Blog
Otwarty cylinder
W artykule znajdziesz:
Otwarty cylinder opuszcza się na lince do wymaganej głębokości, po czym spuszcza się po tej samej lince ciężarek 5, który uderzając zaczep 4 powoduje jego odczepienie od pręta; cylinder 1 ze zwolnionym krążkiem 3 spada na krążek 2 i w ten sposób zostaje zamknięty wraz z próbką wody. Umieszczony w cylindrze termometr 6 umożliwia odczytanie temperatury pobranej wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Norma PN-53/C-04570 zezwala również na pobieranie próbek wody za pomocą zwykłej butelki. Butelkę zamkniętą korkiem, do którego przymocowano sznurek, należy wstawić do ciężkiej oprawki lub przywiązać do butelki ciężarek. Butelkę na przymocowanym do niej lub do oprawy sznurze opuszcza się do wymaganej głębokości, następnie nagłym szarpnięciem sznurka wyciąga się korek i po ustaniu bulgotania wydostającego się powietrza wyciąga się butelkę na powierzchnię. W ten sposób pobrana próbka nie nadaje się jednak do oznaczenia agresji węglanowej, toteż takie pobieranie można stosować tylko w pewnych okolicznościach i za wyraźną zgodą nadzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po pobraniu próbki jednym z wyżej opisanych przyrządów należy ją przelać do dwóch butelek o objętości 1 i 0,5 1 umytych uprzednio wg podanych wyżej wskazań, a bezpośrednio przed przelaniem trzykrotnie przepłukanych pobieraną wodą. Przy przelewaniu trzeba nadal stosować te same zasady, jakie obowiązują przy pobieraniu próbek, a więc nie dopuścić do mieszania się wody z powietrzem wewnątrz butelki. W tym celu wprowadza się do butelki rurkę szklaną, sięgającą do dna i łączy ją za pomocą gumowej rurki z dłuższą rurką przy rządu a lub kranikiem przyrządu. Opróżnianie pierwszego przyrządu odbywa się na zasadzie lewaru (jak przy ściąganiu wina), natomiast z drugiego przyrządu woda wypływa grawitacyjnie (uprawnienia budowlane).
Wypchnięcie korka
Po napełnieniu butelki jednolitrowej pozwalamy wodzie przelewać się chwilę przez brzegi szyjki, natomiast w butelce półlitrowej wodę przepuszcza się tak długo, dopóki nie zostanie ona wymieniona 2-3-krotnie. Następnie z butelek odlewa się nieco wody i zatyka je korkami, wsypując uprzednio do butelki półlitrowej 2-3 g sproszkowanego marmuru (program egzamin ustny).
Butelki powinny być w zasadzie tak zamknięte, aby pod korkiem nie został pęcherzyk powietrza. Przy dłuższym transporcie zachodzi jednak obawa wypchnięcia korka na skutek rozszerzania się wody pod wpływem wzrostu temperatury. Wskazane jest wówczas raczej zostawienie małego słupka powietrza w szyjce. Po zakorkowaniu nakłada się na korek i szyjkę butelki kapturek z papieru i zawiązuje go sznurkiem dookoła szyjki (opinie o programie).
Zalecany jest również następujący sposób korkowania, który nie wymaga pozostawienia powietrza w butelce nawet przy spodziewanych zmianach temperatury. Butelkę napełnia się całkowicie wodą i zatyka gumowym korkiem ze szczelnie wstawioną w niego krótką rurką szklaną zaopatrzoną w rurkę gumową długości 10-15 cm. Następnie powietrze wypełniające rurkę wsysa się ustami, po czym koniec gumowej rurki zatyka się szczelnie kawałkiem szklanego pręcika. W tych warunkach woda ma możność swobodnego rozszerzania się wewnątrz rurki. Obydwie butelki należy zaopatrzyć etykietami z następującym opisem:
- zleceniodawca,
- miejsce budowy,
- nr otworu lub rodzaj zbiornika wodnego (odkrywka, źródło, staw itp.),
- głębokość pobrania próbki,
- temperatura wody w chwili pobrania,
- czy dodano sproszkowanego marmuru lub nie,
- czas pobrania próbki (data i godzina),
- przedsiębiorstwa wiertnicze i nazwisko pobierającego (segregator aktów prawnych).
Butelki należy owinąć papierem, wypisać na nim dane z etykiety wg punktów a) i b) i odesłać do zakładu badawczego. Próbki pobrane w opisany sposób powinny być dostarczone do laboratorium niezwłocznie po ich pobraniu, zwłaszcza w okresie letnim.
Według PN-53/C-04570 czas dostarczenia próbki wody do badań fizykochemicznych nie powinien przekraczać:
- 72 godziny dla wód czystych (źródła naturalne, wody artezyjskie i inne),
- 48 godzin dla wód podejrzanych o zanieczyszczenie,
- 12 godzin dla wód wyraźnie zanieczyszczonych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32