Blog
Obliczanie elementów konstrukcyjnych
W artykule znajdziesz:
Obliczanie elementów konstrukcyjnych
Obliczanie krokwi. Przy obliczaniu krokwi najlepiej jest rozkładać obciążenie dachu na dwa kierunki: prostopadły i równoległy do połaci dachu. Obciążenie prostopadłe powoduje powstanie reakcji podporowych w miejscach podparcia krokwi, a więc i w kalenicy (program na komputer). W kalenicy koncentrują się wzajemne oddziaływania krokwi i reakcje wywołują powstanie dodatkowych sił podłużnych w krokwiach o znaku zależnym od kąta między krokwiami w kalenicy, od rodzaju obciążenia (symetryczne czy niesymetryczne) i od sposobu oparcia. Jeżeli krokiew opiera się na płatwi kalenicowej i leży swobodnie bez wrębów na płatwi stopowej tj. największa siła osiowa rozciągająca wypada przy kalenicy (program na telefon). W przypadku gdy krokiew swobodnie oparta jest w kalenicy, a połączona jest wrębem z płatwią stopową, rozkład sił osiowych wzdłuż krokwi będzie miał przebieg odwrotny. W przypadku gdy krokiew na obu końcach jest zamocowana, rozkład sił osiowych przebiega na części długości występują siły rozciągające, a na części — ściskające (program egzamin ustny).
Krokwie, jeżeli konstruuje się je w sposób zapewniający ciągłość, można obliczać jako belki na podporach sprężystych lub stałych. W wiązarach np. płatwiowo-kleszczowych lub mieszanych pełnych ugięcie podpór w zasadzie nie występuje, ale w wiązarach pustych, przy oparciu krokwi na uginających się pod wpływem obciążenia płatwiach, waha się ono w granicach 0,5-^2 cm. Na wielkość ugięcia ma wpływ rozstawienie wiązarów pełnych, rodzaj podparcia płatwi mieczami (w jednej czy dwóch płaszczyznach) oraz sposób ustawienia płatwi.
Ze względu na ugięcie płatwi pośrednich w wiązarach pustych oraz na osłabienie krokwi wcięciami w miejscu oparcia na płatwi oblicza się zwykle krokwie jako belki swobodnie podparte o rozpiętości ld (opinie o programie).
Obliczanie krokwi narożnych i koszowych. Krokwie narożne np. dachu czterospadowego lub krokwie koszowe dachu załamanego w planie oblicza się jako belki wolnopodparte pracujące: a) pod obciążeniem pionowym od ciężaru własnego dachu i ciężaru śniegu lub od ciężaru własnego i obciążenia wiatrem, albo b) pod obciążeniem pionowym składającym się z ciężaru własnego dachu i siły skupionej (w postaci człowieka z narzędziami), umieszczonej w środku rozpiętości krokwi. Pierwszy przypadek najczęściej jest miarodajny (segregator aktów prawnych).
Płatwie dachów typu ciesielskiego wykonuje się na ogół jako belki rozcięte na podporach o długości równej rozstawowi wiązarów pełnych, tj. przeważnie 3-r-4 m i podparte mieczami. W obliczeniach płatwi ustawionych pionowo uwzględniamy obciążenie pionowe składające się z ciężaru własnego dachu, obciążenie śniegiem, pionowej składowej obciążenia wiatrem prostopadłego do połaci dachu oraz obciążenia poziomego od składowej poziomej obciążenia wiatrem.
Kleszcze pracują jako ściągi w układzie trój przegubowym znajdującym się nad nimi, ale podlegają również ściskaniu od poziomej składowej obciążenia wiatrem i zginaniu od obciążenia montażowego równego ciężarowi człowieka z narzędziami umieszczonego w środku rozpiętości. Dla wymiarowania decydujące znaczenie ma ściskanie i zginanie. Ponieważ jednak są to obciążenia chwilowe, można przyjmować naprężenie w kleszczach o 20°/o wyższe od dopuszczalnego. Kleszczy jako elementów ściskanych nie należy wykonywać z desek cieńszych niż 38 mm, gdyż w przeciwnym razie zachodzi potrzeba stosowania między nimi dużej ilości przewiązek (promocja 3 w 1).
Słupki w wiązarze
Słupki w wiązarze są podporami dla płatwi. Ze względów konstrukcyjnych wymiar ich powinien być nie mniejszy niż 10/12 cm, przy czym większy wymiar daje się w płaszczyźnie mieczy, które opieramy na słupkach na wręby czołowe. Obliczamy słupki ze względu na wyboczenie lub na docisk, o ile opierają się one na podwalinach.
Miecze oblicza się ze względu na wyboczenie, a murłaty jako belki swobodnie podparte o rozpiętości równej rozstawowi kotwi murłatów w murze (w przypadku istnienia sił poziomych) lub daje się o wymiarach przyjmowanych ze względów konstrukcyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32