Blog

Praktyka zawodowa – kiedy można ją rozpocząć?
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – kiedy można ją rozpocząć?

Kwestie przygotowania zawodowego do uprawnień budowlanych szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z 29 kwietnia 2019 roku (program na komputer).
Zgodnie z nim praktykę zawodową niezbędną do uzyskania uprawnień budowlanych mogą rozpocząć osoby, które spełniły jeden z następujących warunków:
• uzyskały dyplom magistra lub magistra inżyniera w jednym z kierunków odpowiednich lub pokrewnych dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych,
• uzyskały tytuł zawodowy mistrza lub technika, bądź dyplom potwierdzający kwalifikacje na poziomie technika w zawodzie nauczanym.
Jeśli chodzi o dyplom ukończenia uczelni wyższej lub III roku studiów wyższych, to duże znaczenie ma kierunek studiów (program na telefon). Od niego zależy specjalność uprawnień, a także czas trwania praktyki zawodowej. Dla przykładu – osoby, które chcą ubiegać się o specjalność konstrukcyjno-budowlaną bez ograniczeń powinny ukończyć studia magisterskie na kierunku budownictwo (segregator aktów prawnych).
Tytuł zawodowy technika bądź mistrza lub dyplom, który potwierdza kwalifikacje zawodowe to warunek dotyczący wyłącznie zawodów związanych z budownictwem, których szczegółowy wykaz znajduje się w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcje technicznych w budownictwie. Przykładowe zawody dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej to murarz, technik budownictwa, murarz-tynkarz czy cieśla (opinie o programie). Dla każdej specjalności zawody się nieco inne, przy czym, osoby posiadające wykształcenie średnie mogą się starać wyłącznie o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie w wybranej specjalności. Mając taki tytuł można już rozpocząć praktykę zawodową na uprawnienia budowlane (segregator aktów prawnych).
Obowiązek zarejestrowania w Okręgowej Izbie Inżynierów
Dawniej istniał obowiązek zarejestrowania w Okręgowej Izbie Inżynierów terminu rozpoczęcia praktyki zawodowej. Obecnie nie ma takiego obowiązku, ponieważ wynikał on z konieczności uzyskania książki praktyki zawodowej, którą trzeba było opieczętować i zarejestrować w komisji kwalifikacyjnej. Obecne praktykę dokumentuje się za pomocą oświadczenia, które nie wymaga rejestracji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32