Blog

Ruch powietrza zdjęcie nr 2
21.02.2020

Ochrona budynków uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ochrona budynków uprawnienia budowlane

Ruch powietrza zdjęcie nr 3
Ochrona budynków uprawnienia budowlane

Ochrona budynków przed wpływem wstrząsów i drgań jest zadaniem bardzo trudnym, wymagającym specjalistycznych badań i skomplikowanych robót inżynieryjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego też wszystkie prace z tym związane powinien wykonać specjalistyczny zespół.

Poniżej podano tylko ogólne zasady takiej ochrony. W zależności od rodzaju przyczyn, wywołujących drgania i wstrząsy budynków, ich ochrona jest wykonywana przez zastosowanie następujących sposobów:
- zmniejszenie wpływu drgań lub wstrząsów na konstrukcje budynku przez ograniczenie wielkości drgań wymuszających w samym źródle ich powstawania, oddalenie źródła drgań, zmniejszenie obciążeń lub innych parametrów dynamicznych budynku, zmianę usytuowania obciążeń w budynku,
- zmianę właściwości dynamicznych lub wytrzymałościowych konstrukcji budynku przez zwiększenie lub zmniejszenie jego sztywności, wzmocnienie konstrukcji itp.,
- zastosowanie izolacji przeciwdrganiowej budynku lub poszczególnych elementów jego konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Spowodowanie zmniejszenia wpływu drgań na konstrukcję budynku jest stosunkowo łatwe, gdy przyczyną drgań jest urządzenie zainstalowane w budynku. W tym przypadku należy sprawdzić prawidłowość wyważenia części ruchomych maszyny oraz czy maszyna nie jest uszkodzona, nadmiernie obciążona itp. i ewentualne usterki usunąć. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym drgania będzie założenie pod maszynę podkładek izolacyjnych z gumy, filcu itp. materiałów tłumiących (uprawnienia budowlane).
Przy silnych wstrząsach spowodowanych ruchem ulicznym znaczne zmniejszenie ich oddziaływania osiąga się przez likwidację nierówności jezdni a w przypadku tramwajów, przebudowę podtorza i zespawanie styków. Natomiast zmianę dynamicznych lub wytrzymałościowych właściwości elementów konstrukcyjnych budynku, w zakresie częstotliwości drgań własnych, można uzyskać przez zwiększenie lub zmniejszenie sztywności poszczególnych elementów konstrukcyjnych, zmianę ich rozpiętości lub masy budynku co jest na ogół skomplikowane w wykonaniu i wymagające znacznych nakładów finansowych. Wykonanie izolacji przeciwdrganiowej budynku lub poszczególnych elementów konstrukcyjnych w czasie jego budowy nie przedstawia z punktu widzenia technicznego specjalnych trudności.

Przegrody

Przegrody wykonuje się w postaci głębokich, stosunkowo wąskich rowów pustych lub wypełnione przy czym długość rowu powinna znacznie przekraczać jego głębokość (program egzamin ustny). W przypadku źródła wstrząsów poruszającego się liniowo rów należy wykonać w postaci zakrzywionej. Wszystkie roboty związane z usuwaniem uszkodzeń i wzmacnianiem konstrukcji uszkodzonej prze; wstrząsy i drgania oraz wykonaniem zabezpieczeń przed ich dalszym oddziaływaniem na budynek powinny być realizowane na podstawie szczegółowo opracowanego projektu (opinie o programie).
Przy wzmacnianiu ścian, słupów i innych elementów budynku zachodzi przeważnie konieczność wykonania robót zabezpieczających, mających na celu odciążenie wzmacnianych elementów. W takich przypadkach dokumentacja projektowa powinna określać rodzaj i sposób wykonania odpowiednich zabezpieczeń.

Konieczność wykonania robót zabezpieczających, poza sytuacjami specjalnymi, na ogół nie zachodzi, gdy:
- wykonywane roboty wzmacniające nie zmieniają pracy układu konstrukcyjnego budynku i nie powodują przeciążenia elementów konstrukcyjnych tego układu,
- wykonuje się wymianę tylko niewielkiego fragmentu ściany murowanej, którego krótkotrwałe usunięcie nie osłabia układu konstrukcyjnego oraz nie powoduje znacznych przeciążeń sąsiednich odcinków ściany,
- wymienia się tylko fragment ściany, nad którym znajdują się elementy żelbetowe (wieniec, belka itp.) lub stalowe, które przekazują obciążenie z wyższych kondygnacji na sąsiednie jej elementy, nie powodując przeciążenia i zmiany układu konstrukcyjnego (segregator aktów prawnych),
- wymianę fragmentu wykonuje się w ścianie mało obciążonej, przy czym chwilowe usunięcie jej części nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych naprężeń,
- stan techniczny nie wymagających wzmocnienia lub wymiany pozostałych części ściany jest bardzo dobry.

We wszystkich pozostałych przypadkach należy bezwzględnie przed przystąpieniem do wzmacniania ściany wykonać odciążenie wzmacnianego jej fragmentu. Odciążenie nie może spowodować naruszenia stateczności budynku i jego poszczególnych elementów oraz przeciążenia sąsiednich elementów. Czasem niezbędne jest przeprowadzenie sprawdzających obliczeń obciążenia (promocja 3 w 1).

Jako konstrukcję odciążającą stosuje się stemplowanie stropów od podłogi piwnicy na wszystkich kondygnacjach, na których wykonuje się przemurowywanie ścian, przy czym rzędy stempli muszą być ustawione w pionie.
Stemplowanie rozpoczyna się od ułożenia podwaliny z twardego drewna na której ustawia się stemple.

Po stężeniu stempli deskami układa się na stemplach oczep, a następnie pod każdym stemplem podbija się równocześnie dwa kliny aż do dociśnięcia oczepu do stropu. W analogiczny sposób postępuje się na każdej kondygnacji.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Ruch powietrza zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Ruch powietrza zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Ruch powietrza zdjęcie nr 8 Ruch powietrza zdjęcie nr 9 Ruch powietrza zdjęcie nr 10
Ruch powietrza zdjęcie nr 11
Ruch powietrza zdjęcie nr 12 Ruch powietrza zdjęcie nr 13 Ruch powietrza zdjęcie nr 14
Ruch powietrza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ruch powietrza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ruch powietrza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami