Blog

18.10.2022

Oszczędności materiałów

W artykule znajdziesz:

Oszczędności materiałów

Protokoły zdawczo-odbiorcze powinny być dla każdego obiektu kolejno numerowane i odpowiednio zaewidencjonowane. Jakość robót przyjętych w ramach odbioru międzyfazowego odnotowuje się również w dzienniku oceny jakości, który powinien być prowadzony dla każdego obiektu. Do dziennika wpisuje się kolejno wszystkie roboty przyjęte na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dziennik oceny jakości robót przedstawia się komisji odbiorczej, przyjmującej do użytku ukończony obiekt. Zapisy dokonane w dzienniku należy brać pod uwagę przy podsumowywaniu wyników współzawodnictwa na równi ze wskaźnikiem wydajności pracy, oszczędności materiałów itp. Przestrzeganie zasady międzyfazowej kontroli poszczególnych elementów robót obowiązuje zarówno generalnego wykonawcę, jak i wszystkich podwykonawców (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku dokonywania odbiorów międzyfazowych przy montażu prefabrykatów w oparciu o projekt techniczny organizacji montażu, wzajemna międzyfazowa kontrola jakości robót przez brygady staje się zbędna (uprawnienia budowlane).

W celu uproszczenia i scalenia dokumentacji kontroli zdawczo-odbiorczej robót można założyć dla każdego obiektu książkę międzyfazowej kontroli jakości robót (tabl. 1-26), do której wpisuje się kolejno wyniki odbiorów, jakość robót, stwierdzone braki i usterki oraz ich wartość i terminy usunięcia usterek. Książka ta może zastąpić omówione protokóły zdawczo-odbiorcze, wykaz braków i usterek oraz dziennik oceny jakości robót.

Wzory formularzy mogą być również wykorzystane w przypadku prowadzenia poszczególnych etapów robót przez przedsiębiorstwa specjalistyczne (np. przedsiębiorstwa robót stanu zerowego, stanu surowego, robót wykończeniowych) i przekazywania robót przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu. W tym przypadku, zamiast figurujących w formularzach brygadzistów zdających i przyjmujących oddzielne fazy robót, występują dwa różne przedsiębiorstwa (program egzamin ustny).

Wzór protokołu przejęcia budynku przez przedsiębiorstwo robót wykończeniowych od przedsiębiorstwa wykonującego stany surowe. Protokół taki sporządza się w przypadku wykonywania robót stanu surowego i robót wykończeniowych przez dwa oddzielne przedsiębiorstwa. Przeprowadzenie wzajemnej międzyfazowej kontroli jakości robót powinno być skoordynowane z odbiorami robót od wykonawcy przez inwestora (opinie o programie).

Rytmiczne wykonywanie planów rocznych

W przedsiębiorstwach Gławleningradstroju i Gławmosobłstroju wprowadzono system międzyoperacyjnej kontroli jakości robót, który usystematyzował to zagadnienie i konkretnie precyzuje dla każdego etapu robót względnie procesu produkcyjnego:

  1. przedmiot kontroli i przy wykonaniu jakich operacji kontrola ma być przeprowadzona.
  2. cel kontroli,
  3. kto obowiązany jest przeprowadzić kontrolę,
  4. w jakich okresach kontrdle powinny być przeprowadzone,
  5. w jakich dokumentach należy ująć wyniki kontroli,
  6. metody i środki techniczne kontroli (segregator aktów prawnych).

Przykład schematu przeprowadzenia kontroli jakości robót stanu zerowego budynku. Analogicznie przeprowadza się kontrolę jakości montażu części nadziemnej budynku oraz specjalnych robót montażowych i wykończeniowych, przy czym przed przystąpieniem do montażu nadziemnej części budynku odbywa się komisyjne przyjęcie robót stanu zerowego.

Wprowadzenie w wyżej wymienionych organizacjach budowlanych podanego schematu międzyoperacyjnej kontroli jakości robót przyczyniło się do podniesienia jakości montażu i robót wykończeniowych wielkopłytowych budynków realizowanych przez wchodzące w skład tych organizacji przedsiębiorstwa. Liczba budynków zdawanych z bardzo dobrą i dobrą oceną jakości zwiększyła się średnio o 20-22%. Rytmiczne wykonywanie planów rocznych przez budowy i przedsiębiorstwa w poważnym stopniu uzależnione jest od prawidłowej realizacji zadań w I kwartale (promocja 3 w 1). W związku z powyższym konieczne jest, aby poszczególne budowy opracowały z dużym wyprzedzeniem - w czerwcu lub lipcu plan działania, zapewniający należyte przygotowanie frontu robót na okres zimowy.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami