Blog

23.03.2020

Odległość między osiami sworzni

W artykule znajdziesz:

Odległość między osiami sworzni

 

Odległość między osiami sworzni

Sworznie są wykonywane ze stali węglowej walcowanej (PN-70/H-93200), bez główek i nagwintowań. długości 4-5 mm większej niż sumaryczna grubość łączonych elementów.

Średnice sworzni dobierane są w granicach l0-r24 mm przy czym powinny one odpowiadać znormalizowanym sortymentom nakrętek. Sworznie rozmieszcza się według układów prostokątnego i przestawnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Warunki rozmieszczenia. Odległość średnic sworzni od czoła łączonych elementów, przy siłach ściskających, powinna wynosić nie mniej niż 4 średnice sworznia, przy silach rozciągających nie mniej niż 7 średnic.

Odległość średnic sworzni od krawędzi wzdłużnej drewna powinna być nie mniejsza niż 3 średnice sworznia.

Odległość między osiami sworzni liczona wzdłuż włókien drewna (w szeregach) me powinna być mniejsza niż 7 średnic sworznia, a odległość mierzona w kierunku prostopadłym do włókien (w rzędach) nie mniejsza niż 3.5 średnicy zarówno w układzie prostokątnym jak i przestawnym.

W złączach rozciąganych liczba sworzni nie powinna być mniejsza niż po 2 sworznie w szeregu i po 2 w rzędzie z obu stron styku złącza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu uzyskania docisku w płaszczyznach przylegania składowych elementów złącza należy w stykach rozciąganych, z drewnianymi nakładkami. 25 sworzni zastąpić śrubami o takiej samej średnicy, w przypadku nakładek stalowych 50 sworzni. W obu przypadkach z każdej strony styku rozciąganego należy umieścić co najmniej 3 śruby, a w przypadku styku ściskanego nie mniej niż po 2 śruby.

Rozstaw sworzni w układzie prostokątnym.

Rozstaw sworzni w układzie przestawnym niczym się nic różni od przestawnego rozstawu gwoździ z tym że zostaną zachowane obowiązujące odległości rozstawu sworzni Liczbę sworzni przyjmuje się na podstawie obliczenia.

Śruby są stosowane w konstrukcjach ciesielskich najczęściej jako łączniki stężające, za pomocą których uzyskuje się w złączach docisk przylegających do siebie płaszczyzn.
Śruby jako łączniki konstrukcyjne są stosowane w drewnie w przypadkach nietypowych (uprawnienia budowlane).

Średnice śrub. Zaleca się korzystać ze śrub znormalizowanych, dostosowanych do normowych podkładek i nakrętek.
Najmniejsza dopuszczalna średnica śrub do łączenia elementów drewnianych o grubości 8 cm nie powinna być mniejsza niż 10 mm. a przy grubościach większych - 12 mm. Układy śrub. Śruby konstrukcyjne o średnicy mniejszej niż 6 mm rozmieszcza się według połączeń gwoździowych (program egzamin ustny). Śruby o średnicy większej niż 6 mm rozmieszcza się według układu prostokątnego lub przestawnego, zachowując odstępy i odległości jak w przypadku sworzni.

Złącza na wkręty

Rozstawiając śruby w szeregach należy zachować takie odległości między śrubami, aby możliwe było dokręcanie nakrętek kluczem. Otwory do śrub należy wykonywać o średnicy ok. 0.97 średnicy śruby, pod główki i nakrętki podkładać podkładki. Liczbę śrub w złączu ustala się na podstawie obliczeń.

Wkręty w robotach ciesielskich mają zastosowanie przede wszystkim tam. gdzie przykręcany element podlega odrywaniu. Dotyczy to deskowań przytwierdzanych od spodu. np. podsufitek itp. Rodzaj wkrętów i sposób wkręcania (opinie o programie). W budownictwie drewnianym stosowane są wkręty z łbem kwadratowym lub sześciokątnym, przystosowane do wkręcania kluczem lub wkręty przystosowane do wkręcania śrubokrętem.

Najmniejsza średnica stosowanych wkrętów powinna wynosić nie mniej niż 4 mm wkręty powinny być wkręcane do uprzednio nawierconych otworów o średnicy  o 2 nim od średnicy wkręta. Nawiercenie należy wykonywać na głębokość ok. 0.80 długości pręta (segregator aktów prawnych).
Układy i rozmieszczenia wkrętów. Wkręty rozmieszcza się według układów prosto liznego i przestawnego, zachowując następujące odległości:
w przypadku elementów drewnianych i sklejki odległości wkrętów S, od czoła elementu oraz odległości SJ w szeregu nie powinny być mniejsze niż I0 średnic wkręta (9, = .Si > 10</), odległości wkrętów S2 od krawędzi elementu oraz odległości SJ w rzędach nie ciemny być mniejsze niż 5 średnic wkręta (S2 = S2 > 5 </). w przypadku nakładek metalowych podobnie jak wyżej, lecz St » SJ ^ 5 d i S2 = S’2 > 5d.
Najmniejszą liczbę wkrętów w złączach określa średnica wkręta (promocja 3 w 1). W przypadku średnicy wkręta mniejszej lub równej 10 mm (</ < 10 mm) stosuje się w złączu 4 wkręty:
- w przypadku gdy średnica jest większa od 10 mm (</> 10 mm) 2 wkręty.
- wkręty o średnicy większej niż 6 mm rozmieszcza się według układów stosowanych » złączach na śruby.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami