryciu malarskim nie stwierdza się po usunięciu zwietrzałej warstwy oznak rdzewienia metalu podłoża. Zewnętrzna warstwa pokrycia malarskiego wykazuje takie same oznaki jak w stopniu pierwszym, ale w spotęgowanym rozmiarze. Poza tym występują: pęcherze, złuszczenia, rysy lub pęknięcia oraz pojedyncze drobne punkty lub ogniska rdzy (skorodowanie nie większe niż na wzorcu R3) (program egzamin ustny).

Zewnętrzna warstwa pokrycia wykazuje oznaki zniszczenia takie jak w stopniu drugim, ale w bardziej spotęgowanym rozmiarze. Rdza występuje w postaci licznych ognisk, które obejmują w mniejszym lub większym stopniu całe pokrycie (skorodowanie większe niż na wzorcu R3) (opinie o programie).

Poprawne rozpoznanie przyczyn korozji jest bardzo ważne dla planowania, przygotowania i wykonania robót zabezpieczających najbardziej odpowiednich dla danych warunków. Z tego powodu przyczyny korozji będą omówione bardziej szczegółowo w następnym podrozdziale. Wymienione niektóre z substancji mogących powodować korozję metali, a mianowicie tlen, woda, kwasy i roztwory soli (segregator aktów prawnych). Zanim jednak będzie rozpatrywany sposób działania tych i innych jeszcze substancji agresywnych, należy najpierw przedstawić udział tlenu w procesach korozyjnych i możliwość tworzenia się naturalnych warstewek ochronnych metalu na powierzchni metalu.

Metale wytapiane z rud naturalnych, np. żelazo, cynk i aluminium, jeśli są niczym nie chronione, mają skłonność do tego, by wrócić do swych pierwotnych związków. Ta skłonność jest przyczyną korozji wywoływanej przez działanie tlenu pochodzącego z powietrza i wody (promocja 3 w 1). Tworzące się przy tym produkty korozji mają ten sam lub podobny skład chemiczny co naturalne surowce (rudy), z których były otrzymywane dane metale. Tożsamość lub podobieństwo produktów korozji i surowców (rud), z których powstały metale, powinniście poznać przez rozwiązanie następującego zadania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami