Blog

22.09.2022

Organizacja spółdzielni produkcyjnych

W artykule znajdziesz:

Organizacja spółdzielni produkcyjnych

Organizacja spółdzielni produkcyjnych musi być zdaniem A. Bednara poprzedzona wyższym niż dzisiaj uprzemysłowieniem i rozwojem agrotechniki. Struktura gospodarstw w spółdzielniach będzie bardzo różnorodna i wpłynie ujemnie na potencjał spółdzielni. Cytuję: ..Organizacja spółdzielni w skali masowej wymagałaby więc na przeciąg dłuższego okresu czasu raczej nie obejmowania całej ziemi. Ponadto należałoby pozostawić poza spółdzielnią pomocnicze gospodarstwa przydomowe. W przeciwnym wypadku w procesie uspółdzielczenia będzie musiał być stosowany szeroki przymus, który z kolei przyniesie straty w produkcji rolnej" (program uprawnienia budowlane na komputer).

Następnie autor omawia wzorzec drugi i trzeci łącznie: „PGR-yzacja wsi oznacza przejmowanie przez państwo ziemi chłopskiej, głównie w drodze określonych form wykupu, np. renta w zamian za ziemię. Na korzyść tej transakcji - renta w zamian za ziemię - przemawia m. in. następujący argument: w warunkach uspołdzielczonej wsi państwo będzie musiało wydatkować w przyszłości 6k-8 mld zł rocznie na renty starcze dla chłopów (dla około 1 min rencistów). Stosując zaś zasadę „renta za ziemię” można uzyskać od chlopow 4-5 min ha ziemi „bezpłatnie” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przejmowanie ziemi za rentę będzie celowe tylko wtedy, kiedy ilość ziemi zgłoszonej osiągnie w danej wsi me mniej raz 50-80 ha. Jeżeli ziemia ta graniczyłaby z PGR-em, byłaby po prostu przezeń przejęta. Łączenie tych gruntów będzie wymagało szerokiej komasacji. Wykorzystując istniejący w danej wsi ośrodek PGR-owski, można by wypracować system ekonomicznych powiązań pomiędzy ośrodkiem PGR i resztą wsi (kołkiem). Głównym argumentem przemawiającym za wyborem idei tworzenia spółdzielczo-państwowych ośrodków rolnych (opartych np. o ziemię dzierżawioną od państwa) jest ewolucyjny rozwój kółek rolniczych w kierunku wyższych form społecznego gospodarowania (uprawnienia budowlane).

Sieci osadnictwa

Byłaby to najtańsza droga uspołecznienia wsi. Natomiast uspółdzielczenie jak i PGR-yzacja wsi stanowią przeskok jakościowy w stosunku do kółek rolniczych. Nie są bezpośrednim wynikiem rozwoju tych kółek, co musi powodować określone koszty. Dalszy rozwój podpowie nam potrzebę wprowadzenia, obok ośrodków rolniczych, również innych form własności spółdzielczo-paristwowej (program egzamin ustny). W przyszłości kółka będą dysponowały bardzo dużym majątkiem trwałym. Potrzeba nieustannego kredytowania działalności kółek może zrodzić konieczność udziału państwa w ich inwestycjach (np. w zakresie mechanizacji, hodowli, przetwórstwa) na zasadach spółki”.

Biorąc pod rozwagę powyższe głosy, zastanówmy się, jakie mogą być wyciągnięte wnioski dla planistycznego, inżynieryjnego podejścia i rozwiązywania mieszkalnictwa na wsi. Przede wszystkim musimy stwierdzić, że jednym prostym schematem rozwiązać problemu nie można (opinie o programie). Rozwiązania w skali układów osadniczych i w skali projektowania technicznego muszą być przystosowywane do stopniowo i różnie w różnych środowiskach wykształcającego się układu stosunków. Choć jest pewne, że w gestii kierownictwa społeczno-gospodarczego będą się znajdować środki interwencyjne, to jednak droga ewolucji będzie najbardziej istotnym czynnikiem w tych złożonych procesach (segregator aktów prawnych).

W tych warunkach rzucone z pozycji urbanistyki hasło skupiania zabudowy wiejskiej musi być realizowane różnymi drogami i nie na zasadzie jednego schematu. Trzeba przy tym uwzględnić przemożny czynnik organizacyjnej struktury produkcji równie silnie, przynajmniej w okresie przyszłych kilkunastu lat. jak argumenty efektywności ekonomicznej urządzeń usługowych i wyposażenia komunalnego sieci osadnictwa (promocja 3 w 1). Jednocześnie jednak profil struktury zawodowej ludności wiejskiej wysuwa się na plan pierwszy problematyki mieszkalnictwa na wsi. Prognozy w zakresie rozwoju urbanizacji nie uwzględniają możliwości przejęcia całego odpływu nadwyżki ludności ze wsi. Część ludności zatrudnionej poza rolnictwem, w uprzemysłowionych ośrodkach i w miastach, będzie nadal mieszkać na wsi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami