Blog
Odprowadzanie wody
W artykule znajdziesz:
Macedonia leży w strefie przejściowej dwóch klimatów: śródziemnomorskiego i umiarkowanego kontynentalnego. Latem pogodę kształtują ciepłe masy powietrza napływając e znad Morza Egejskiego dolinami Wardaru i Slrumicy, które powodują, że lata są ciepłe (średnia temp. lipca wynosi 24, a w okolicach miasta Demir Kapija osiąga nawet 40 C) i bezdoszczowe. Zimą natomiast wyraźnie zaznacza się wpływ mas powietrza kontynentalnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Średnie temp. stycznia wynoszą 0-2 C. Rejony górskie kraju odznaczają się natomiast klimatem umiarkowanym kontynentalnym z gorącymi i suchymi lalami oraz mroźnymi zimami (do -50°C). Opady są zróżnicowane i wahają się od 400-500 mm na wsch. kraju do 900 mm na zach. i ponad I T00 mm w wyższych partiach gór na pn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Główną rzeką jest Warcie (dl. .587 km, w tym w Macedonii 501 km), który odprowadza swoje wody do Morza Egejskiego. Stanowi on oś hydrologiczną kraju, przyjmując wody prawie wszystkie li rzek macedońskich. Jego największe dopływy to: Bregalnica (225 km), Crna Ręka (207 km), Treska (1 38 km) i Pczinia (I 5T km) (uprawnienia budowlane). Poza dorzeczem Wardaru pozostają jedynie: płynąca na pd. Strumica - dopływ Stromy (zlewisko Morza Egejskiego) oraz Czarny Drin i Radika odprowadzające swoje wody poprzez rzekę Drin do Morza Adriatyckiego (na zach.). Rzeki macedońskie cechuje ustrój śnieżne (-deszczowy z maksimum wiosennym (marzec-kwiecień) i minimum letnim, podczas którego wiele z mniej zasobnych rzek całkowicie wysycha (program egzamin ustny).
Pokrywy glebowe
Największymi naturalnymi zbiornikami wodnymi kraju są tektoniczne jeziora: Ochrydzkie (na granicy z Albanią; pow. 544 km, z lego w Macedonii 225 km ), Prespa (na pograniczu macedońsko-albańsko-greckim; pow. 288 km-’, z tego w Macedonii 188 km ) oraz Dojran (na granicy z Grecją, pow. 4 5 km*). Według niektórych źródeł Jezioro Ochrydzkie leżące na wys. 695 m n.p.m. zasilane jest wodą z pobliskiego jeziora Prespa (8T 5 m n.p.m.) przenikającą przez otwory skalne w rozdzielającym je masywie Galićicy. Ważną rolę odgrywają zbiorniki sztuczne zlokalizowane na górskich odcinkach rzek (funkcje: retencyjna, energetyczna i turystyczna), wśród których największe to: Mawrowo (pow. 12 km-’), Debar (8,8 km ), TikveS i Strezevo (opinie o programie).
Pokrywy glebowe są różnorodne. Dawne zabagnione tereny kotlin pokrywają obecnie żyzne smolnie powstałe z przekształcenia czarnych ziem bagiennych. W dolinach rzecznyc h przeważają natomiast fluwisole, a na obszarach górskich gleby bielicowe, które w wyższych partiach i na zboczach przechodzą w słabo wykształcone gleby szkieletowe. W kotlinach: Owcze Pole, Kumanovo Pole oraz Skopskiej znaczną pow. zajmują gleby słone (segregator aktów prawnych).
Lasy porastają ok. .30% terytorium kraju. Są one w większość i liściaste, z dużym udziałem buków, dębów i brzozy brodawkowatej. Lasy iglaste występują tylko w wyższych partiach gór i dominują w’ nich jodły, sosny i świerki. Powyżej piętra regla górnego spotyka się zbiorowiska kosodrzewiny, a ponad nimi formacje trawiaste charakterystyczne dla piętra hal i połonin. Wśród licznych przedstawicieli świata zwierząt należy wymienić ssaki: niedźwiedzie, dziki, jelenie, wilki, rysie, lisy, orły, jastrzębie, żurawie, kormorany, peli- sany (gl. nad jeziorem Dojran) (promocja 3 w 1). Szczególną osbliwością jest endemiczna fauna Jeziora hrydzkiego (najstarszego jeziora w Europie), gdzie występują m.in.: pstrągi “letnie a" i “belvi- a , gąbki ochrydzkie oraz plaśnie a (z jej łusek a są tzw. perły ochrydzkie, przypominające do złudzenia naturalne).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32