Blog

24.02.2020

Oczyszczanie narożników uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Oczyszczanie narożników uprawnienia budowlane

Oczyszczanie narożników uprawnienia budowlane

Po oczyszczeniu narożników nadproża metalową szczotką oraz zmyciu wodą naroży i spoin, spoiny wypełnia się gęstą zaprawą cementową marki 80 wsuwa z obydwu stron kątowniki o długości nadproża. Po wsunięciu kątowników puste miejsca między nimi i nadprożem wypełnia się zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Następnie (po związaniu zaprawy) kątowniki łączy się pod nadprożem za pomocą co najmniej trzech płaskowników przyspawanych do nich w licu i po założeniu siatki Rabitza wykonuje się narzut z zaprawy cementowej.

W górnej części nadproża obustronnie wykuwa się bruzdy, w których po oczyszczeniu i zmyciu wodą, na zaprawie marki 80, umieszcza się pręty stalowe średnicy 8-10 mm. Po związaniu zaprawy bruzdy tynkuje się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W podłużnym układzie ścian nośnych i belkowej konstrukcji stropów belki stropowe są oparte w stykach dwóch bloków ściennych. W miejscach tych stosunkowo często występują rysy i spękania naroży bloków. Po podstemplowaniu belki stropowej w obydwu blokach pod belką wykuwa się bruzdę, po uprzednim wykonaniu iniekcji i stwardnieniu spoiwa z żywicy epoksydowej. Po wykonaniu bruzdy głębokości 2,5-3,0 cm i długości 80-90 cm oraz skuciu betonu z powierzchni bloków na głębokość 1,5-2,0 cm na długości po 30 cm od styku bloków oraz 10-15 cm poniżej końca rysy należy bruzdę i skutą powierzchnię oczyścić i zmyć wodą. Wykonaną bruzdę wypełnia się gęstą zaprawą cementową marki 80 i wciska się w nią pręt stalowy średnicy 10 mm i następnie mocuje się do bloków odpowiedniej wielkości pas z siatki cięto-ciągnionej i wykonuje się narzut z zaprawy cementowej. Po związaniu zaprawy blok tynkuje się lub szpachluje (uprawnienia budowlane).

Wzmacnianie ścian monolitycznych

W ścianach zewnętrznych budynków monolitycznych, przy niedostatecznej ilości zbrojenia, dość często w dolnych kondygnacjach, w strefie podokiermej występują rysy i spękania. Po wypełnieniu rys i spękań zaprawą cementową za pomocą iniekcji uszkodzoną ścianę wzmacnia się przez obustronne wykucie bruzd głębokości 2,5-3,0 cm i umieszczenie w nich na zaprawie cementowej marki 80 stalowych prętów średnicy 8-10 mm. Bruzdy mają rozstaw 10-12 cm i minimalną długość 50 cm od osi filara międzyokiennego oraz 50 cm poza skrajną rysę w części podokiennej (program egzamin ustny).
Po związaniu zaprawy od strony zewnętrznej wykonuje się warstwę faktury elewacyjnej, a od strony pomieszczeń bruzdy tynkuje się.

Od strony pomieszczeń, zamiast kucia bruzd, można ścianę wzmocnić przez przyklejenie za pomocą kompozycji na bazie żywicy epoksydowej płaskowników lub blachy stalowej. Wykonanie takiego wzmocnienia od strony zewnętrznej wymaga znacznego miejscowego pogrubienia ściany. Wskutek odkształceń termicznych powstają rysy i spękania w pasie międzyokiennym na górnych kondygnacjach tych budynków. Wzmocnienie tego pasa na całej długości można wykonać za pomocą prętów stalowych umieszczonych w zaprawie w wykutych bruzdach w ścianie (opinie o programie). W przypadku konieczności łączenia prętów zbrojeniowych, w celu zapewnienia ciągłości, należy, zgodnie z normą, stosować łączenie prętów na zakład przez zgrzewanie, spawanie lub łączenie drutem wiązałkowym.

W przypadku występowania rys i spękań w monolitycznych ścianach wewnętrznych sposób ich wzmacniania nie będzie odbiegał od sposobów już omówionych. W ścianach wewnętrznych budynków zmontowanych z elementów cegły żerańskiej najczęściej występującymi uszkodzeniami są rysy i spękania w ścianach kanałów, przy czym z zasady występują one w najcieńszym miejscu ścianki (segregator aktów prawnych). Z tych też względów nie zaleca się skuwania betonu, gdyż usuwanie nawet jego cienkiej warstwy może spowodować dość znaczne uszkodzenie ścianki kanałów. Ponieważ tego rodzaju rysy nie powodują zmniejszenia nośności ściany, nie trzeba jej wzmacniać, a jedynie należy rysy zlikwidować (promocja 3 w 1).

W przypadku znacznej grubości tynku na uszkodzonym bloku (15 mm lub więcej) należy usunąć tynk na szerokość 10 cm poza skrajnymi rysami i powierzchnie oczyścić metalowymi szczotkami, a następnie odkurzyć sprężonym powietrzem lub odkurzaczem przemysłowym. Z wnętrza rys należy usunąć pędzlem drobne zanieczyszczenia. Do oczyszczonej powierzchni bloku mocuje się za pomocą wstrzelonych bolców pas siatki cięto-ciągnionej i po zwilżeniu bloku wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki 50.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami