Blog

23.02.2023

Okulary ochronne

W artykule znajdziesz:

Okulary ochronne

Z materiałów izolacyjnych szczególne zagrożenie dla zdrowia pracowników stanowią żywice i kleje syntetyczne, roztwory asfaltowe i lepiki stosowane na zimno. Zawierają one lotne rozpuszczalniki organiczne (solwentnafta, benzyna lakowa, styren, benzol itp.), których pary działają drażniąco na drogi oddechowe i inne narządy wewnętrzne przy jednoczesnym toksycznym działaniu przy zetknięciu ze skórą. Substancje te są łatwo palne (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy ok. dwuprocentowym stężeniu ich par w powietrzu powstaje mieszanina wybuchowa. Stwarza to duże zagrożenie w czasie robót w pomieszczeniach zamkniętych i krytych zbiornikach. Do spowodowania eksplozji wystarcza zaiskrzenie w wyłączniku instalacji elektrycznej lub zapalenie papierosa. W przypadku eksplozji następuje gwałtowne podwyższenie temperatury, zapalenie się materiałów i ubrania i silne odtlenienie powietrza mogące spowodować natychmiastową śmierć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pracownicy zatrudnieni przy robotach izolacyjnych powinni być wyposażeni w odzież ochronną, a mianowicie: ubranie ochronne bawełniane, bieliznę roboczą, nakrycie głowy, buty nie powodujące iskrzenia (skórzane na gumowych spodach), rękawice ochronne (skórzane, gumowe lub brezentowe - z wkładkami bawełnianymi), okulary ochronne, kaski ochronne oraz nakolanniki ochronne (przy robotach w pozycji klęczącej)(uprawnienia budowlane).

Zależnie od warunków pracy i wykonywanych czynności pracownik powinien w miarę potrzeby posiadać: fartuch gumowy, półmaskę, liny asekuracyjne i pasy bezpieczeństwa bądź odpowiednią maskę lub aparat umożliwiający oddychanie czystym powietrzem.

Okulary ochronne pracownik powinien nosić przy wykonywaniu wszystkich czynności dotyczących przygotowywania materiałów (przelewanie, mieszanie, rozcieńczanie), odtłuszczania powierzchni rozpuszczalnikami, nakładania powłok metodą natryskową, nakładania powłok na ściany, sufity i inne elementy, z których wyrób może ściekać (program egzamin ustny).

Maski przemysłowe z odpowiednim pochłaniaczem należy stosować przy nakładaniu powłok metodą natryskową, jak i przy niedostatecznej wentylacji pomieszczeń i zbiorników. W masce można pracować bez przerwy 0,5-1 godziny. Zgodnie z Zarządzeniem nr 15 MBiPMB z dnia 12 kwietnia 1972 r. przedsiębiorstwa wykonujące specjalistyczne roboty 188 izolacyjne i antykorozyjne powinny mieć ustaloną branżową tabelę norm odzieży i sprzętu ochrony osobistej oraz zasady gospodarowania nimi (opinie o programie).

Sprzęt ochrony osobistej

Sprzęt ochrony osobistej może być używany tylko przez okres podany w instrukcji producenta. Wszystkie stanowiska pracy i pomieszczenia, w których prowadzi się roboty z lotnymi rozpuszczalnikami lub materiałami zawierającymi lotne i palne rozpuszczalniki, stanowią miejsca zagrożenia pożarowego. Należy do nich zaliczyć:

  1. miejsca wykonywania robót,
  2. miejsca przygotowywania materiałów (np. stanowiska dozowania i mieszania kompozycji żywicznych, rozcieńczania farb i innych),
  3. pomieszczenia magazynowe materiałów (segregator aktów prawnych).

Największe zagrożenie pożarowe występuje przyprowadzeniu robót w zbiornikach lub pomieszczeniach. Zagrożenie jest tym większe, im większe są możliwości gromadzenia się palnych par rozpuszczalników. Stopień zagrożenia zależy więc od użytych materiałów, technologii robót i frontu robót. Pokrywanie dużych powierzchni w stosunkowo krótkim czasie materiałem zawierającym dużo lotnych rozpuszczalników sprzyja gromadzeniu się ich par i zwiększa zagrożenie pożarowe. Wykonywanie robót na zewnątrz pomieszczeń na otwartym powietrzu jest mniej niebezpieczne. Dotyczy to również stanowisk przygotowywania materiałów.

Zagrożenie pożarowe w pomieszczeniach magazynowych występuje głównie wskutek możliwości parowania lotnych rozpuszczalników. Z punktu widzenia zagrożenia pożarowo-wybuchowego dopuszczalne stężenia par palnych rozpuszczalników w powietrzu nie mogą przekroczyć dolnej granicy wybuchowości określonej dla danej substancji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami