Blog
Odsadzki
W artykule znajdziesz:
Odskok jeszcze bardziej utrudnia przepływ powietrza i może być przyczyną powstawania dużych nadciśnień w dolnej części pionu, nie tylko przy spadającym w pionie korku wodnym. Zjawisko takie znane jest użytkownikom jako „gulgotanie” w zlewach czy innych przyborach. Może ono być ograniczone zwiększeniem przekroju i spadku przewodu odpływowego oraz łagodnym przejściem pionu w przewód odpływowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odsadzki stosowane na pionach przy zmianie grubości muru lub omijaniu przeszkody zmniejszają podciśnienie w miejscu zainstalowania, a w skrajnym przypadku mogą wywoływać powstawanie nadciśnień. Toteż zdania co do stosowania odsadzek są podzielone; w razie konieczności stosowania zaleca się wykonywać je łagodnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dawniej, w obawie przed nadmiernymi i niszczącymi ścianki przewodów prędkościami, stosowano odsadzki profilaktycznie co kilka pięter w celu wytracenia energii kinetycznej spuszczanych ścieków. Obecnie w wielu krajach odchodzi się od tej zasady, gdyż rzeczywiste prędkości ścieków w pionach nie są takie duże. Mimo to polskie przepisy wymagają instalowania odsadzek w budynkach powyżej 5 kondygnacji lub o wysokości powyżej 15 m(uprawnienia budowlane).
Piony należy ustawiać w miarę możności pionowo i unikać odchyleń od linii pionowych w ogóle, a w szczególności powyżej 45°. Odchylenia można dopuścić w wyjątkowych okolicznościach. Przepisy radzieckie dopuszczają w takich przypadkach przechodzenie łagodnym łukiem do poziomu, by następnie znowu przejść w odcinek pionowy (program egzamin ustny).
Stosowanie wewnętrznych deszczówek
Wzdłuż swojej wysokości piony powinny mieć stałą średnicę, nie mniejszą od średnicy największego odgałęzienia. Pion o najmniejszej dopuszczalnej średnicy 50 mm może obsłużyć każdy pojedynczy przybór sanitarny z wyjątkiem ustępu, tzn. jedną umywalkę, jeden zlew, zlewozmywak, pisuar czy jedną wannę; jeśli jest to pion do odprowadzania wód deszczowych (deszczówka), to może obsłużyć niewielkie powierzchnie, jak ganki i balkony do 6 m2 (opinie o programie). Średnica pionu 75 mm wymagana jest, gdy przyłączone są do niego wymienione przybory w liczbie 2 i więcej na jednej lub kilku kondygnacjach. Pion obsługujący choćby tylko jedną miskę ustępową musi mieć średnicę przynajmniej 100 mm. Deszczówki odprowadzające wodę z dachów muszą mieć średnicę 150 mm, przy czym wystarcza to na odwodnienie 200 m2 powierzchni dachowej w planie.
Dla niewysokich budynków i dla niedużych nieruchomości średnice przewodów sieci kanalizacyjnej, w tym pionów, przyjmuje się w zasadzie bez obliczania. Zwymiarowaną sieć można sprawdzić pod względem przepustowości wg reguł sieci rozleglejsze, a także piony w wysokich budynkach, powinny być obliczane (segregator aktów prawnych).
Od wszystkich rodzajów pionów wymaga się, by były przewodami szczelnymi, a od deszczówek wewnętrznych dodatkowo wytrzymałości na ciśnienie słupa wody o 50% wyższego od wysokości budynku, co rzutuje na użycie odpowiednich rur i połączeń. Stosowanie wewnętrznych deszczówek w budownictwie mieszkaniowym nie jest pożądane z uwagi na hałaśliwość przepływu, aczkolwiek inne czynniki przemawiają generalnie za tym sposobem odwadniania dachów.
Deszczówki zewnętrzne mogą być wykonane z blachy, są więc tańsze. Rury takie powinny być do wysokości 2 m nad terenem zabezpieczone przed uszkodzeniem, a najlepiej zastąpić w tym celu przewód blaszany rurą żeliwną. Deszczówka przyłączona do sieci kanalizacyjnej powinna mieć zamontowany tuż nad terenem osadnik deszczowy z kratką jeśli jest zasyfonowana, właściwsze jest wtedy rozwiązanie. Deszczówki zewnętrzne rozstawia się wzdłuż frontu budynku w odległościach 10-25 m. Duże rozstawy sprzyjają oblodzeniu rynien deszczowych w okresie zimowo-wiosennym. Doprowadzające odcinki rynien powinny być więc możliwie krótkie (promocja 3 w 1). Rozstaw deszczówek wewnętrznych zależy od konfiguracji dachu i rozkładu ścian lub słupów w budynku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32