Blog

26.08.2022

Obszar Salwadoru

W artykule znajdziesz:

Obszar Salwadoru

Głową państwa jest królowa brytyjska, która mianuje gubernatora generalnego, ten zaś powołuje przedstawiciela większości parlamentarnej na prezesa rady ministrów. Władzę ustawodawczą stanowi Izba Zgromadzeń o 5-letniej kadencji, składająca się z 6 senatorów mianowanych przez gubernatora i 15 deputowanych wyłanianych w wyborach powszechnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obszar Salwadoru w przeważającej części zajmuje rozległy płaskowyż wulkaniczny 400-700 m n.p.m.), który przecinają dwa gł. pasma górskie: Sierra Mądre, z najwyższym szczytem kraju Pital (27 50 m n.p.m.) oraz Córy Nadbrzeżne (Cadena Costera). Na terenie państwa znajduje się aż 61 czynnych i wygasłych wulkanów. Najwyższe z nich to wciąż aktywne: Santa Ana (2365 m n.p.m.), San Vicente (2182 m n.p.m.), San Miguel (2132 m n.p.m.), Izalco (1910 m n.p.m.) oraz górujący nad stolicą San Salwador (1959 m n.p.m.). Tereny nizinne rozciągają się wzdłuż wybrzeży oraz w dolinach rzek, zwł. w dolnym biegu rzeki lempy. W budowie geologicznej dominują trzecio- i czwartorzędowe skały wulkaniczne oraz czwartorzędowe skały osadowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W Salwadorze panuje klimat pod równikowy wilgotny, z jedną porą deszczową od maja do października. Średnia roczna suma opadów wynosi 1500-2000 mm. Temp. waha się od 25-27°C na wybrzeżu i 23-25°C na wyżynach latem do 18-24°C zimą. Sieć rzeczna jest dość dobrze rozwinięta (uprawnienia budowlane). Rzeki, krótkie i wartkie, posiadają znaczne zasoby energetyczne. Największą rzeką jest Lempa (260 km w granicach Salwadoru), biorąca swój początek w Gwatemali. Inne większe rzeki to: San Miguel, Sonsonate, Jiboa, Torola i La Paz. Wśród licznych jezior największymi są: llopango (72 km-), Guija (45 km2) i jezioro kraterowe Coatapeque (24 km2) (program egzamin ustny).

Wtórne zarośla sawannowe

Gleby, wykształcone w dużej części na popiołach i lawie wulkanicznej, są bardzo urodzajne (andosole). W górach dominują czerwone gleby feralitowe (ferralsole). Pokrywające kiedyś cały kraj lasy równikowe, zrzucające liście w porze suchej, zajmują obecnie jedynie 6% jego pow. (najmniejszy odsetek wśród krajów Międzymorza). Rosną w nieb m.in. mahoniowiec, dereń właściwy, orzech oraz drzewo dostarczające t/w. balsamu peruwiańskiego. W górach powyżej 800 m n.p.m. występują lasy dębowo-sosnowe. Pozostałe obszary porastają wtórne zarośla sawannowe. Fauna Salwadoru należy do Regionu Środkowoamerykańskiego zoogeogralicznej Krainy Neotropikalnej (opinie o programie).

Żyje tu wiele gatunków ptaków, zwl. kolibrów. Na uwagę zasługują ara żółtoskrzydła, sułtanka amerykańska i sójka czarnogłowa. Iiczne są również gady, m.in. jaszczurki i węże, a na obszarach wilgotnych krokodyle. Obszary chronione – dwa parki narodowe, Monter risto i El Imposible - zajmują zaledwie 0,25% pow. kraju (52 km2). Prawie całą (94%) ludność Salwadoru stanowią Metysi (potomkowie Hiszpanów i Indian), zwani tu Ladynami. Pozostali to Indianie Pipil (5%), wywodzący się od starożytnych Majów i Nahua, oraz biali (1%) - gł. Kreole, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów. językiem urzędowym jest hiszpański. Dominującą religia to katolicyzm (94%). Salwador jest najgęściej zaludnionym państwem całej kontynentalnej Ameryki (277 osób/km2) (segregator aktów prawnych).

Najgęściej zasiedlona (75% ludności) jest środkowa część kraju, zwl. żyzne doliny rzeczne oraz brzegi jezior llopango i Co- atepeque. 45% społeczeństwa mieszka w miastach. Największym z nich jest stolica - San Salwador (611 tys., zespół miejski 1530 tys.). Miasto, założone w I525, aż 12 razy było niszczone przez wybuchy wulkanu San Salwador i trzęsienia ziemi (ostatnie w 1986). Mimo wysokiego (2,3%) przyrostu naturalnego, przy śmiertelności niemowląt 3,2%, dynamika

wzrostu ludności Salwadoru w latach 1985- -1996 była najniższa wśród krajów Między- morza. Powodom takiego etanu stała ci trwająca od początku lat 80. wojna domowa oraz wzrastająca emigracja, gł. do Stanów Zjednoczonych. W strukturze wiekowej zaznacza się przewaga osób liczących 15-65 lat (56%), dużo jest też dzieci i młodzieży do 15 roku życia (40%) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami