Blog
Praktyka zawodowa – kiedy można ją rozpocząć?
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – kiedy można ją rozpocząć?
Kwestie przygotowania zawodowego do uprawnień budowlanych szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z 29 kwietnia 2019 roku (program na komputer).
Zgodnie z nim praktykę zawodową niezbędną do uzyskania uprawnień budowlanych mogą rozpocząć osoby, które spełniły jeden z następujących warunków:
• uzyskały dyplom magistra lub magistra inżyniera w jednym z kierunków odpowiednich lub pokrewnych dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych,
• uzyskały tytuł zawodowy mistrza lub technika, bądź dyplom potwierdzający kwalifikacje na poziomie technika w zawodzie nauczanym.
Jeśli chodzi o dyplom ukończenia uczelni wyższej lub III roku studiów wyższych, to duże znaczenie ma kierunek studiów (program na telefon). Od niego zależy specjalność uprawnień, a także czas trwania praktyki zawodowej. Dla przykładu – osoby, które chcą ubiegać się o specjalność konstrukcyjno-budowlaną bez ograniczeń powinny ukończyć studia magisterskie na kierunku budownictwo (segregator aktów prawnych).
Tytuł zawodowy technika bądź mistrza lub dyplom, który potwierdza kwalifikacje zawodowe to warunek dotyczący wyłącznie zawodów związanych z budownictwem, których szczegółowy wykaz znajduje się w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcje technicznych w budownictwie. Przykładowe zawody dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej to murarz, technik budownictwa, murarz-tynkarz czy cieśla (opinie o programie). Dla każdej specjalności zawody się nieco inne, przy czym, osoby posiadające wykształcenie średnie mogą się starać wyłącznie o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie w wybranej specjalności. Mając taki tytuł można już rozpocząć praktykę zawodową na uprawnienia budowlane (segregator aktów prawnych).
Obowiązek zarejestrowania w Okręgowej Izbie Inżynierów
Dawniej istniał obowiązek zarejestrowania w Okręgowej Izbie Inżynierów terminu rozpoczęcia praktyki zawodowej. Obecnie nie ma takiego obowiązku, ponieważ wynikał on z konieczności uzyskania książki praktyki zawodowej, którą trzeba było opieczętować i zarejestrować w komisji kwalifikacyjnej. Obecne praktykę dokumentuje się za pomocą oświadczenia, które nie wymaga rejestracji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32