Blog

Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 2
30.11.2022

Oddziaływanie najniższego stropu

W artykule znajdziesz:

Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 3
Oddziaływanie najniższego stropu

W budynkach ze szkieletem o węzłach sztywnych, ze względu na siły wewnętrzne w ramach, udział ram w przenoszeniu obciążeń poziomych powinien być zawsze uwzględniany, chociaż najczęściej jest on niewielki około 10-20% (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadkach budynków nie obciążonych momentami skręcającymi siły wewnętrzne z reguły wyznacza się przyjmując dla całego budynku (ram i ścian) schemat ramowy.

Schematy te tworzy się podobnie jak schematy budynków o konstrukcji ściennej, z tym że ramy o jednakowych wymiarach i przekrojach elementów nakłada się na siebie, tworząc jedną ramę o szerokościach przekrojów równych sumom szerokości odpowiednich przekrojów ram składowych. Podobnie można postępować ze ścianami usztywniającymi, pod warunkiem że są one identyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeśli budynek ze szkieletem o węzłach sztywnych jest skręcany, ciągle jeszcze trzeba posługiwać się zastępczymi sztywnościami ścian i ram. Zastępcze sztywności ścian zdefiniowane zostały w p. Podobnie definiuje się zastępcze sztywności ram (El)*, z tą tylko różnicą, że wyznacza się je nie dla jednostkowego obciążenia ciągłego, a dla jednostkowej siły skupionej działającej w osi geometrycznej najwyższego rygla (uprawnienia budowlane).

Zasada ta wynika z charakteru współpracy ram ze ścianami, która może być odwzorowana przybliżonym schematem. Schemat ten zakłada i potwierdzają to rozwiązania dokładne że siła poprzeczna przenoszona przez ramę jest stała na całej wysokości ramy i znika w poziomie najniższego stropu. Oddziaływanie najniższego stropu na ramy nie wpływa istotnie na ich ugięcia i przy określaniu jest pomijane. Należy jednak pamiętać, że w poziomie najniższej kondygnacji siły poprzeczne przenoszone są tylko przez ściany usztywniające (program egzamin ustny).

W obliczeniach budynków szkieletowych można stosować również schematy pasmowe, w których ramy są pasmami odkształcającymi się giętnie i postaciowo. Schematy te wymagają jednak stosowania ETO. Odkształcalność budynków szkieletowych jest zwykle znacznie większa niż budynków ściennych. Dlatego w budynkach tych należy sprawdzać również, czy nie ulegają zarysowaniu elementy niekonstrukcyjne.

Zarysowanie elementów niekonstrukcyjnych

Zarysowanie elementów niekonstrukcyjnych może nastąpić wówczas, gdy kąty nachylenia konstrukcji równe pochodnym ugięć w poziomie najwyższego stropu są większe od kątów odkształcenia postaciowego elementów, przy których pojawiają się w nich rysy. W najbardziej niekorzystnych warunkach są elementy niekonstrukcyjne, znajdujące się pomiędzy dwoma pasmami ściennymi leżącymi w jednej płaszczyźnie. Przyjmuje się, że kąty bądź jeśli w budynku nie występują pasma ścienne leżące w jednej płaszczyźnie lub występują, ale nie ma pomiędzy nimi elementów niekonstrukcyjnych kąty <p nie powinny być większe niż 1/500 (opinie o programie).

Konstrukcje szkieletowe z prefabrykatów wielkowymiarowych podzielić można na:

  1. konstrukcje złożone ze słupów i rygli,
  2. konstrukcje z prefabrykatów ramowych,
  3. konstrukcje bezryglowe, w których płyty stropowe opierają się bezpośrednio na słupach.

Zarówno konstrukcje złożone ze słupów i rygli, jak i konstrukcje złożone z prefabrykatów ramowych mogą pracować jako ustroje płaskie (w jednym kierunku głównym) lub jako ustroje przestrzenne (w dwu ortogonalnych kierunkach głównych) (segregator aktów prawnych).

Typy konstrukcji szkieletowych i miejsca występowania złączy Podział konstrukcji szkieletowej na poszczególne prefabrykaty, może być bardzo różny. Szczegółowe kryteria wyboru rodzaju i usytuowania złączy, poza względami statycznymi, wynikają przede wszystkim z dążenia do uzyskania możliwie małej liczby typów elementów, technologiczności ich połączeń oraz konieczności dostosowania ciężarów, wymiarów i kształtu prefabrykatów do warunków produkcji, transportu i montażu (promocja 3 w 1).

Odpowiednio do rodzaju łączonych prefabrykatów rozróżnia się podstawowe typy połączeń:

  • połączenia słup-słup,
  • połączenia słup-rygiel i rygiel-rygiel,
  • połączenia słup-fundament,
  • połączenia rygiel-płyta stropowa,
  • połączenia słup-płyta stropowa.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 8 Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 9 Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 10
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 11
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 12 Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 13 Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 14
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogrzewanie powietrza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami