Blog
Oceny cząstkowe
W artykule znajdziesz:
Zakres ocen cząstkowych może być różny w zależności od badanego przedmiotu oraz w zależności od potrzeb i celu analizy. W przypadku nowych rozwiązań systemowych, gdy jest niezbędna ich ocena kompleksowa, zakres ocen cząstkowych będzie niezwykle szeroki. W innych przypadkach może być ograniczony nawet do analizy jednego przymiotu, jeśli takie będą ogólne potrzeby. Wnikliwość i obiektywność ocen cząstkowych pozwala również na obiektywną ocenę kompleksową projektu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oceny cząstkowe przedstawia się zwykle w przyjętej skali ocen bez ich transformacji do skali jakości ogólnej. W przypadku jakości technologicznej prefabrykowanych konstrukcji betonowych i żelbetowych będzie to oczywiście skala czterostopniowa. Transformacja poszczególnych wartości do skali i klas jakości ogólnej nic nie wnosi do meritum problemu. Fragmenty rozwiązań nie mogą być bowiem przyrównane do innych obszarów jakości ogólnej, np. jakości funkcjonalnej, doznaniowej, eksploatacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zaproponowanym w rozdziale czwartym zestawie kryteriów przyjęto podział na kryteria podstawowe, pomocnicze i uzupełniające. Każde z wymienionych kryteriów charakteryzuje odpowiednie przymioty rozwiązań projektowych oceniane w jednakowej skali ocen. W celu otrzymania oceny ostatecznej według każdego kryterium podstawowego niezbędne jest dokonanie odpowiedniego przeliczenia (uprawnienia budowlane).
Ocenę kompleksową poziomu jakości technologicznej projektów wykonuje się na podstawie ocen cząstkowych w zasadzie dla rozwiązań systemowych, typowych i stosowanych w szerokim zakresie inwestycji budowlanych. Przez kompleksowość rozumie się ocenę dotyczącą wszystkich działów technologiczności. W niektórych przypadkach można jednak (czasami nawet trzeba) ograniczyć ocenę technologiczności do ściśle określonego zakresu (określonej grupy przymiotów jakości) (program egzamin ustny). Może to być ocena produkcji elementów prefabrykowanych, ich transportu i montażu lub na przykład ocena przystosowania projektu do wymagań jakości technologicznej instalacji elektrycznych, sanitarnych itp.
Waga kryteriów
Do określenia poziomu technologiczności w pełnym lub ograniczonym zakresie niezbędne jest ustalenie wartości poszczególnych kryteriów podstawowych, czyli ich waga w ocenie sumarycznej. Waga kryteriów nie ma charakteru stałego i, jak już uprzednio omawiano, jest zależna przede wszystkim od zmiennych uwarunkowań produkcyjnych (opinie o programie).
Wnioski wypływające z oceny powinny zwrócić uwagę projektantom na potrzebę doskonalenia (ewentualnie zmian) rozwiązań, jeśli nie stoi to w wyraźnej sprzeczności z innymi wymaganiami lub czynnikami technicznymi. Porównanie ocen cząstkowych takich samych fragmentów w różnych projektach pozwala wysunąć wnioski dotyczące zakresu i sposobu dokonania niezbędnych zmian. W przypadku jednakowych ocen, mimo wyraźnych różnic w badanych fragmentach rozwiązań, należy się zastanowić nad prawidłowością przyjętych mierników wartościowania i wymagań jakości technologicznej w zakresie danego kryterium oraz poczynić odpowiednie zmiany i dalsze uściślenia w wartościowaniu mierników. Ocena grupy tematycznej rozwiązań pozwala na podobne wnioski, lecz w znacznie szerszym zakresie niż w przypadku ocen cząstkowych (segregator aktów prawnych).
Ocena kompleksowa umożliwia dokonanie szczegółowej analizy przyczyn niskiej jakości technologicznej i wyciągnięcie odpowiednich wniosków dotyczących doskonalenia rozwiązań lub ich radykalnej zmiany, a nawet zaniechania dopuszczenia do realizacji inwestycji według analizowanego projektu. Ocena kompleksowa może być wykorzystana również przy określaniu poziomu ogólnej jakości.
Ustalenie oceny w zapisie jednoliczbowym daje wyłącznie pogląd o średnim poziomie jakości technologicznej danego projektu lub rozwiązań systemowych (promocja 3 w 1). Bezwzględna wartość ujęcia syntetycznego nie daje wskazówek dotyczących kierunku poszukiwań obszarów wymagających zmian i doskonalenia w zakresie technologiczności. Na zaniżenie oceny może bowiem wpływać zarówno fakt, że wszystkie oceny cząstkowe są dostateczne, jak i fakt, że tylko niektóre są niedostateczne. Ocena syntetyczna może być tylko sygnałem do dalszych działań doskonalących lub jeśli jest wysoka do uznania ocenianych rozwiązań jako wystarczająco dobrych w określonych warunkach techniczno-produkcyjnych danego okresu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32