Blog
Odczyn drewna
W artykule znajdziesz:
Odczyn drewna
Woda, w której rozpuszczają się wszystkie elektrolity, jest sama również bardzo słabym elektrolitem. Cząsteczki wody rozpadają się w drodze dysocjacji na jony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Reakcja przebiega w obydwóch kierunkach, tak że w parze z rozkładem cząsteczki wody na jony w tym samym stopniu przebiega łączenie się jonów w cząsteczki wody, czyli istnieje stan równowagi chemicznej zależny od warunków fizykochemicznych. Woda destylowana zawiera jednakową ilość jonów Hf i OH-, wobec czego jej odczyn jest obojętny.
Stopień dysocjacji czystej wody w temperaturze 22 C wynosi jedną dziesięciomilionową gramocząsteczki, czyli 1 • 10-7 gramocząsteczki H.20 w 1 1 wody lub 1 gramocząsteczkę (czyli 18 g) na 10 milionów litrów (107 1). W tych warunkach w 10 milionach 1 wody 18 g wody jest zdysocjowane na jony Hf i OH-. Z każdej cząsteczki wody powstaje jeden jon H i jeden jon OH-; wobec tego stężenia obydwóch jonów w czystej wodzie są sobie równe i wynoszą 10-7 (odczyn obojętny) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Woski. Woski są to mieszaniny estrów wyższych kwasów jednokarboksylowych (tłuszczowych) i wyższych alkoholi jednowodorotlenowych (rzadziej dwuwodorotlenowych), wolnych kwasów i alkoholi, często także węglowodorów. Są to związki nierozpuszczalne w wodzie, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Woski występują w nieznacznych ilościach w drewnie obok żywic i związków tłuszczowych; zagadnienie to jest dotychczas mało zbadane. Ogólnie znane jest występowanie wosku w postaci cienkiej warstwy ochronnej na powierzchni młodych pędów, liści i owoców.
Niektóre gatunki drzew z ciepłych stref zawierają większe ilości wosków, tak że mogą stanowić surowiec do ich otrzymywania (uprawnienia budowlane). Przykład może stanowić wosk karnauba otrzymywany z liści palmy Copernicia ceri- fera Mart.; jest on mieszaniną kwasu cerotynowego, wolnych kwasów karnaubowego i cerotynowego, wyższych alkoholi i węglowodorów.
Azot i związki azotowe w drewnie. Zawartość azotu w drewnie jest mała, zamyka się w granicach 0,1 do 0,5% (program egzamin ustny).
Aminokwasy
R. Weber określił zawartość azotu w drewnie bukowym na 0.17-0,39%, stwierdzając równocześnie, że zawartość azotu ulega wahaniom w ciągu roku, a w latach nasiennych spada niemal do zera na skutek zużycia go na budowę nasion. Gaumann określa zawartość azotu w bielu bukowym liczbą 0,13-0,17%, a w przyrdzeniowych warstwach drewna na 0,11-0,14%. Związki azotowe przesuwają się z obumierających warstw drewna w kierunku tkanek żywych. Dlatego też zawartość azotu wzrasta w miarę przesuwania się od rdzenia ku obwodowi, osiągając największe wartości w korze i w gałęziach. Bardzo niskie wartości podaje Gaumann dla drewna iglastego: 0,012% w drewnie jodły i 0,009% w drewnie świerka.
Mimo małego udziału ilościowego azot odgrywa dużą rolę w życiu drzew. Wchodzi on w skład aminokwasów, tj. kwasów organicznych zawierających obok grupy karboksylowej COOH grupę aminową NH2. Aminokwasy wchodzą w skład białek, z których można je wyodrębnić hydrolizę (opinie o programie).
Przy stężeniu jonu wodorowego 10-12 roztwór ma charakter zasadowy, a stężenie jonu wodorotlenowego wynosi 10-2. Dla ułatwienia postanowiono zgodnie z wnioskiem Sorensena określać stężenie jonu wodorowego jako wykładnik potęgowy stężenia wyrażonego w postaci funkcji wykładniczej o podstawie 10, dając wykładnikowi znak przeciwny. Jest to równoznaczne z ujemnym logarytmem dziesiętnym liczby stężenia. Wartość tę określono mianem wykładnika jonów wodorowych (potentia hydrogenii) oznaczając go symbolem pH. Wykładnik jonów wodorowych jest to ujemny logarytm aktywności jonów wodorowych wyrażonej w gramojonach na litr (segregator aktów prawnych).
Ze schematu tego wynika, że:
- Przy wartości pH wynoszącej 7 odczyn jest obojętny.
- Przy wartościach pH niższych od 7 odczyn jest tym bardziej kwaśny, im niższa jest wartość wykładnika wodorowego.
- Przy wartościach pH wyższych od 7 odczyn jest tym bardziej zasadowy, im wyższa jest wartość wykładnika wodorowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32