Blog

Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 2
29.09.2020

Pale pustakowe

W artykule znajdziesz:

Pale pustakowe

Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 3
Pale pustakowe

Pale pustakowe o dużych średnicach mogą być zaprojektowane dwojako, zależnie od wymiarów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pale krótsze o długości do 16 m (a wyjątkowo do 32 m) i o średnicach (zewnętrznych) do 65 cm można zaprojektować z ostrzem u dołu zamkniętym, nadając im przy tym często pewną zbieżność (średnio 1,5 cm na 1 m długości pala).

Grubość ścian takich pali wynosi 75-M00 mm. Najczęściej wykonuje się jo z betonu wirowanego w specjalnych maszynach odśrodkowych, o liczbie obrotów 300-M000 na minutę.
Pal o długości 14 m ma w górnym końcu średnicę zewnętrzną 53 cm, a wewnętrzną 33,5 cm. W dolnym końcu nad ostrzem średnica zewnętrzna spada do 32 cm. Uzbrojenie pala stanowią pręty ze stali wysokowartościowej o minimalnej wytrzymałości 9000 kG/cm2 oraz podwójne spiralne krzyżujące się uzwojenia z drutów o średnicy 3-4 mm, skoku 5 cm, zmniejszonym przy końcach do 3 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pal ten ma ostrze zamknięte, opatrzone stożkowym trzewikiem z blachy grubości 3 mm. Ostrze to zabetonowano przed przystąpieniem do wirowania pala, kotwiąc je za pomocą dodatkowych prętów dospawanych do trzewika i wpuszczonych w ściany pala. Przestrzeń pustą nad ostrzem po wykonaniu pala częściowo zabetonowano, kotwiąc wypełnienie za pomocą wkładek prostopadłych do osi pala i przebiegających po średnicy jego przekroju. Ponadto umieszczono w osi pala dodatkowy gruby pręt kotwiący.

Pale o średnicach większych niż 65 cm (do 110 cm) i długościach ponad 20 m (do 50 m) wykonuje się z reguły u dołu otwarte, zagłębianie bowiem w grunt pali u dołu zamkniętych o takich średnicach jest bardzo utrudnione, a niekiedy niewykonalne. Pale takie wykonuje się często w zwykłych deskowaniach przy zastosowaniu wibrowania. Grubość ścianek stosuje się 85-M00 mm, zależnie od warunków wykonawstwa.

Odcinki pala

Uzbrojenie takich pali składa się z wkładek podłużnych i spiralnego uzwojenia, układanych nie w osi ścianki, lecz bliżej powierzchni zewnętrznej pala (uprawnienia budowlane).
Przykład pala pustakowego, o długości 44 m, średnicy zewnętrznej 93 cm, grubości ścianki 8,9 cm, uzbrojonego 14 wkładkami podłużnymi 0 23 mm oraz spiralą o średnicy 7 mm i skoku 75 mm. Przy obu końcach spiralę zagęszcza się. Dolny koniec pala wykształcony jest z nieco grubszą ścianką (do 12 cm) i opatrzony w trzewik stalowy z kątownika 120x120x11 mm. Trzewik ten przypomina nóż studni. Pal wykonany jest w deskowaniu w pozycji leżącej, ze zwykłego ubijanego betonu (450 kG cementu na 1 m3 betonu).
Odcinki pala wciska się w grunt za pomocą dźwignika hydraulicznego (program egzamin ustny).

W celu umożliwienia wciśnięcia w grunt takich pali potrzebne jest stałe oparcie o ciężarze większym niż wymagany udźwig pala, o które opiera się górna powierzchnia dźwignika.
Proces zagłębiania pali Mega. Pierwszy dolny odcinek uzyskuje u dołu stożkowe ostrze, ułatwiające wciskanie pala. Po ustawieniu tego odcinka pionowo w przewidzianym miejscu wciska się go do gruntu pionowo, po czym nakłada się następny odcinek i kontynuuje wciskanie (opinie o programie).

Dla umożliwienia kontroli prawidłowego zagłębiania odcinków, osiowo jeden nad drugim, w osi każdego elementu należy przewidzieć przewód średnicy 2-4-7,5 cm, który po wciśnięciu pala w grunt do ostatecznego położenia zbroi się prętem stalowym, wiążącym poszczególne odcinki ze sobą,
zabetonowuje.
Poszczególne elementy łączą się ponadto ze sobą stalowymi pierścieniami o wysokości 15-4-20 cm, zakładanymi w miejscach styków.

Zapewniają one osiowe zagłębianie pala (segregator aktów prawnych).
Masowe zastosowanie pali Mega pod nowe budowle wymaga budowy i uciążliwego przenoszenia lub przetaczania pomostów oporowych, co nie zawsze się
opłaca.

Praktycznie zastosowanie pali odcinkowych wciskanych omawianego rodzaju ograniczone jest dotychczas do podbudowy istniejących fundamentów, wymagających wzmocnienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 8 Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 9 Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 10
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 11
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 12 Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 13 Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 14
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odmiana układów słupowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami