Blog

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 2
04.05.2020

Oznaczenie sposobu przenoszenia oddziaływań

W artykule znajdziesz:

Oznaczenie sposobu przenoszenia oddziaływań

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 3
Oznaczenie sposobu przenoszenia oddziaływań

Oznaczenie sposobu przenoszenia oddziaływań przez łożyska i przeguby polega na:
-określeniu punktów, linij lub powierzchni, przez które przechodzą wektory oddziaływań oraz określenie przedziałów zmienności położenia tych punktów, linij i powierzchni;
- określeniu kierunków oddziaływań i przedziałów zmienności tych kierunków;
- określeniu wielkości oddziaływań i przedziałów ich zmienności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oznaczenie przesunięć lub obrotów umożliwianych przez przeguby i łożyska
polega na:
- określeniu przedziałów ich zmienności,
- określeniu kierunków i zwrotów,
- określeniu linij lub osi, względem których przesunięcia te i obroty występują (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Umożliwienie dostatecznie swobodnego występowania przesunięć oznacza ograniczenie oporów powstających podczas działania przegubów i łożysk do wielkości zawartych w oznaczonych przedziałach.
Te wszystkie zadania przegubów i łożysk polegające na dostatecznie dokładnym określeniu sposobu przenoszenia przez nie oddziaływań i umożliwiania przesunięć i obrotów można nazwać porządkowaniem oddziaływań i przesunięć. Zadaniem przegubów i łożysk jest więc porządkowanie oddziaływań i przesunięć występujących między ogniwami ustrojów.
Porządkowanie oddziaływań ma na celu wzajemne ich dostosowanie do kształtów ogniw, na które te oddziaływania przechodzą, i eliminowanie tych składowych oddziaływań, do których kształty ogniw nie są dostosowane. Na przykład słupy kończymy przegubami ustawionymi na osiach, aby nie wywoływać momentów zginających przez mimośrodowe obciążenia lub nie przenosić na słupy momentów wynikających z odkształceń przęseł lub płyt opartych na słupach. Przeguby i łożyska stałe służą więc do tych samych celów, dla których dostosowujemy kształty ustrojów do sił w nich występujących, a zagadnienia ich rozmieszczania w konstrukcjach należą do zagadnień kształtowania podobnie jak zagadnienia rozmieszczania tworzywa (uprawnienia budowlane).

Łożyska

Przy sprecyzowaniu cech użytkowych różnych przegubów i łożysk odróżniamy i klasyfikujemy je ze względu na ich cele i zadania według rodzajów konstrukcyj i według czynności, dla wykonania których przeguby są wprowadzane; łożyska i przeguby klasyfikujemy także według ich własności mechanicznych i według materiałów, z których są wykonane (program egzamin ustny).

Ze względu na własności mechaniczne odróżniamy przeguby i łożyska według układów sił przez nie przenoszonych - przestrzennych lub płaskich, według rodzajów przesunięć i obrotów umożliwianych, według rodzajów oporów występujących przy ich działaniu - tarcia posuwistego i potoczystego, oddziaływań sprężystych lub plastycznych, według rodzajów i wielkości przyrostów sił przenoszonych przez łożyska - w wielkościach, kierunkach i punktach przyłożenia (opinie o programie).
Ze względu na tworzywo odróżniamy łożyska i przeguby metalowe, betonowe i gumowe lub kauczukowe oraz łożyska i przeguby wykonane z różnych odmian tych tworzyw.
Przy klasyfikacji łożysk i przegubów za podstawę przyjmujemy takie ich zasadnicze cechy, jak cele i zadania, którym łożyska i przeguby mają służyć, własności mechaniczne oraz rodzaje materiałów, z których łożyska i przeguby są wykonywane (segregator aktów prawnych).

Schematy O i 3 oznaczają brak łożysk. Przypadek zero może oznaczać element konstrukcji, w którym moment jest sprowadzony do wielkości dostatecznie małej przez zmniejszenie sztywności belki lub słupa. Przypadek 3 oznacza, że w połączeniu wsporników belek lub w połączeniu wspornika belki ze ścianą oporową, albo też z obudową nasypu występuje przerwa dylatacyjna

Ze względu na rodzaj oporów występujących podczas działania łożysk odróżniamy:
- łożyska, w których występuje tarcie posuwiste lub potoczyste,
- łożyska, których działanie jest związane z występowaniem odkształceń sprężystych lub plastycznych i których przesunięcia i obroty nie są uwarunkowane pokonaniem oporów tarcia (promocja 3 w 1).

Na przykład łożysko złożone z dwóch części, w których jedna ma powierzchnię płaską, a druga - wypukłą, umożliwia przesuw poziomy i zmianę pochylenia jednej części względem drugiej, przy czym przesunięcie poziome wywołuje tarcie posuwiste, a obrót - tarcie potoczyste.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami