Blog
Papy z powłoką z polichlorku winylu uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Papy z powłoką z polichlorku winylu uprawnienia budowlane
W Szwajcarii produkuje się obecnie papę asfaltową z powłoką z PCW barwioną na różne kolory (program uprawnienia budowlane na komputer).
Próby związane z produkcją papy z powłoką w postaci folii igelitowej lub polietylenowej są również prowadzone u nas. W Polsce produkowano papę z wkładką z cienkiej blachy ołowianej, sklejonej lepikiem pomiędzy dwiema warstwami papy asfaltowej. Papa ta znana pod nazwą „Plombizol” nie zdała jednak egzaminu, gdyż ulegała zniszczeniu pod wpływem szkodliwego działania wody i czynników atmosferycznych. W Norwegii opublikowano patent na wyrób płynnej papy. Według tego patentu zamiast nakładania papy natryskuje się pokrywaną powierzchnię masą złożoną z asfaltu i kauczuku, wypełniacza azbestowego i niewielkiej ilości lotnego rozpuszczalnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Utworzona warstwa masy zastyga szybko, dając warstwę nieprzepuszczalną dla wody, o dużej odporności mechanicznej. Masa ta nadaje się szczególnie jako pokrycie dla stropodachów i dachów betonowych. Materiały tej grupy stosowane są do wytwarzania powłok izolacyjnych chroniących budowle od przenikania wody pod ciśnieniem (np. w podziemiach), wody wolnopłynącej lub zatrzymującej się na powierzchni budowli (np. na płaskich tarasach i mostach). Izolacja wykonana przy użyciu tych materiałów powinna odznaczać się długotrwałością (uprawnienia budowlane). Z tego powodu zamiast zwykłych wkładek z tektury surowej lub filcowej, używanych w wyrobach papowych, stosuje się wkładki specjalne o dużej trwałości i elastyczności: filce i tkaniny, a w szczególnych przypadkach blachy ołowiane i aluminiowe.
Filce i tkaniny uodparnia się na działanie wody 2 sposobami:
a) przez nasycenie roztopionymi asfaltami,
b) przez nasycenie jak wyżej i dwustronne powleczenie masą asfaltową.
Drugi sposób daje wyroby o znacznie mniejszej nasiąkliwości i higroskopijności.
Filce impregnowane wytwarza się przez nasycenie wkładki filcowej i dwustronne jej powleczenie masą asfaltową (opinie o programie).
Wkładka powinna być z dobrego filcu ze szmat i odpadków przemysłu włókienniczego, o zawartości wełny ok. 30%. Zadaniem wkładki jest uodpornienie materiału na działania statyczne i mechaniczne, jak parcie wody, drgania, skurcz termiczny itp. Niektóre instrukcje o uszczelnianiu budowli inżynierskich zalecają stosowanie wkładki filcowej o ciężarze 0,500 lub 0,625 kG/cm2, przy czym całkowita grubość wyrobu ma wynosić 3,5 mm lub nieco więcej. Zbyt grube filce nie są pożądane ze względu na znaczne zgrubienia, które utrudniają odprowadzenie wody i komplikują konstrukcję powłoki izolacyjnej.
Filc impregnowany produkowany jest fabrycznie w rolach o szerokości 1 m i długości 10 lub 20 m. Grubości bywają różne, od 2 do 10 mm (opinie o programie).
Filce impregnowane w dobrym gatunku są trwałe i elastyczne. Rozciągliwość ich wynosi ok. 20%. Nie pękają przy tworzeniu się niewielkich rys w podłożu betonowym.
Zastosowanie: do pokrycia tarasów, pod jezdnie mostowe i do wielowarstwowych izolacji od wody pod ciśnieniem.
Tkaniny impregnowane
Wkładka może być z juty (materiał z włókien indyjskiego pochodzenia), tkanin lnianych (workowych), konopnych, płócien żaglowych itd. Najczęściej używana jest juta jako materiał trwały i mocny.
Tkaniny impregnowane, podobnie jak filce, mogą być tylko nasycane lub też nasycane i dwustronnie powlekane masami asfaltowymi (segregator aktów prawnych).
Ciężar surowej tkaniny nie powinien być mniejszy od 0,3 kG/cm2.
Fabrycznie wytworzona tkanina impregnowana powinna być giętka, ciągliwa, podobna do skóry. Produkowana bywa w rolach o szerokości 1 m i długości 10-30 m. Grubość całkowita 2 mm i więcej.
Zastosowanie: do pokrycia tarasów, pod jezdnie mostowe i do wielowarstwowych izolacji od wody pod ciśnieniem.
Tkaniny impregnowane łatwiej przyjmują kształt izolowanej powierzchni niż filce, toteż nadają się one specjalnie do izolowania nierównych powierzchni o licznych zagięciach lub wgłębieniach, podczas gdy filce impregnowane nadają się bardziej do izolowania dużych powierzchni płaskich lub o równomiernej krzywiźnie. Niekiedy jednak przy wielowarstwowej izolacji bywają stosowane jednocześnie filce i tkaniny impregnowane, sklejane ze sobą asfaltem izolacyjnym.
Jest to materiał produkowany w ZSRR na osnowie z tektury azbestowej nasyconej masą asfaltową. Niektóre gatunki hydroizolu są następnie powlekane dwustronnie warstwą asfaltową i posypywane talkiem. W praktyce okazał się najbardziej celowy hydroizol nie powlekany masą asfaltową (promocja 3 w 1).
Hydroizol znajduje największe zastosowanie do izolacji wodochronnych tuneli i metro, do izolacji od wód gruntowych mostów, podziemnych zbiorników, basenów, fundamentów budynków itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32