Blog

Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 2
08.01.2021

Ogólny obraz gotyckiego budownictwa

W artykule znajdziesz:

Ogólny obraz gotyckiego budownictwa

Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 3
Ogólny obraz gotyckiego budownictwa

Ogólny obraz gotyckiego budownictwa kościelnego pozwala potwierdzić jego pełną przynależność do małopolskiej tradycji budowlanej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozległa działalność budowlana Kazimierza Wielkiego wyraziła się także we wznoszonych w połowie XIV w. potężnych warowniach w najważniejszych wówczas ośrodkach miejskich północnej Małopolski. Najokazalszą z nich jest zachowany w ruinie górski zamek w Chęcinach z początku XIV w., zajmujący wąski grzbiet wzgórza przy starym trakcie do Krakowa.

Szczątkowo zachowały się królewskie zamki w Nowym Korczynie, Stopnicy oraz feudalne warownie w Krzelowie, Rembowie i Mokrsku Górnym. Wyjątkowym przykładem jest Szydłów, gdzie czytelne jest ścisłe powiązanie rozległej zabudowy zamku z miastem. Oba te elementy ufortyfikowane zostały wspólnym obwodem obronnym, z jedyną zachowaną na tym terenie bramą miejską. Fragmenty murów obronnych ocalały także przy zamku biskupim w Bodzentynie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Charakterystyczne dla początku czasów nowożytnych jednoczesne występowanie form gotyckich i renesansowych odnaleźć można w wielu kościołach powstałych w początku wieku XVI, m.in. w Chrobrzu, Gorysławicach czy przebudowanym kościele w Dobrowodzie, gdzie pozostawiono stary schemat przestrzenny, a dodano tylko renesansowe dekoracje zworników i obramień okiennych. Nowe formy włoskiego pochodzenia prezentuje też reliktowo zachowany średniowieczny zamek Jelitczyków w Mokrsku Górnym oraz. kamicniarka przebudowanego klasztoru miechowskiego.

Prowincjonalna sztuka Kielecczyzny długo jeszcze odznaczała się powierzchownym tylko adaptowaniem form nowego stylu. Nielicznie zachowały się obiekty, w których wyraźniej ujawniają się cechy renesansowe. Pozostałościami nowego typu siedzib ziemiańskich, służących w większym niż. dawniej stopniu wygodzie i reprezentacji, są ruiny dworów w Bolminie z. ok. 1600 r., w Szańcu sprzed 1600 i Widuchowej z ok. 1620 r., z. charakterystycznym arkadowym podcieniem w przyziemiu fasady, a także w Gnojnie z wewnętrznym dziedzińcem (uprawnienia budowlane).

Dwukondygnacyjny pałac

Szczególną grupę stanowią okazałe dwory usytuowane na wyspach - w Modliszcwicach z ok. 1630 r., z wczesnobarokowym budynkiem bramnym, rekonstruowanym w ostatnich latach i ruiny zameczku Krasińskich w Malcszowcj z I połowy XVII wieku.
Najwybitniejsze przykłady architektury renesansowej i manierystycznej wiążą się z kręgiem mecenatu Myszkowskich. W znacznej mierze są one dziełem Santi Gucciego, sprowadzonego z Włoch architekta i rzeźbiarza oraz kręgu jego ws pół pracowników (program egzamin ustny).

Od lat 70-tyeh XVI w. w okres świetności wszedł Pińczów. Nowy właściciel miasta biskup krakowski Piotr Gonzaga Myszkowski podjął szeroką akcję budowlaną, w wyniku której średniowieczne miasto uzyskało nowożytną szatę. Rozległy rynek ozdobiony fontanną otoczyły podcieniowe kamienice, a górujący od północy nad miastem średniowieczny zamek przekształcony został przez Santi Gucciego na wspaniałą nowożytną rezydencję położoną pośród parku i winnic, połączoną kamiennym mostem ze wzniesioną na sąsiednim wzgórzu manicrystyczną kaplicą św. Anny (opinie o programie).

Z założenia tego. znanego z XVII-wiecznych rycin, zachowały się jedynie relikty - kaplica i baszta przy późniejszym, XVIII-wiecznym pałacu Wielopolskich. W latach 1585-1595 Santi Gucci zaprojektował znakomitą manicrystyczną rezydencję w Książu Wielkim, zwaną Zamkiem na Mirowic, przewidzianą na główną siedzibę rodową Myszkowskich. Dwukondygnacyjny pałac, założony pomiędzy ogrodem i rozległym dziedzińcem ujętym dwoma pawilonami, związany został z rozległym założeniem parkowym i zespołem stawów u podnóża wzgórza zamkowego (segregator aktów prawnych).

Zmarły w roku 1600 Santi Gucci pozostawił po sobie liczne grono naśladowców, jak Samuel Swiątkiewicz. czy Tomasz. Nikiel. Kontynuowali oni stworzony przez Gucciego rodzaj manierystycznej, wybitnie dekoracyjnej ornamentyki. odpowiadającej gustom i potrzebom ówczesnych fundatorów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 8 Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 9 Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 10
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 11
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 12 Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 13 Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 14
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budowa linii kolejowych - budowa dróg i autostrad zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami