Blog

Udźwig wciągników zdjęcie nr 2
28.05.2020

Obliczenie słupów

W artykule znajdziesz:

Obliczenie słupów

Udźwig wciągników zdjęcie nr 3
Obliczenie słupów

Dla przekrycia typu głowicowego, jeżeli rzut jednego jego pola jest prostokątny (o wymiarach w osiach słupów 1, i l2), przy obciążeniu stałym równomiernie rozłożonym na całej połaci przekrycia maksymalne momenty zginające oblicza się dla kierunku l, i l2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wielkości b, i b, są średnimi arytmetycznymi szerokości głowicy i szerokości dolnej poziomej płyty (bądź elementu pachwinowego) w rozpatrywanym kierunku. Gdy przekrycie namiotowe jest z jednej strony oparte na slupach, a z przeciwległej strony na ścianie nośnej, wówczas b, i b2 należy przyjąć dwukrotnie mniejsze (jednostronna redukcja rozpiętości). W przypadku gdy na poszczególne płyty przekrycia działają niejednakowe obciążenia, wówczas wielkość momentu zginającego wyznacza się jako sumę momentów poszczególnych płyt obliczanego kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przekryciach namiotowych o ukrytych głowicach - wobec znacznego momentu bezwładności przekrojów głowicowych - momenty główne wyznacza się z warunku ciągłości przęseł pasma namiotów o podporach w osiach siatki slupów. Wydzielone pasmo (ograniczone osiami przęseł przyległych do rozpatrywanego rzędu słupów) traktuje się więc jako belkę ciągłą lub jako ramę. Przy tym typie przekrycia w obliczeniach belki ciągłej lub ramy można przyjmować stały moment bezwładności przekroju obliczanego pasma wg środkowego przekroju przęsła (uprawnienia budowlane).

Obliczenie słupów przeprowadza się na mimośrodowe ściskanie. Pionowe siły podłużne w słupach oblicza się sumując obciążenia płyt i ewentualnych elementów pachwinowych konstrukcji przypadających na pole otaczające obliczany słup (pole jest ograniczone podziałem środkowym przyległych przęseł). Natomiast dla ogólnego przypadku konstrukcji namiotowych wielokondygnacyjnych o równomiernym obciążeniu użytkowym p w kG/cm2 na rzut poziomy przekrycia i rozstaw siatki słupów 1, i l2, momenty zginające określa się dla słupów środkowych (program egzamin ustny).

Zbrojenie ukośnych płyt

Stosowane zazwyczaj kształty przekryć, ich wymiary oraz rodzaje konstrukcji. Obliczenia momentów zginających i sił podłużnych, na podstawie których przeprowadza się wymiarowanie poszczególnych części przekryć namiotowych.
Zbrojenie ukośnych płyt przekrycia określa się znając momenty podporowe wyznaczone z równań i momenty przęsłowe obliczone na ich podstawie. Zbrojenie natomiast płyt środkowych określa się na podstawie obliczonych jw. momentów i ściskającej siły N obliczonej ze wzoru, gdy przekrycie namiotowe oparte jest na słupach oraz określa się go na podstawie tylko momentów zginających, gdy przekrycie oparte jest na obwodzie bez możliwości przesuwów pionowych w przekrojach oparcia (opinie o programie).

Zasięg wkładek; podporowych (nad krawędziami opierających się o siebie płyt) oraz wkładek przęsłowych odpowiada tu zasięgom płytowych momentów
zginających.
Zbrojenie główne w przypadku przegubowego wzajemnego oparcia pięciu płyt przekrycia oblicza się na silę określoną wzorem. Zbrojenie to w obu kierunkach prostokątnych lub kwadratowych przekryć opartych na obwodzie przyjmuje się jednakowe i równe dla każdego brzegu (segregator aktów prawnych).

W przypadku przekryć monolitycznych zbrojenie główne Fz oblicza się dla każdego kierunku na siłę poziomą, która dla przekrycia typu głowicowego określona jest wzorami, gdzie M, i M2 są maksymalnymi momentami głównymi w środku rozpiętości obu kierunków. W przypadku przekryć namiotowych o ukrytych głowicach momenty te określa się, jak dla układów ciągłych.
W powłokach namiotowych, w których poszczególne pola namiotowe oparte są w sposób ciągły na dwóch przeciwległych krawędziach, przekrój głównego zbrojenia w elementach dolnych równoległych do krawędzi podparcia oblicza się na podstawie wzorów. (promocja 3 w 1)

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Udźwig wciągników zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Udźwig wciągników zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Udźwig wciągników zdjęcie nr 8 Udźwig wciągników zdjęcie nr 9 Udźwig wciągników zdjęcie nr 10
Udźwig wciągników zdjęcie nr 11
Udźwig wciągników zdjęcie nr 12 Udźwig wciągników zdjęcie nr 13 Udźwig wciągników zdjęcie nr 14
Udźwig wciągników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Udźwig wciągników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Udźwig wciągników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami