Blog
Otoczka mazutowa
W artykule znajdziesz:
Otoczka mazutowa
Otoczka mazutowa na poszczególnych ziarenkach popiołów lotnych stwarza warunki dla powstawania menisków wodnych wypukłych, które w przeciwieństwie do kapilarów wklęsłych powstających w sąsiedztwie powierzchni niehydrofobizowanych stanowią zaporę dla dalszego przenikania wody w głąb proszku (program na komputer).. Zawilgoceniu podlega jedynie warstewka grubości ok. 1 mm, która bezpośrednio styka się z wodą.
Zgodnie z powyższą zasadą wszystkie powierzchnie pionowe na wysokości styku z proszkiem powinny być powleczone bitumem w celu wytworzenia powierzchni hydrofobowej, która w zetknięciu z proszkiem wytworzy warunki powstawania menisków wypukłych, a tym samym zapewni wodoszczelność styków (program na telefon). Wskutek nienamakania wodą bitumicznej błonki ziam oraz wywiązywania się ujemnego kapilarnego ciśnienia (wypychającego wodę na zewnątrz) — proszek wodoodporny powstrzymuje wodę nawet przy ciśnieniu hydrostatycznym 0,80 m słupa wody. Higroskopijność proszku przechowywanego w ciągu 15 dni w pomieszczeniu o temperaturze +18°C i wilgotności względnej 90% wynosi 0,6 do 2% na wagę, co jest bardzo niewiele. Doświadczenia wykazały, że jeżeli nad warstwą proszku wodoodpornego nasypać ziemię roślinną i wyhodować na niej rośliny, to korzenie zatrzymają się na powierzchni proszku (program egzamin ustny). Duża sypkość proszku wodoodpornego może być przyczyną stopniowego unoszenia go przez płynącą wodę. W celu zabezpieczenia proszku od tego zjawiska należy przykrywać powierzchnię proszku płytkami betonowymi lub asfaltobetonowymi.
Ciężar objętościowy proszku wodoodpornego w stanie luźnym wynosi 0,70 T/m3, a w stanie zagęszczonym 0,9 T/m3. Współczynnik przewodności cieplnej zagęszczonego proszku wodoodpornego X = 0,ll-=-0,13 kcal/mh °C; mała wartość X wskazuje, że proszek ma dobre właściwości izolacji cieplnej.
Proszek wodoodporny użyty w tarasie ponad właściwą warstwą wodoszczelną zabezpiecza ją od namakania wodą, a zatem przyczynia się do zwiększenia trwałości tej warstwy. Szereg prób wykonanych z proszkiem wodoodpornym użytym na tarasach w charakterze samodzielnej warstwy wodoszczelnej i zarazem ciepło- chronnej nie wszędzie wypadło zadowalająco. Ostatnio zastosowano do izolacji od wody również polichlorek winylu (opinie o programie).
Elastyczność materiału
Materiał ten ma doskonałe własności wodoodporne, nasiąkliwość wodą wynosi prawie zero. Siła zrywająca pasek o grubości 3 mm i szerokości 5 cm stanowi 300-H400 kG (10 razy więcej niż wymagania dla papy asfaltowej). Elastyczność materiału o grubości 2 mm jest wystarczająca do wykorzystania go na warstwę wodoszczelną. Jednakże zbyt krótki okres prób nie pozwala jeszcze przewidzieć, jaka będzie trwałość pokrycia (segregator aktów prawnych).
Z innych tworzyw sztucznych do krycia tarasów stosuje się z powodzeniem folie poliizobutylenowe (Oppanol, Rhepanol itp.).
Powłoki wodoszczelne powinny być tak starannie i umiejętnie wykonywane, ażeby w żadnym miejscu woda nie przeciekała. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca przylegania tarasów do wyżej wznoszących się ścian, na urządzenie balustrad i na połączenia z rurami spustowymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32